Linia 529: Plac Rodła - Głębokie Jaworowa

[dodane 27.02.2009, g. 23:46 przez 0, ostatnio modyfikowane: 18.06.2016, g. 10:42 przez –– wsad123]
strona główna »
lista alfabetyczna »
baza danych »
księga taborowa »
drukuj »
« Linia 528: Gumieńce - Pomorzany DobrzyńskaLinia 530: Plac Rodła - Kormoranów »
Aktualizacjepokaż szczegóły »

Więcej informacji...
"Ulubiony" wóz kierowców SPAK na linii 529
"Ulubiony" wóz kierowców SPAK na linii 529
1024x808; 161.3 KB
Plac Rodła – Aleja Piłsudskiego - Plac Rodła - Aleja Wyzwolenia - Plac Żołnierza Polskiego - Aleja Niepodległości - Plac Brama Portowa - Aleja Niepodległości - Aleja 3 Maja - Owocowa - Czarnieckiego - Potulicka - Piekary - Dąbrowskiego - Aleja Powstańców Wielkopolskich - Milczańska - Mieszka I - Południowa - Rondo Uniwersyteckie - Południowa - Radomska - Cukrowa - Rondo Uniwersyteckie - Krakowska - Wrocławska - Okulickiego - Ku Słońcu - Santocka - Witkiewicza - Żwirki i Wigury - Czorsztyńska - Mickiewicza - Wernyhory (z powrotem Wernyhory - Reduty Ordona - Witkiewicza) - Klonowica – Krzekowo - Klonowica - Zawadzkiego - Szafera - Aleja Wojska Polskiego – Zegadłowicza – Głębokie Jaworowa

Pierwszy dość zbliżony wariant tejże linii powstał podczas pierwszej reformy komunikacji nocnej, która miała miejsce 1 lipca 1997 roku. Utworzono wówczas linię 509 która kursowała na trasie: Głębokie – Wojska Polskiego – Wawrzyniaka – Bohaterów Warszawy – Bolesława Krzywoustego – plac Kościuszki – plac Zwycięstwa – 3-go Maja – Narutowicza – Potulicka – Czarnieckiego.

Pierwszej zmiana trasy nastąpiła dopiero 1 października 2003 roku kiedy to przeprowadzono kolejną wielką reformę komunikacji nocnej. Przenumerowano z numeru 509 na 529 i zmieniono znacząco trasę. Od tej pory linia 529 kursuje na trasie: Plac RodłaKrzekowoGłębokie Jaworowa. Trasa ta nie zmieniła się do dnia dzisiejszego.

5 kwietnia 2005 roku z powodu przebudowy wiaduktu kolejowego nad ulicą Południową ulega zmiana trasy linii 529. Autobusy między przystankami "Reda" i "Bronowicka" w obu kierunkach kursowały według normalnego rozkładu jazdy na zmienionej trasie z pominięciem ulicy Południowej i ulicy Radomskiej. Od przystanku "Reda" autobus pojechał ulica Cukrową (przystanek "Płocka"), zawrócił na pętli "Cukrowa" (dla linii 60 i 61 Bis), po czym wrócił ulicą Cukrową (ponownie zatrzymując się na przystanku "Płocka") i dalej pojechał ulicą Krakowską. Tymczasowo nieczynne były przystanki "Rondo", "Południowa" i "Radomska".

20 czerwca 2000 roku zmieniono nazwy przystanków z „Okulickiego – Kingi” na „Kwiatowa” a „Okulickiego – Ku Słońcu” na „Ku Słońcu”.

11 stycznia 2007 roku autobusy linii 529 w kierunku Krzekowa od ulicy Okulickiego kursowały objazdem przez ulicę Derdowskiego i ulicę Świerczewską do ulicy Santockiej.
12 kwietnia 2007 roku z powodu kolejnych etapów budowy ronda na Gumieńcach trasa linii 529 zmienia trasę i kursuje: od ulicy Wrocławskiej przez ulicę Okulickiego, ulicę Kwiatową i ulicę Ku Słońcu do przystanku "Szkoła Salezjańska" i dalej po zwykłej trasie.

Kolejna zmiana trasy nastąpiła 28 kwietnia 2007 roku, kiedy to zaczęto budowę kolejnego etapu ronda na Gumieńcach. W kierunku placu Rodła obowiązywał objazd - od przystanku "Szkoła Salezjańska" przez ulicę Ku Słońcu i ulicę Kwiatową do przystanku "Kwiatowa" i dalej po zwykłej trasie. Nieobsługiwany był przystanek "Ku Słońcu" w kierunku placu Rodła. W zamian został uruchomiony przystanek "Kręta". Zamieszanie trwało do 31 lipca 2007 roku.

Z powodu robót kanalizacyjnych od 10 maja do 20 czerwca 2007 roku linia 529 kursowała objazdem: od przystanku "Bracka" przez ulicę Witkiewicza i ulicę Derdowskiego do ulicy 26 Kwietnia i dalej po normalnej trasie. Nieobsługiwany był przystanek "Taczaka", a w kierunku Krzekowa trasa nie uległa zmianie.

W związku z budową następnego etapu budowy ronda na Gumieńcach trasa linii 529 znowu ulega zmianie. Autobusy kursowały przez ulicę Ku Słońcu z pominięciem ulicy Kwiatowej.

Od 27 sierpnia do 2 października 2007 roku z powodu robót kanalizacyjnych w rejonach ulicy Taczaka zostaje zmieniona kolejny raz trasa. Autobusy od przystanku "Reduty Ordona" kursowały objazdem przez ulicę Łukasińskiego, ulicę Grota-Roweckiego i ulicę Witkiewicza do ulicę Taczaka. Nieobsługiwane były przystanki: "Kleeberga" i "Bracka" oraz "Taczaka" w kierunku Krzekowa. W kierunku placu Rodła został uruchomiony dodatkowy przystanek "Berlinga" na ulicy Grota-Roweckiego.

Od 13 października do 20 października 2007 roku z powodu robót kanalizacyjnych na nowym rondzie na Gumieńcach zmieniono trasę linii. Autobusy linii 529 w kierunku placu Rodła od przystanku "Ku Słońcu" na ulicy Ku Słońcu kursowały przez ulicę Ku Słońcu i ulicę Kwiatową do ulicy Okulickiego. Rozkład jazdy nie uległ zmianie.

W dniu dzisiejszym linia 529 jest obsługiwana przez dwie brygady a przewoźnikiem jest SPA Klonowica. Stałymi bywalcami są na tej linii Autosany H6 lecz zdarzały się pojazdy przegubowe (MAN NG272), a nawet niskopodłogowe MAN-y NL283. Czas przejazdu w obydwu kierunkach wynosi 46 minut a długość trasy szacowana jest na około 23 kilometrów.

6 marca 2010 roku z powodu remontu pętli "Krzekowo" zmieniono trasę linii 529. Kursy w kierunku pętli "Głębokie Jaworowa" od przystanku "Reduty Ordona" odbywać się będą ulicą Żołnierską i ulicą Klonowica, a dalej autobusy będą się włączać w swoją normalną trasę. Kursy skrócone do pętli "Krzekowo" są skrócone do przystanku Klonowica Zajezdnia.

na podstawie informacji własnych opracował Michał SzczerbińskiPatrz także: Pętla autobusowa Plac Rodła, Pętla tramwajowo - autobusowa Krzekowo, SPA Klonowica, Autosan H6

Encyklopedia Szczecińskiej Komunikacji wersja 3.0
Wszelkie prawa zastrzeżone.

KOMIS wersja 6.3 | © 2001-2018 by KOMIS Team | grafika i skrypty: Marcin Stefanowicz
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady użytkowania...
Hosting strony zapewnia PROSCAPE - www.netlook.pl
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)