Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin autobus

Unieważnienie przetargu w SPAD

andekalbin,

dodane przez end; zmodyfikowane

Na swojej stronie internetowej SPAD poinformował dziś o unieważnieniu przetargu na zakup 8 autobusów przegubowych. Podstawą unieważnienia jest art. 93 ust. 1 pkt 7 prawa zamówień publicznych, zgodnie z którym: "zamawiający unieważnia postępowanie o udzielenie zamówienia, jeżeli postępowanie obarczone jest wadą uniemożliwiającą zawarcie ważnej umowy w sprawie zamówienia publicznego".
W przypadku gdy taka wada wystąpi, postępowanie jest unieważnione obligatoryjnie.

W obszernym uzasadnieniu unieważnienia przetargu, SPAD podaje dwie przesłanki wadliwości postępowania:
  • "Nieopisanie warunków udziału w postępowaniu oraz sposobu dokonywania ich oceny"
    Zgodnie z art. 22 ust 1. "O udzielenie zamówienia mogą ubiegać się wykonawcy, którzy:
    1) posiadają uprawnienia do wykonywania określonej działalności lub czynności, jeżeli ustawy nakładają obowiązek posiadania takich uprawnień;
    2) posiadają niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz dysponują potencjałem technicznym i osobami zdolnymi do wykonania zamówienia lub przedstawią pisemne zobowiązanie innych podmiotów do udostępnienia potencjału technicznego i osób zdolnych do wykonania zamówienia;
    3) znajdują się w sytuacji ekonomicznej i finansowej zapewniającej wykonanie zamówienia;
    4) nie podlegają wykluczeniu z postępowania o udzielenie zamówienia."

    Powyższe warunki muszą być opisane a także musi być skonkretyzowany sposób ich oceny.

    Z uzasadnienia wynika, ze zamawiający (SPAD) nie określił w SIWZ "opisu warunków udziału w postępowaniu, o których mowa w art. 22 ust. 1 pkt 2 i 3 Pzp oraz sposobu dokonywania oceny ich spełniania"

  • "Nie określenie dokumentów, na podstawie których zamawiający będzie weryfikował udział towarów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw, z którymi Wspólnota Europejska zawarła umowy o równym traktowaniu przedsiębiorców, w wysokości nie przekraczającej 50 %, w celu odrzucenia oferty."

    Zamawiający w SIWZ zażądał od wykonawców złożenia oświadczenia "że udział towarów pochodzących z państw członkowskich Unii Europejskiej lub państw, z którymi Wspólnota Europejska zawarła umowy o równym traktowaniu przedsiębiorców, przekracza 50 %".

    Określając takie żądanie, Zamawiający ma obowiązek sprecyzować dokumenty na podstawie, których będzie weryfikował wspomniany procentowy udział towarów. Zamawiający uchybił temu obowiązkowi w związku z tym "postępowanie obarczone jest wadą".

Na podstawie powyższego postępowanie zostało unieważnione.

źródło: SPAD

możliwość komentowania została wyłączona