Blog o Szczecinie - ciekawe miejsca, hotele i wydarzenia w Szczecinie

 Ulgowe bilety MZK dla wszystkich emerytów

Mirosława Dulat, Gazeta Wyborcza, 27.01.2009
Kategoria: Artykuł
[dodane 27.01.2009, g. 20:52 przez kasiek007]
strona główna »
wydarzenia »
zgłoś informację »

Zielona Góra: Dwa miesiące temu radni uchwalili regulamin MZK, a dziś mówią: - Nie podoba nam się! Domagają się przywrócenia zniżek dla emerytów, które sami cofnęli.

Radna PiS Grażyna Jaskólska przekonywała we wtorek podczas sesji rady miasta, że nowy cennik opłat za przejazdy miejskimi autobusami dyskryminuje niektórych emerytów. - Zgłaszają się do mnie rozżaleni, że zostały im zabrane ulgi, które mieli wcześniej. Dziś ze zniżek na bilety MZK mogą korzystać jedynie ci emeryci, którzy osiągnęli wiek emerytalny - mówi Jaskólska. Rzeczywiście, w nowym cenniku jest zapis, który mówi o tym, że ulgi przysługują kobietom na emeryturze po 60. roku życia i mężczyznom w wieku 65 lat. - To dyskryminacja ze względu na wiek. Zniżki powinny być przywrócone dla wszystkich emerytów - mówi radna PiS.

Blog o Szczecinie - ciekawe miejsca, hotele i wydarzenia w Szczecinie

Problem w tym, że jeszcze półtora miesiąca temu radna Jaskólska sama głosowała nad zmianą regulaminu i cennika opłat za przejazdy miejską komunikacją. Wcześniej ograniczenia wiekowego dla emerytów nie było. - Nie mam wpływu na cennik biletów i regulamin zniżek. To radni podjęli uchwałę w tej sprawie i tylko oni mogą ją zmienić. Projekt uchwały powinien wyjść od urzędników w magistracie - tłumaczy Barbara Langner, dyrektor Miejskiego Zakładu Komunikacji. Langner nie ukrywa, że zniżki dla wszystkich emerytów oznaczają mniejsze wpływy do MZK. Ilu osób sprawa dotyczy? - Trudno to sprawdzić. Możliwe byłoby to dopiero po wprowadzeniu elektronicznego biletu - mówi dyrektor MZK.
Okazuje się, że zielonogórscy emeryci dotąd nawet nie wiedzieli, że nie przysługuje im zniżka. 58-letnia pani Marta z os. Pomorskiego o nowym cenniku dowiedziała się dopiero od "Gazety". - Jestem zaskoczona. Jestem na emeryturze od czterech lat. Do tej pory zawsze jeździłam za złotówkę. W autobusach nie było informacji, że od stycznia mam płacić dwa razy więcej. Gdybym spotkała kontrolerów, dostałabym mandat - mówi.

Sprawdziliśmy, jakie zniżki mają emeryci w sąsiednich miastach. W regulaminie gorzowskiego MZK nie ma mowy o ograniczeniu wieku emerytów. Podobnie jest w Poznaniu.

Wiceprezydent Krzysztof Kaliszuk obiecuje, że sprawa regulaminu i cennika opłat w zielonogórskim MZK będzie jeszcze raz przedyskutowana. - Do tematu na pewno wrócimy. Jeśli radni zadecydują o przywróceniu zniżek, z ulg będą mogli korzystać wszyscy emeryci - zapewnia Kaliszuk.

Czytaj także na stronie: Gazeta Wyborcza »

źródło: Gazeta Wyborcza
brak komentarzy | wersja do druku |

KOMIS wersja 6.3 | © 2001-2019 by KOMIS Team | grafika i skrypty: Marcin Stefanowicz
Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady użytkowania...
Hosting strony zapewnia PROSCAPE - www.netlook.pl
Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)