Szczecin Blog

 Linia 525: Krzekowo - Wiszesława

[dodane 18.02.2009, g. 15:22 przez Bauer, ostatnio modyfikowane: 07.03.2010, g. 15:43 przez –– kajetansz]
strona główna »
lista alfabetyczna »
baza danych »
księga taborowa »
drukuj »
« Linia 524: Pomorzany Dobrzyńska - Zajednia PoliceLinia 526: Dworzec Główny - Police Zajezdnia »
Aktualizacjepokaż szczegóły »

Więcej informacji...
Jak widać wybrane kursy linii 525 nie cieszyły się zbyt dużą frekwencją
Jak widać wybrane kursy linii 525 nie cieszyły się zbyt dużą frekwencją
1024x768; 147.1 KB
Jeszcze do połowy lat 90 – tych na szczecińskich torowiskach mieliśmy okazję oglądać nocne tramwaje. Taki właśnie środek transportu, a konkretnie linia 6N, zapewniała mieszkańcom Golęcina i okolic komunikację po zachodzie słońca. Gdy w grudniu 1996 roku nocne tramwaje odeszły do lamusa, we wspomnianym rejonie powstała potrzeba zorganizowania komunikacji nocnej. Mieszkańcy musieli uzbroić się w cierpliwość, gdyż nastąpiło to ponad osiem miesięcy po likwidacji nocnych tramwajów. Dnia 1 lipca 1997 roku na mocy wielkiej rewolucji komunikacji nocnej uruchomiono dwie linie autobusowe, mające zaspokoić potrzeby mieszkańców Golęcina. Jedną z nich była linia 505 kursująca w relacji Krzekowo – Wiszesława. Jej trasa przedstawiała się następująco:

Pętla Krzekowo - Żołnierska - Mickiewicza - Bohaterów Warszawy - Jagiellońska - Plac Sprzymierzonych - Piłsudskiego - Plac Rodła - Matejki - Malczewskiego - Parkowa - Dubois - Firlika - Nocznickiego - Stalmacha - Lubeckiego - Konarskiego - Ludowa (z powrotem Konarskiego) - Dębogórska – pętla Wiszesława.

Taka trasa linii umożliwiała komunikację z większymi centrami przesiadkowymi miasta. Wraz z linią 510 zapewniała dogodny transport do zajezdni Golęcin, z którego korzystali głównie jej pracownicy.

Po 2000 roku postanowiono zmienić trasę linii, a co za tym idzie obsłużyć rejony ulic Spacerowej – Arkońskiej – Niemierzyńskiej. Nowa trasa linii ukształtowała się w sposób:

Pętla Krzekowo - Klonowica - Unii Lubelskiej - Wojska Polskiego - Spacerowa - Niemierzyńska - Arkońska - Krasińskiego - Wyzwolenia - Plac Rodła i dalej po stałej trasie aż do pętli Wiszesława.

Trasa ta obowiązuje do dziś, czego nie można powiedzieć o numerze linii. W związku z reformą numeracji linii nocnych, 1 października 2003 roku 505 przenumerowano na 525.

Trasa linii jest w miarę stabilna. W ostatnich latach tylko raz zmieniała swoją trasę. Od 26 marca do 30 lipca 2007 roku linia kursowała objazdem z powodu remontu wiaduktu w ciągu ulicy Druckiego - Lubeckiego. W kierunku Krzekowa autobus jechał ulicami: Robotniczą, Hożą, Obotrycką, Komuny Paryskiej i Rugiańską do ulicy Lubeckiego i dalej po stałej trasie. Z tego powodu o trzy minuty przyspieszone zostały kursy linii wykonywane z pętli Wiszesława. Zawieszony został ponad to przystanek „Konarskiego” w kierunku Krzekowa. W odwrotnym kierunku trasa linii nie zmieniła się.

Linia obsługiwana jest przez zajezdnię Klonowica Autosaniami H6. Niekiedy, z okazji imprez organizowanych w mieście, na linię wystawiany jest tabor przegubowy. Sytuacja taka miała miejsce 10 czerwca 2007 roku oraz 15 czerwca 2008 roku. W obu przypadkach na linii pojawiły się Ikarusy 280, w drugim przypadku był to wóz o numerze 1097.

Linia kursuje z częstotliwością od 60 do 120 minut. Długość trasy wynosi około 14 kilometrów, zaś czas przejazdu 27 - 28 minut.

6 marca 2010 roku z powodu remontu pętli "Krzekowo" skrócono trasę linii 525. Autobusy jadące w kierunku Krzekowa kończą bieg na przystanku "Klonowica Zajezdnia".

na podstawie $(document).ready(function(){ $("a[rel^='prettyPhoto']").prettyPhoto({deeplinking: false, overlay_gallery: false, social_tools: false}); });