Encyklopedia

Linia 803: (Linia Specjalna/Linia Zastępcza)

dodane przez kajetansz; zmodyfikowane przez man

10.02.2020
dodano informacje do roku 2020 man
31.03.2011
Aktualizacja hasła związana z uruchomieniem przystanku "Krasińskiego Wiadukt" 1 kwietnia 2011 roku. kajetansz
18.03.2011
dodano informacje o uruchomieniu linii 803 i 803A i podziale brygad w związku z remontem ulic Niemierzyńskiej i Arkońskiej jas59 

Odsłona I

zdjęcie
Mimo iż woził powietrze, to był lepszy od jakiegokolwiek Ikarusa
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Po raz pierwszy linia 803 została uruchomiona jako specjalna, w okresie 27-30 czerwca 1997 roku w związku z organizacją Dni Morza.

Kursowała ona na trasie Plac Rodła  Mickiewicza z 36-minutową częstotliwością.

Odsłona II

zdjęcie
"Białas" w Lasku Arkońskim
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W dniach 4-7 kwietnia 2006 roku z powodu robót kanalizacyjnych prowadzonych na ulicy Arkońskiej od godziny 19:00 do 23:00 zawieszano ruch tramwajów linii 3 na odcinku między rondem Giedroycia, a Lasem Arkońskim, kierując je do pętli „Dworzec Niebuszewo”.

W zastępstwie „trójki” na trasie Niemcewicza – Las Arkoński uruchomiono zastępczą linię 803 zatrzymującą się na wszystkich przystankach linii 3. Dodatkowo zatrzymywała się również na przystanku linii B w alei Wyzwolenia przy rondzie Giedroycia. Swój końcowy przystanek linia miała na przystanku tramwajów linii 2 i 12 w kierunku Dworca Niebuszewo, a przystanek początkowy znajdował się po drugiej stronie ulicy.

zdjęcie
Remont torów trwa, zamiast tramwaju z Pogodna - autobus z Polic
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Na przełomie listopada i grudnia 2007 roku z powodu remontu torowiska tramwajowego na ulicach Niemierzyńskiej i Arkońskiej parokrotnie zawieszano ruch tramwajów linii 3 między rondem Giedroycia a Lasem Arkońskim kierując ją do Dworca Niebuszewo. Miało to miejsce: 23, 28 listopada oraz 5 i 7 grudnia 2007 roku.

zdjęcie
803 zmierza w kierunku Bramy Portowej
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Podobnie jak rok wcześniej, linia swój końcowy przystanek linia miała na przystanku „Niemcewicza”. W przeciwieństwie do swojego poprzedniego okresu kursowania linia 803 nie zatrzymywała się na przystanku „Kołłątaja” dla linii B w alei Wyzwolenia.

Odsłona III

zdjęcie
Dąbskie Volvo jako linia 803 widziane na ulicy Czarnieckiego
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
8 kwietnia 2008 roku z powodu braku prądu na ulice Szczecina nie wyjechały żadne tramwaje. Na trasie Las Arkoński – Arkońska – Niemierzyńska –  Krasińskiego – aleja Wyzwolenia – aleja Niepodległości – 3-go Maja – Czarnieckiego uruchomiono linię zastępczą 803. Pierwotnie miała być to linia uruchomiona na wypadek strajku motorniczych. Jednak z racji obfitych opadów śniegu w nocy z 7 na 8 kwietnia 2008 roku i spowodowanych nimi zerwań linii wysokiego napięcia powód uruchomienia linii był zupełnie inny. Linia kursowała z 30-minutową częstością poza godzinami szczytu, a w szczycie co 12–15 minut. Do obsługi linii 803 wytypowano autobusy z PKS Szczecin i SPA Dąbie.

Odsłona IV

zdjęcie
I to by było na tyle, czas wracać do siebie
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Kolejny epizod uruchomienia linii 803 wiązał się z obchodami 80-lecia komunikacji autobusowej w Szczecinie. Po raz pierwszy tego dnia autobus linii 803 wyruszył z przystanku „Police Osiedle Chemik” do Muzeum Techniki i Komunikacji o godzinie 10:30. Drogę powrotną zaczynał pod SPA Klonowica. Do obsługi linii wydelegowano MAN-a NG313 760.

Odsłona V

zdjęcie
Na ulicy Wszystkich Świętych ruch pojazdów skierowano na nową, jeszcze nieukończoną jezdnię
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
26 marca 2011 roku wraz z rozpoczęciem remontu ciągu ulic Arkońskiej, Niemierzyńskiej i Krasińskiego linię 3 skierowano do pętli „Dworzec Niebuszewo”, a aby zapewnić mieszkańcom dojazd do pętli „Las Arkoński” uruchomiono autobusową linię zastępczą 803

Została ona uruchomiona na trasie: Dworzec Niebuszewo – Orzeszkowej (w drugą stronę: Boguchwały –  Asnyka – Orzeszkowej) –  Orzeszkowej – Krasińskiego –  Chopina – Wszystkich Świętych – Arkońska – Las Arkoński

zdjęcie
MAN jako "zatramwaj" wyruszył z tymczasowego przystanku "Arkońska - Broniewskiego"
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W związku z kolejnym etapem prac przy przebudowie ulic Niemierzyńskiej i Arkońskiej, 4 lipca 2011 roku skrócono trasę linii 803 do relacji Dworzec Niebuszewo – Arkońska-Broniewskiego. Nawrót do ulicy Chopina następował poprzez ulicę Broniewskiego.

6 lipca 2012 roku przystanek końcowy „Arkońska–Broniewskiego” dla wsiadających przeniesiono na ulicę Arkońską, pod wiadukt kolejowy, na torowisko tramwajowe, zaś dla przystanek dla wysiadających zlokalizowano na torowisku tramwajowym na skrzyżowaniu ulic Arkońskiej i Wszystkich Świętych. Autobusy wykonywały nawrót na ulicy Niemierzyńskiej, za skrzyżowaniem z ulicą Pawła VI.

W związku z asfaltowaniem skrzyżowania ulicy Arkońskiej z Obwodnicą Śródmiejską, w dniach 19 i 20 lipca 2012 autobusy linii 803 kursowały na trasie Dworzec Niebuszewo – Orzeszkowej – Krasińskiego – Chopina – Osiedle Arkońskie.

Linia w tej odsłonie obsługiwana była przez zajezdnię Klonowica.

Wraz z powrotem tramwajów do Lasu Arkońskiego, linia 803 została zlikwidowana 22 września 2012 roku.

Odsłona VI

zdjęcie
Odpoczynek Citaro przed pierwszym porannym kursem do Dworca Niebuszewo
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Kolejny raz linia została uruchomiona 4 marca 2019 roku, kiedy to w związku z przebudową pętli „Las Arkoński” zawieszono kursowanie do niej tramwajów linii 3 i 10.

Linia kursowała na trasie: Wojciechowskiego – Arkońska (powrót ulicami Tatrzańską – Zdrojową – Wojciechowskiego) – Niemierzyńska – Krasińskiego – aleja Wyzwolenia – rondo Giedroycia – Kołłątaja – Asnyka – Dworzec Niebuszewo.

Częstotliwość wynosiła 6 minut w godzinach szczytu, a w pozostałym okresie była taka sama jak na linii 3.

W związku z otwarciem pętli „Las Arkoński” dla tramwajów, linia  20 lipca 2019 roku została ponownie zlikwidowana.

Ta odsłona obsługiwana była przez zajezdnię PKS Szczecin.

na podstawie wiedzy własnej i informacji zawartych w serwisie Komis opracował Kajetan Szmuciński

aktualizacja: man