Pantograf

[dodane 18.03.2005, g. 12:07 przez –– Wojtek, ostatnio modyfikowane: 28.10.2008, g. 09:28 przez –– mike_1994]
strona główna »
lista alfabetyczna »
baza danych »
księga taborowa »
drukuj »
« OdbojnicaPodstacja »

Więcej informacji...
W Wydziale Napraw Taboru można było również zobaczyć wystawę sprzętów związanych z tramwajami
W Wydziale Napraw Taboru można było również zobaczyć wystawę sprzętów związanych z tramwajami
768x1064; 144.9 KB
Odbierak prądu jest to element pojazdu zasilanego z zewnątrz energią elektryczną stykający się z przewodem jezdnym lub szyną prądową, służący doprowadzeniu napięcia zasilającego. Podczas styku z przewodem jezdnym odbierak prądu jest w całości pod napięciem i dlatego jego podstawa jest przymocowana do dachu wagonu na czterech izolatorach wsporczych. Żeby opór przewodzenia energii elektrycznej przez odbierak prądu był jak najmniejszy, oraz aby nie występowały zakłócenia w przewodzeniu prądu w miejscach zawiasowo-ruchomych stosuje się specjalne łączniki bocznikujące w postaci linkowych połączeń elektrycznych przewodzących prąd z ominięciem ruchomych miejsc. Pantograf służy do pobierania prądu z sieci trakcyjnej przez pojazdy szynowe - najczęściej spotykany, instalowany na dachu lokomotywy elektrycznej, tramwaju lub elektrycznego zespołu trakcyjnego.

Pantograf składa się z podstawy, ramion i ślizgacza oraz elementów służących do jego podnoszenia i opuszczania.

 • ślizgacz - składa się z dwóch równoległych płóz, które od góry wyłożone są grafitowymi listwami zwanymi ślizgami. Ślizgi realizują bezpośredni kontakt z przewodem jezdnym sieci trakcyjnej. Ślizgacz przymocowany jest do ramion pantografu przegubowo za pośrednictwem wahaczy, co umożliwia mu delikatne ruchy związane z oporem mechanicznym występującym podczas ślizgania się po przewodach jezdnych. Oprócz odbioru prądu z sieci, ślizgacza używa się także do usuwania lodu z przewodu jezdnego - w tym przypadku pojazd powinien poruszać się przy podniesionych przynajmniej dwóch pantografach.

 • ramiona - to elementy stanowiące konstrukcję wsporczą dla ślizgacza utrzymując jego odpowiednie położenie i odpowiedni docisk do przewodu jezdnego sieci trakcyjnej.

 • podstawa - to element konstrukcji pantografu umożliwiający jego przymocowanie do dachu wagonu.

  Istnieją dwa sposoby podnoszenia/opuszczania pantografów typu OTK:

  - Za pomocą linki pantografowej, której pociągnięcie powoduje opuszczanie pantografu. Podnoszenie odbywa się samoczynnie, wystarczy powoli popuszczać linkę, a pantograf będzie podnosił się do góry, aż do momentu styku ślizgów z przewodem jezdnym. Podnoszenie/opuszczanie pantografu z użyciem linki jest rozwiązaniem fabrycznym stosowanym przy wagonach 105N i 105Na.

  - Za pomocą elektrycznego siłownika, który zamocowany jest w podstawie pantografu. Wciśnięcie odpowiedniego przycisku w kabinie motorniczego powoduje odpowiednie zadziałanie siłownika, w wyniku czego pantograf jest podnoszony lub opuszczany. Na wypadek awarii siłownika istnieje możliwość ręcznego podniesienia pantografu za pomocą specjalnej korby.

  Pantografy w wagonach szczecińskich

  Wagony 105N i 102Na fabrycznie zostały wyposażone w pantografy OTK-1.

  Wagony typu KT4Dt, 105Np, 105N2k/2000 i zmodernizowane wozy z rodziny 105N posiadają pantograf połówkowy OTK-2.

  W wagonach GT6 fabrycznie zostały zamontowane pantografy posiadające kształt rombów. W związku z tym, że wagony mają już swoje lata ich oryginalne pantografy ulegają awariom i w takich przypadkach zastępuje się je pantografami typu OTK-1.

  We wszystkich wagonach, jakie posiada MZK Szczecin odbieraki prądu są zamontowane w przedniej części dachu wagonu.

  na podstawie:
  Wikipedia.pl
  , Transport Szynowy

  Creative Commons License
  To hasło jest dostępne na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 2.5 Polska.
  Udostępnienie na licencji Creative Commons obejmuje treść hasła i (o ile nie zaznaczono inaczej) nie dotyczy załączonych ilustracji.

  Encyklopedia Szczecińskiej Komunikacji wersja 3.0
  Wszelkie prawa zastrzeżone.

 • KOMIS wersja 6.3 | © 2001-2019 by KOMIS Team | grafika i skrypty: Marcin Stefanowicz
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady użytkowania...
  Hosting strony zapewnia PROSCAPE - www.netlook.pl
  Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)