Busy kontra SPPK

Piotr Jasina, Głos Szczeciński, 10.11.2005
Kategoria: Artykuł
[dodane 10.11.2005, g. 18:26 przez –– mkubien]
strona główna »
wydarzenia »
zgłoś informację »

Na forum
Dyskusja na temat tej informacji jeszcze się nie rozpoczęła. Możesz być pierwszym, który napisze do niej komentarz! Wejdź na forum.
Więcej...
Bus zamiast F? torwid
(25.10.2005)

Na rynku pasażerskim pojawił się nowy przewoźnik. Chcąc dojechać z Polic do Trzebieży, Nowego Warpna, Szczecina i wrócić, pasażerowie mają do wyboru duże autokary bądź kilkunastoosobowe busy.

Przy Centrum Handlowym Kinga w Policach pojawiły się nowe przystanki. Zatrzymują się tu kilkunastoosobowe mercedesy-busy firmy Ever-Trans, nowego prywatnego przewoźnika.

- Nie ukrywam, że to nowe połączenie bardzo mi odpowiada - powiedział Wojciech Posmowski, student Politechniki Szczecińskiej, wysiadając z busa, który przyjechał ze Szczecina. - Dzisiaj np. późno skończyłem zajęcia na uczelni. Wróciłem busem ze Szczecina do Polic. Jechałem zaledwie 20 minut. Przed 19 jestem już na miejscu. W aucie miałem gazety, mogłem poczytać.

Police-Szczecin-Trzebież-Nowe Warpno

Firma w tej chwili dysponuje pięcioma 19-osobowymi mercedesami i jednym 6-osobowym. Na razie dziennie przewozi około 200 pasażerów.

- Na trasie Police-Szczecin nasze pojazdy jeżdżą praktycznie co godzinę, od 5 rano do 21 - informuje Krzysztof Posiadało, współwłaściciel firmy przewozowej. - Przystanek docelowy w Szczecinie znajduje się przy barze Extra na al. Niepodległości. Średnio co półtora godziny busy jeżdżą do do Trzebieży i Nowego Warpna.

Nasz rozmówca dodaje, że rozważane jest także połączenie z Polic do szczecińskiego Agryfu. W tej chwili policzanie, którzy dojeżdżają do pracy w tym zakładzie, mają trzy przesiadki.

W piątki przewozy na linii Police-Szczecin-Police przewoźnik będzie oferował gratis.

W styczniu będą uruchomione kolejne połączenia. Tym razem z Polic do nadmorskiego Pobierowa. Planowanych jest 6 kursów dziennie.

Taniej i drożej

Podróż z Polic do Szczecina u nowego przewoźnika kosztuje 5 zł (przystanek przy barze Extra). Jadąc autobusem pośpiesznym "F" Szczecińsko-Polickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego - pasażerowie płacą 5,8 zł. Dojeżdżają do pl. Rodła w Szczecinie. Na tej trasie więc nowy przewoźnik jest atrakcyjniejszy: pasażerów dowozi bowiem szybciej, taniej i bardziej komfortowo.

Jadąc z Polic do Trzebieży busem, pasażerowie zapłacą 3,5 zł. Tyle samo kosztuje bilet normalny z Trzebież do Nowego Warpna. Jeśli pasażerowie skorzystają z linii samorządowej, zapłacą już o złotówkę mniej.

- Ta różnica wynika stąd, że do linii samorządowej dopłaca gmina, nam nikt nie dorzuca do kasy - tłumaczy Posiadało.

Konkurenci niespokojni

- "Busiarze" są ewidentnym zagrożeniem dla takich firm jak nasza - mówi Grzegorz Ufniarz, kierownik działu przewozów Szczecińsko-Polickiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego. - Nam trudno z takimi przewoźnikami konkurować. Straci przede wszystkim Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego. Bo pieniądze za bilety będą trafiać do prywatnej kieszeni a nie do kasy ZDiTM.

Nasz rozmówca obawia się też, że jak już stworzono precedens wpuszczając na rynek jedną firmę, to za chwilę może takich przewoźników pojawić się więcej.

- Takie firmy trudno kontrolować, mogą obniżać ceny, zatrzymywać się w różnych miejscach na życzenie pasażerów mimo, że maja zgodę na konkretne przystanki itd. - dodaje Ufniarz.

Czytaj także na stronie: Głos Szczeciński »

źródło: Głos Szczeciński
brak komentarzy | wersja do druku |

KOMIS wersja 6.3 | © 2001-2019 by KOMIS Team | grafika i skrypty: Marcin Stefanowicz
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady użytkowania...
Hosting strony zapewnia PROSCAPE - www.netlook.pl
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)