Informacja z serwisu Komunikacja Miejska Szczecin
http://www.mkm.szczecin.pl

Na ulice Warszawy wyjechał pierwszy przegubowy „elektryk”

Leonard Dolecki, Transport Publiczny
23.11.2017

Dziś Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie otrzymały w dzierżawę autobus elektryczny o długości 18 metrów. Jest to pojazd produkcji Solaris model Urbino 18 electric. Niedługo na ulicach stolicy mają pojawić się kolejne „elektryki”. – W 2019 roku kupimy 60 18-metrowych autobusów elektrycznych, a w 2020 roku, 70 – mówi w rozmowie z portalem „Transport-Publiczny.pl” Jan Kuźmiński, prezes zarządu MZA.

Pierwszy przegubowy „elektryk” w kraju

Pojazd, który wyjechał dziś na stołeczne ulice, jest jednym z pierwszych tego typu autobusów w Polsce i w Europie. – Dzierżawa i testy tego pojazdu to wstęp do przetargu, który chcemy ogłosić już na początku 2018 roku. A wyprodukowane dla Warszawy pojazdy dotrą w dwóch partiach – 60 w 2019 roku i 70 w 2020 roku – informuje Jan Kuźmiński.

Baterie w przegubowym „jamniku” mogą być ładowane na dwa sposoby: zarówno poprzez złącze plugin, jak i za pomocą pantografu. Autobus jest cichy i nie emituje spalin. Został wyposażony w klimatyzację, elektroniczną informację pasażerską, monitoring oraz systemy przeciwpożarowe. Pojazd jest zasilany dwoma, zintegrowanymi z osią napędową, silnikami elektrycznymi o mocy 120 kW każdy i ma baterie o dużej pojemności typu Solaris High Energy, które pozwalają na przejechanie ponad 200 kilometrów na jednym ładowaniu.

Przeczytaj całość na stronie: Transport Publiczny »