Encyklopedia

Linia 102: Gocław - Police Tanowska Szkoła

dodane przez jas59 ; zmodyfikowane przez man

12.07.2023
Dodano informację o zmianach na trasie od 15 lipca 2023 man
08.10.2022
Dodano informacje o zmianach na linii od 9 października man
16.02.2018
Dodano informacje z lat 2007, 2012 - 14 i 2017 jas59 
16.06.2016
Dodano informację o kursach z podjazdem pod Teleyard. wsad123
28.10.2010
Dodano informacje o czasie pracy brygad w okresie wzmożonych przewozów w związku z dniem Wszystkich Świętych X
20.06.2010
Uaktualniono godziny pracy brygad w dni powszednie, świąteczne oraz w Wielkanoc, Boże Narodzenie i Nowy Rok X

Trasa: Gocław — Lipowa — Nad Odrą — Stołczyńska — Police: Nadbrzeżna — Cisowa — Asfaltowa — Wojska Polskiego — plac Chrobrego — Grunwaldzka — Siedlecka — rondo Pionierów Polic — Piłsudskiego — Tanowska — Licealna — Police Tanowska Szkoła

zdjęcie
Rezerwowy Ikarus na 102
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Linia 102 powstała w 1973 roku, kiedy przenumerowano linie kursujące poza obszarzem Szczecina. Wcześniej 102-ka nosiła numer 52. Linia obsługiwana była w różnych okresach przez 4–5 brygad w dni powszednie i 2–3 brygady w dni świąteczne. Częstotliwość kursowania wahała się od 16 do 27 minut w dni powszednie przed i po południu, a w dni świąteczne od 27 do 40 minut przed i po południu.

Jak podają zapiski w materiałach, linia 102 w 1974 roku jeździła na trasie: Gocław – Lipowa – Stołczyńska – (Mścięcino Park) – Wojska Polskiego – (Police Rynek) – Grunwaldzka – Siedlecka – Police Szkoła.

zdjęcie
W drodze do szkoły
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
2 września 1996 roku wprowadzono do rozkładu jazdy linii kursy pod Liceum Prywatne, a 1 września 1997 roku dodatkowe kursy obsługujące liceum.

Linia 102 zaliczana była do linii podmiejskich, gdzie obowiązywała taryfa strefowa. Opłaty za każdą rozpoczętą strefę taryfową pobierane były tak, jak za przejazd całej strefy, opłaty za przejazdy pomiędzy pojedynczymi przystankami równały się opłatom za jedną strefę taryfową.

Linia była obsługiwana do 1985 roku przez zajezdnię Klonowica, a po oddaniu do eksploatacji zajezdni w Policach, obsługę tej linii przejęła właśnie nowo powstała zajezdnia.

zdjęcie
Remont na Stołczynie trwa nadal, autobusy linii 102 wciąż kursują objazdem przez Przęsocin
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Na czas budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w rejonie Skolwina uruchomiono dodatkową linię autobusową 102A (po raz pierwszy 12 września 2006 roku) kursującą z pętli „Skolwin”do pętli „Police Mścięcino Krzyżówka”. Linia przez dwa lata dość często zmieniała swoją trasę i ulice którymi jeździła, jednak zawsze cieszyła się marną frekwencją. Swój przystanek końcowy miała między innymi na ulicy Wodnej, pętli „Pancerna”, czy też przy Dworcu Kolejowym w Skolwinie.

Jednocześnie linia 102 na kilka miesięcy zmieniła znacznie swoją trasę. Skierowano ją objazdem ulicami Asfaltową, Przęsocińską, Szosą Polską, Policką, Kościelną do ulicy Nad Odrą i dalej stałą trasą do pętli „Gocław”.

zdjęcie
Nie przeszkodzą wykopy ani kurz - jechać trzeba - rozkład goni i już
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W dniach 8 stycznia - 30 września 2007 roku z powodu budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej nastąpiło zamknięcie dla ruchu kołowego ulicy Stołczyńskiej na odcinku od ulicy Ornej-Celulozowej do wjazdu do papierni Skolwin oraz ulic Orłowskiej i Artyleryjskiej. Linia 102 jeździła na zmienionej trasie: Police Szkoła – Mścięcino Krzyżówka – Przęsocin – Policka – Gocław

16 lipca 2007 roku nastąpiło wznowienie ruchu kołowego ulicy Stołczyńskiej na odcinku od ulic Ornej-Celulozowej do wjazdu do papierni Skolwin. Jednak do 30 września 2007 roku linia jeździła na zmienionej trasie: Police Szkoła – Mścięcino Krzyżówka – Stołczyńska – Orłowska – Artyleryjska – Kamienna – Inwalidzka – Stołczyńska i dalej swoja trasą do Gocławia

zdjęcie
Jedna z brygad linii 102 udaje się na przerwę posiłkową
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 1 marca 2012 roku wybrane kursy na linii 102 realizowane były w relacji Gocław - Police Zajezdnia.

zdjęcie
Gmina nie taka zielona
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 9 marca 2015 roku wybrane kursy realizują podjazdy pod fabrykę „Teleyard” w ciągu ulicy Nad Odrą.

Prace prowadzone w Policach na ulicy Grunwaldzkiej, w dniach 29-30 września 2016 roku wymusiły zmianę na trasie - autobusy tej linii zostały wycofane z ulicy Wojska Polskiego. W obu kierunkach kursowały ulicami Kołłątaja, Mazurską i Piłsudskiego.

zdjęcie
Pogawędki na przerwie
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 22 lipca do 12 listopada 2019 w związku z rozpoczęciem przebudowy pętli „Police Rynek” i jednoczesnym czasowym wyłączeniu przystanków „Police Rynek” dla wszystkich linii, wprowadzono zmiany na linii 102.

Między przystankami „Police Mścięcino Krzyżówka” i „Police Grunwaldzka” autobusy kursowały objazdem ulicami Mazurską i Kołłątaja w obu kierunkach. Nieczynne były przystanki „Police Wojska Polskiego” oraz „Police Rynek”.

W kierunku pętli „Police Tanowska Szkoła” uruchomiono dodatkowe przystanki zastępcze:

W kierunku Gocławia:

  • „Police Kołłątaja” (przystanek tymczasowy na ul. Kołłątaja za skrzyżowaniem z ul. Grunwaldzką),
  • „Police Mazurska Kościół” (przystanek wspólny z z linią 103 w kierunku Głębokiego).

W związku z wydobyciem miny z toru wodnego w rejonie ulicy Stołczyńskiej, 15 kwietnia 2020 w godzinach od godz. 8:30 do 11:00 autobusy linii 102 kursowały objazdem przez ulicę Nehringa (trasą linii 58) oraz Przęsocin (trasą linii 101 i 107).

9 października 2022 w celu skoordynowania linii autobusowych z liniami tramwajowymi po zmianie częstotliwości ich kursowania, wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu linii 102. Wprowadzony został nowy rozkład jazdy we wszystkie dni tygodnia.

Linia rozpoczęła kursowanie z nową częstotliwością:

  • w dni powszednie:
    • do godz. 20 co 30 minut,
    • po godz. 20 co 40 minut,
  • w soboty:
    • w godz. 9–18 co 30/45 minut,
    • w pozostałym okresie co 40 minut,
  • w niedziele i dni świąteczne bez zmian.

W dni powszednie po godz. 18 oraz we wszystkie dni wolne od pracy kursy realizowane są w relacji Gocław Police Zajezdnia. Ponadto  wybrane kursy w dni powszednie do godz. 18 wykonywane są z podjazdem do przystanku „Police Zajezdnia”.

zdjęcie
Nowe rondo w ciągu ulicy Siedleckiej w Policach jest już na ukończeniu
aktualna ocena: 4,81, liczba ocen: 52
15 lipca 2023 roku w związku z rozpoczęciem przebudowy przejazdu kolejowego w ciągu ulicy Stołczyńskiej (przy skrzyżowaniu z ulicą Inwalidzką), skierowano linię 102 na objazd. Między przystankami „Stołczyńska” i „Orłowska” w obu kierunkach autobusy kursowały objazdem przez ulicę Inwalidzką – Plażową – Kamienną – Artyleryjską i Orłowską, z przystankami wspólnymi z linią 63 (w zespole przystankowym „Orłowska” obowiązywało dwukrotne zatrzymanie – zarówno na ulicy Orłowskiej, jak i Stołczyńskiej).

29 lipca 2023 roku po zakończeniu prac przy przebudowie, linia 102 powróciła na stałą trasę.

Od 2 września 2023 roku zwiększono liczbę podjazdów linii 102 do przystanków „Teleyard” i „Police Zajezdnia”.

W związku z otwarciem dla ruchu nowego układu drogowego w Policach w ciągu ulic Piłsudskiego i Siedleckiej, 20 stycznia 2024 roku zlikwidowano przystanek „Police MOK”, zaś dotychczasowy przystanek „Police Dworzec”, zlokalizowany w ciągu ulicy Siedleckiej za skrzyżowaniem z ulicą Tanowską, otrzymał nazwę „Police Siedlecka” (na żądanie). Przystanki „Police Dworzec” w obu kierunkach zlokalizowano w ciągu ulicy Siedleckiej przy nowo wybudowanym rondzie.

Dodatkowo ponownie zwiększono liczbę podjazdów do przystanku „Police Zajezdnia”

Na podstawie materiałów z archiwów MZK Szczecin, biuletynów informacyjnych wydawanych przez WPKM, MZK, oraz informacji własnych, komunikatów ZDiTM opracował: Janusz Światowy jas59 
aktualizacja: X, man

Częstotliwość:

  • Dni powszednie:
    • W ciągu dnia: 30 minut
    • Wieczorem: 40 minut
  • Soboty:
    • W ciągu dnia: 30 minut
    • Późnym popołudniem i wieczorem: 40 minut
  • Niedziele i dni świąteczne: około 40 minut

Operator: SPPK Police