Blog o Szczecinie - ciekawe miejsca, hotele i wydarzenia w Szczecinie

 Pętla autobusowa Południowa

[dodane 07.02.2009, g. 00:57 przez Bauer, ostatnio modyfikowane: 31.07.2009, g. 02:31 przez Bauer]
strona główna »
lista alfabetyczna »
baza danych »
księga taborowa »
drukuj »
« Pętla tramwajowo-autobusowa GocławPętla autobusowa Tkacka »
Aktualizacjepokaż szczegóły »

Więcej informacji...
Schemat pętli "Południowa"
Schemat pętli "Południowa"
909x680; 56.8 KB
Pętla „Południowa” jak sama nazwa wskazuje, zlokalizowana jest w ciągu ulicy Południowej, łączącej dwa duże ronda w Szczecinie – Hakena i Uniwersyteckie. W dni powszednie, w godzinach 8:12 – 18:11 służy za przystanek końcowy linii autobusowej 61Bis obsługiwanej przez SPA Dąbie. Jako że 61Bis kursuje w okresie roku akademickiego US, pętla pustoszeje na okres studenckich ferii i wakacji. Składa się na nią zatoczka z nawierzchnią z kostki brukowej, ulokowana na ulicy Południowej, tuż przy styku z ulicą Radomską. Zatoczka wybudowana została na jesień 2005 roku przy okazji gruntownej przebudowy ulicy Południowej i aż do drugiej połowy 2006 roku nie była używana. Wtedy to, ZDiTM zdecydował się przenieść przystanek końcowy 61Bis z pętli „Cukrowa” właśnie tutaj.

MAN w trakcie odpoczynku
MAN w trakcie odpoczynku
1024x768; 88.5 KB

Słowo „pętla” może wydawać się w tym wypadku nieco nieprecyzyjne, z tego względu iż nie jest to typowa „końcówka”. Autobusy jadące od strony centrum udają się od ronda Uniwersyteckiego do zatoczki na ulicy Południowej, by po wyznaczonym postoju skręcić w ulicę Radomską a następnie Cukrową. Po dojechaniu do wspomnianego ronda autobus stałą trasą kieruje się do Placu Zwycięstwa.

Z położonej na granicy Gumieniec i Pomorzan pętli dojechać możemy do serca Szczecina – do Placu Zwycięstwa, a ostatnim wykonywanym z niej kursem – także do ulicy Wyszyńskiego. W okolicy pętli znajduje się wiadukt kolejowy będący częścią linii łączącej Szczecin Główny ze stacją Szczecin Gumieńce. W pobliżu znajduje się ponad to sklep Makro oraz przystanek „Radomska nż” dla linii 61 jadącej w kierunku Podjuch. Na „Południowej” zazwyczaj spotkać można pojazdy klasy MAXI a sporadycznie także i klasy MEGA. Z racji małych potoków pasażerskich, pętla nie jest wyposażona w wiatę.

Przełomowy moment w historii istnienia pętli miał miejsce 19 czerwca 2009 roku. Wtedy to, ostatni raz pojawił się na niej autobus kursujący na regularnych liniach. Przyczyną takiego stanu rzeczy było zawieszenie do odwołania linii 61Bis, a także późniejsze skierowanie jej do pętli "Ustowo Auchan". Od 19 czerwca aż po dziś dzień, pętla jest "bezrobotna". Być może w przyszłości znów zostanie wykorzystana w celu przewozów pasażerskich.

na podstawie wiedzy własnej, opracował: Darek KrukowskiPatrz także: Linia 61 Bis: Plac Zwycięstwa - Ustowo Auchan

Encyklopedia Szczecińskiej Komunikacji wersja 3.0
Wszelkie prawa zastrzeżone.

KOMIS wersja 6.3 | © 2001-2018 by KOMIS Team | grafika i skrypty: Marcin Stefanowicz
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady użytkowania...
Hosting strony zapewnia PROSCAPE - www.netlook.pl
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)