Wiata uratowana

ToT, Kurier Szczeciński, 19.06.2007
Kategoria: Artykuł
[dodane 19.06.2007, g. 16:54 przez –– leks]
strona główna »
wydarzenia »
zgłoś informację »

Na forum

ABC pisze:
Cudownie... Cały swiat zazdrosci nam wiaty... Juz widze tłumy turystow, ktorzy przyjezdzaja z calego swiata zeby zobaczyc to prawdziwe Ferari wsrod wiat.. A tak na powaznie. Po co nam ona ?

Bauer pisze:
Chyba retoryczne pytanie ;/ Jesteśmy MKM to chyba powinniśmy chronić zabytki z nią związane, zwłaszcza w naszym mieście. Zresztą zauważ jaki urok ma pętla w Lasku Arkońskim, tak jakby... czytaj dalej »

Iwo pisze:
Na poważnie, rozpędz się i walnij główką w ścianę, może coś da. Wiata stanowi zabytek, wspaniały pomnik dawnych dobrych czasów komunikacji miejskiej w tym mieście. I dobrze się stało,... czytaj dalej »

zobacz wszystkie 20 wypowiedzi »
dodaj własną opinię »

Więcej...
Do rozbiórki! torwid
(7.1.2006)

Los poniemieckiej wiaty w Lasku Arkońskim jest przesądzony. Wbrew zamiarom Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego nie można jej rozebrać, nie może też dalej niszczeć. Obiekt już niemal oficjalnie jest zabytkiem. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków finalizuje procedurę, a wiata wejdzie do rejestru zabytków. To ją ratuje.

- Na początku 2006 r. wszczęte zostało postępowanie administracyjne w sprawie wpisania wiaty do rejestru zabytków - przypomina Marta Kwiecień-Zwierzyńska z ZDiTM. - Na bieżąco zaś sprzątamy wiatę i ją zabezpieczamy.

Blog o Szczecinie - ciekawe miejsca, hotele i wydarzenia w Szczecinie

Trochę trudno w to uwierzyć, przyglądając się jej co kilka tygodni. Obiekt coraz bardziej niszczeje i podupada. ZDiTM za bardzo się tym nie przejmuje, bo gdyby nie konserwator zabytków, wiatę dawno by rozebrano. ZDiTM wystąpił z takim wnioskiem do Urzędu Miasta, ale procedurę udało się powstrzymać.

- Jednocześnie Zachodniopomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków zawiadamia, że naruszenie stanu wymienionego obiektu pociąga za sobą skutki prawne - tłumaczy M. Kwiecień-Zwierzyńska.

To pismo stało się dla ZDiTM zasłoną. Miejski podmiot uznał, że skoro nie może wiaty rozebrać, nie będzie robił nic. Ponad rok temu ustawił barierki i powiesił tablice zakazujące wstępu do wiaty. Tak było najwygodniej.

- Na pewno nie zabranialiśmy troski o obiekt i prac, które pomogłyby zachować aktualny stan - tłumaczy Mirosław Opęchowski z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków. - Procedura wpisania wiaty do rejestru nieco się przeciągała, ale obiekt będzie zachowany.

Dziś ma oficjalnie zapaść decyzja o wpisaniu wiaty do rejestru. To znaczy także, że ZDiTM będzie musiał wiatę, wybudowaną w latach 1924 - 25, odnowić i przywrócić jej odpowiedni wygląd.

źródło: Kurier Szczeciński
20 komentarzy | wersja do druku |

KOMIS wersja 6.3 | © 2001-2019 by KOMIS Team | grafika i skrypty: Marcin Stefanowicz
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady użytkowania...
Hosting strony zapewnia PROSCAPE - www.netlook.pl
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)