Hasło z serwisu Komunikacja Miejska Szczecin
http://www.mkm.szczecin.pl

Solaris Urbino 10

Po ogłoszeniu przetargu dla jednego z miast, na większą dostawę autobusów o długości 10 metrów, Solaris zaprojektował nowy autobus. Miał on mieć długość 10 metrów i początkowo został wyprodukowany pod marką Solaris Urbinetto. Po tym wydarzeniu Solaris zaniechał produkcji autobusów o długości 9 metrów.

Solaris Urbino 10 to 10-metrowy autobus miejski z silnikiem MAN D 0836 LOH 03 i skrzynią biegów do wyboru: standardowa - Voith 851.3 lub opcjonalną ZF 4HP502. Jest produkowany w dwóch wersjach silnika: diesla i silnika o napędzie gazowym CNG

Szerokość pierwszych drzwi wynosi 860mm. Pojazd ten posiada również rampę ręczną dla wózków inwalidzkich, która znajduje się w drugich drzwiach. Drzwi posiadają układ zabezpieczający przed zatrzaśnięciem pasażera oraz blokadę otwierania drzwi podczas jazdy. W kabinie kierowcy znajduje się dmuchawa z regulacją temperatury powietrza, wydajności oraz kierunku nadmuchu. Sterowanie znajduję się również na stanowisku kierowcy. Ogrzewanie przedziału pasażerskiego odbywa się przez trzy dwustopniowe dmuchawy sterowane z przedziału kierowcy. Solaris posiada hamulce tarczowe, postojowe oraz przystankowy. Posiada również retarder (zwalniacz) zintegrowany ze skrzynią biegów. Przy przyklęku poziom podłogi wynosi 75mm.

Od wiosny 2005 roku jest on produkowany w trzeciej generacji autobusów marki Solaris (choć to oznacza drugą wersję autobusu).

na podstawie: Wikipedia.pl, Solaris Bus&Coach
opracował: Michał Pilaszkiewicz