Hasło z serwisu Komunikacja Miejska Szczecin
http://www.mkm.szczecin.pl

Mercedes-Benz O530G

Podstawowe informacje

Mercedes Benz O530 G o nazwie handlowej "Citaro" należy do rodziny miejskich i podmiejskich autobusów niemieckiego producenta.

Seryjna produkcja popularnego w Europie autobusu spod znaku gwiazdy rozpoczęła się w 1997 roku, zastępując tym samym model O405. W skład rodziny autobusów o oznaczeniu fabrycznym O530 wchodzi 6 modeli autobusów miejskich, oraz tyle samo pojazdów o charakterze podmiejskim (modele opatrzone w literę "Ü" po oznaczeniu modelu).

W 2006 roku model przeszedł facelifting, wraz z którym do użytku wprowadzono pojazdy z silnikiem spełniającym normy emisji spalin Euro IV.

Obecnie produkowana jest już trzecia generacja pojazdów, o oznaczeniu handlowym Citaro C2, która zyskała tytuł "Bus Of The Year 2013".

Citaro w Polsce

W Polsce największym użytkownikiem rzeczonych pojazdów jest MPK Wrocław, w którego posiadaniu znajdują się aż 102 sztuki solowych i przegubowych Mercedesów.

Kolejnym przewoźnikiem, który na dużą skalę użytkuje niemieckie autobusy, jest MPK Rzeszów, w którym aż połowa z sześćdziesięciu solowych Mercedesów napędzana jest sprężonym gazem ziemnym.

Szacuje się, że łącznie, po ulicach Polski kursuje około 520 sztuk autobusów z rodziny Citaro.

Duże możliwości

Producent autobusów od początku produkcji autobusów miejskich Citaro oferuje szeroką gamę jednostek napędowych i skrzyń biegów. Począwszy od najsłabszych jednostek napędowych OM 906 hLA (Euro III, 279KM), aż po OM 457 LA (EEV, 354KM) w połączeniu z czterobiegowymi skrzyniami Voith (D864.3), lub skrzyniami ZF o liczbie przełożeń 5 lub 6 (ZF 5HP604C lub ZF 6HP604C).

Citaro w Szczecinie

Pierwszym ze szczecińskich przewoźników autobusowych, który zakupił autobusy spod znaku gwiazdy jest SPA Dąbie. Pierwszy z dwóch kupionych przez przewoźnika autobusów przyjechał do Szczecina 2 października 2014.

Oprócz tego PKS Szczecin, obsługujący linie autobusowe do Gryfina, Dobrej Szczecińskiej oraz Lubieszyna posiada w swoim taborze 12 sztuk solowych Mercedesów oraz 2 przegubowe Mercedesy.