Hasło z serwisu Komunikacja Miejska Szczecin
http://www.mkm.szczecin.pl

Solaris Urbino 12

Autobusy marki Solaris są swoistą nowością na naszych drogach. Samo ich pojawienie się w Szczecinie jest związane z odrębnym przetargiem w SPA Klonowica i SPA Dąbie, gdzie prawdopodobnie zaważyło ujawnienie ceny głównego konkurenta, czyli autobusu MAN NL283 w pierwszym postępowaniu. Dzięki temu Solaris Bus & Coach mógł przygotować konkurencyjną ofertę. Pojazdy tego typu wywodzą się w prostej linii z pierwowzoru w postaci Neoplana N4016. Nowa marka miała swoją premierę rynkową w roku 1999 jeszcze pod skrzydłami macierzystego koncernu, natomiast od roku 2001 Solaris uzyskał niezależność i stał się bardzo znaczącym graczem na rynku polskim i europejskim.

Pojazdy dostarczone do Szczecina to Solarisy Urbino 12 II, charakteryzujące się 100-procentowym udziałem niskiej podłogi (320 mm ponad poziomem drogi). Specyficzną cechą tych pojazdów i jak na razie unikalną w szczecińsko-polickiej komunikacji jest silnik zabudowany wieżowo. Zastosowano w ramach unifikacji z resztą taboru jednostkę MAN D0836 LOH 02 spełniającą rygorystyczne normy EURO III, która współpracuje ze skrzynią biegów Voith 854.3 (z zintegrowanym zwalniaczem). Sposób zamocowania silnika warunkuje mniejszą liczbę miejsc siedzących, natomiast ukłonem w stronę pasażerów jest szersze niż w innych pojazdach niskopodłogowych przejście pomiędzy nadkolami w tylnej części i rezygnacja z foteli "na półtorej osoby".

Konstruktorzy postawili na dostosowanie do polskiej specyfiki, zastosowano materiały odporne na zniszczenia między innymi: twarde i trudne do pocięcia obicia siedzeń, ramy okienne wykonane w postaci jednego elementu czy też wysoką podsufitkę, poza zasięgiem potencjalnego wandala. Warunki eksploatacji w Polsce wymogły także rezygnacje z szyb zespolonych, poszerzenie drzwi w stosunku do konkurencji, montaż okien przesuwnych oraz zwiększenie przestrzeni dla pasażerów stojących kosztem ustawienia dodatkowych foteli tyłem do kierunku jazdy.

Bezpieczeństwo pasażerów zapewniają układ elektropneumatycznego sterowania hamulców (EBS), zabezpieczenie przed przytrząśnięciem, blokada otwarcia drzwi w trakcie jazdy oraz hamulec przystankowy. Korzystanie z autobusu jest ułatwione dzięki rampie dla wózków, systemowi przyklęku na przystankach (75mm) i audiowizualnej informacji pasażerskiej. Zamknięte stanowisko kierowcy wyposażono w pulpit z centralnym wyświetlaczem, obrazującym informację o pracy poszczególnych podzespołów, zbieranych za pośrednictwem magistrali CAN-Bus.

Konstrukcja szkieletu i poszycia ma zapewniać długowieczność pojazdu. Wykorzystano stal nierdzewną i elementy z tworzyw sztucznych łączonych za pomocą klejenia, chwilowo jednak krótki okres eksploatacji na szczecińskich drogach nie pozwala się wypowiadać o słuszności tych założeń.

Obecnie eksploatowanych jest sześć egzemplarzy w SPA Dąbie, Pierwsze dwa zostały nabyte z pieniędzy wypracowanych przez przedsiębiorstwo. Autobusy odebrano w nocy z 14/15 stycznia 2005, natomiast na debiut liniowy wyjechały pięć dni później. Swoistą sensacją jest pierwszy w Szczecinie przypadek "złamania" systemu kodowania. Numer 2502 był zajęty przez Jelcza M11, nie zastosowano wzorem SPA Klonowica numeracji z końca puli solowej i tak pierwsze szczecińskie Urbino otrzymały numery z puli przegubowej 2551 i 2552 (zamiast bardziej poprawnych 2549 i 2550).

Kolejna dostawa SU12 miała miejsce 1 lutego 2008 roku. Przybyły wówczas 4 sztuki. Nowe pojazdy mają pełny monitoring czterech kamer, odrobinę zmieniony układ siedzeń oraz zielone wyświetlacze. Otrzymały numery w zakresie: 2801-2804.

W 2009 roku po raz pierwszy na placu SPA Klonowica pojawiły się 12-metrowe Solarisy. To także pierwsze krótkie Solarisy pomalowane w nowe barwy FG. W lutym przybyło pięć sztuk, które otrzymały numery 1900-1904. Pojazdy zostały wzięte w leasing i dlatego nie posiadają szczecińskich tablic rejestracyjnych. W październiku tego samego roku przybyły następne cztery sztuki (1905-1908). Zakup zrealizowany został przy pomocy środków pochodzących z podniesienia kapitału zakładowego.

Pojazdy z obu dostaw wyposażone są w nowoczesne i ekologiczne silniki spełniające normę EEV. Posiadają także monitoring wewnętrzny i zewnętrzny. Niestety zamawiający w specyfikacji przetargowej nie uwzględnił obecności klimatyzacji.

9 marca 2010 roku na płytę zajezdni w Dąbiu przybyły kolejne Solarisy Urbino 12. SPA Dąbie z własnych środków zakupiło cztery wozy, które otrzymały numery 2011-2014. Pojazdy posiadają klimatyzację, monitoring, a także automaty do sprzedaży biletów. Autobusy posiadają także obicia siedzeń i poręcze zgodne z marką FG.

W maju 2011 miały miejsce ostatnie póki co dostawy 12-metrowych „jamników”. O nowe wozy wzbogaciły się wszystkie trzy spółki świadczące usługi na zlecenie ZDiTM. Jako pierwsze, w dniach 4 i 5 maja 2011 roku, przybyły autobusy dla SPA Klonowica. Spółka wzbogaciła się o dziesięć, bogato wyposażonych pojazdów. Oprócz silników spełniających wysoką normę EEV nowe pojazdy posiadają klimatyzację, automaty do sprzedaży biletów, obicia foteli i poręcze zgodnie z marką FG, monitoring, a także elektroniczne „termometry” oraz dodatkowe oświetlenie wejścia do pojazdu. Pojazdy posiadają także system wykrywania i gaszenia pożaru w komorze silnika oraz rury wydechowe zlokalizowane na dachu pojazdu. Autobusy otrzymały numery 1100-1109 i 19 maja 2011 roku zadebiutowały na liniach.

Kilka dni później do SPA Dąbie przybyło kolejne pięć sztuk SU12. Otrzymały numery 2101-2105 i są równie bogato wyposażone co pojazdy dla SPA Klonowica. Oprócz wymienionego wcześniej wyposażenia posiadają także system uniemożliwiający uruchomienie autobusu osobie nietrzeźwej. Nowością jest także wyświetlacz z tyłu pojazdu, który wyświetla nie tylko numer linii, na której autobus kursuje, ale także kierunek.

Dzięki środkom pozyskanym z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego po kilku latach nowe pojazdy pojawiły się także w SPPK. 16 maja 2011 roku przybyło pięć sztuk SU12, a następnego dnia kolejne trzy sztuki. Pojazdy pomalowane są w barwy polickiej spółki i otrzymały numery 3041-3048. Podobnie jak szczecińskie SU12, autobusy posiadają silniki spełniające normę EEV, automaty do sprzedaży biletów, obicia foteli w barwach FG, doświetlanie wejścia do pojazdu, elektroniczne „termometry” oraz co jest nowością, osobną klimatyzację dla kierowcy i przedziału pasażerskiego.

na podstawie: Solaris Bus & Coach, IGKM oraz informacji własnych opracował: konjo
Wszelkie prawa zastrzeżone!
aktualizacja: bartez