Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Tramwaje w Kujawsko-Pomorskiem - część 2: Toruń

Jacek Kalicki,

dodane przez MQ; zmodyfikowane

Toruń ma niezbyt skomplikowaną sieć tramwajową. W zasadzie są to dwie linie w układzie wschód-zachód, które zbiegają się w zachodniej części miasta, gdzie też zlokalizowana jest zajezdnia. Do niedawna sieć torowisk liczyła 22 km, ale od 1.04.2011 jest krótsza o 1 km z powodu zamknięcia i planowanej likwidacji torowiska na ul. Wschodniej. Zresztą wjazd z ul. Wschodniej na trasę "jedynki" już jest niemożliwy z powodu przebudowy skrzyżowania. Dojazd z Rubinkowa do Dworca Wschodniego jest możliwy teraz wyłącznie autobusami.
zdjęcie
Jeden z pierwszych zmodernizowanych składów 805N w Toruniu
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Likwidacja ruchu tramwajów na ul. Wschodniej oraz zamknięcie (na szczęście tylko czasowe) ruchu na trasie do Elany spowodowały dość ciekawą sytuację. Mianowicie, 3 z 4 toruńskich linii kursują w tej samej relacji (Wschodnia - Motoarena), z których dwie (2 i 4) nawet identyczną trasą! Z tego powodu oraz z powodu przebieranek między liniami 2 i 4 wewnętrzne tablice z przebiegiem linii są dwuczęściowe. Tablica z przebiegiem trasy jest stała, a zmieniana jest tylko mniejsza tabliczka z numerem linii.

zdjęcie
Większość toruńskich tramwajów jest kremowo-czerwona
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Linia 1 kursuje od pętli ulicznej przy zajezdni (przystanek końcowy "Reja") przez centrum obok Starego Miasta i dworca kolejowego Toruń Miasto do pętli "Olimpijska". Od pętli "Reja" do Starego Miasta pokrywa się z linią 3, która tylko ten odcinek ma różny od trasy linii 2 i 4. Z kolei linie 2 i 4 obsługują trasę biegnącą nieco bardziej na północ od trasy "jedynki" i zapewniają dojazd m.in. do dworca kolejowego Toruń Wschodni.

Linia 1 kursuje z częstotliwością co 7-8 minut w szczycie, co 10 minut po szczycie oraz co 15 minut wieczorem w dni powszednie, w soboty i w niedziele. Ponadto jest też nocna wersja oznaczona 1N, kursująca mniej więcej co godzinę.

zdjęcie
Toruńska wersja modernizacji 805-tki
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Linie 2 i 4 kursują co 15 minut w szczycie, co 20 minut po szczycie oraz co 30 minut wieczorem w dni powszednie, w soboty i w niedziele. Ponieważ kursują dokładnie na przemian, to w efekcie częstotliwość kursowania na tej trasie jest identyczna jak "jedynki".

W porównaniu z pozostałymi, linia 3 kursuje z mizerną częstotliwością co 30 minut w szczycie i co 40 minut po szczycie, a do tego tylko w dni powszednie w godz. 5-16.

Na linii 1 kursują dwuwagonowe składy, natomiast pozostałe 3 linie obsługiwane są solówkami.

zdjęcie
805-tka po modernizacji
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Jeszcze kilka lat temu pod względem taborowym w Toruniu było wyjątkowo nudno - 55 sztuk dobrze znanych 805-tek z lat 1980-1990. Dopiero po rozpoczęciu modernizacji wagonów pojawiły się 805-tki po face-liftingu i w nowych żółto-niebieskich barwach. Jak dotąd zmodernizowano 10 wagonów, jednak dopiero w ostatnich wstawiono zupełnie nowe drzwi. Wagony 230+231, 232+233 i 264+265 mają drzwi tradycyjne, natomiast wagony 213+214, 238 i 239 mają drzwi z jedną szybą sięgającą 2/3 wysokości płata drzwiowego.

zdjęcie
Pętla to także miejsce garażowania toruńskich tramwajów
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Plany MZK Toruń dotyczące tramwajów są oczywiście bardzo bogate. Przede wszystkim przydałaby się nowa zajezdnia, ponieważ obecna nie mieści wszystkich wozów. Tramwaje nocują na ulicy przed zajezdnią oraz na pętlach "Olimpijska" i "Motoarena".

W ramach rozbudowy sieci planowane jest połączenie dwóch tras nowym odcinkiem we wschodniej części miasta. Brzmi to trochę jak herezja, ponieważ dopiero co zlikwidowano takie połączenie przez ul. Wschodnią! Ponadto planowana jest budowa trasy do północnych dzielnic miasta oraz przedłużenie linii w kierunku zachodnim. Nie ma natomiast w planach odbudowy linii tramwajowej do dworca kolejowego Toruń Główny.

Źródła:
www.mzk.torun.pl
www.tkmkm.xt.pl
phototrans.eu
www.nowosci.com.pl

brak komentarzy