Kontrakt na tramwaje: odsłona druga

Mirosław Winconek, 24Kurier, 20.06.2012
Kategoria: Artykuł
[dodane 20.06.2012, g. 17:05 przez –– mkubien]
strona główna »
wydarzenia »
zgłoś informację »

Na forum
Dyskusja na temat tej informacji jeszcze się nie rozpoczęła. Możesz być pierwszym, który napisze do niej komentarz! Wejdź na forum.
Więcej...
Przetarg na tramwaje niskopodłogowe
 • Nowy Swing w mieście
 • Swingi w Szczecinie
 • Tramwaje z dofinansowaniem
 • Pesa podpisała kontrakt na dostawę 22 tramwajów dla Szczecina
 • Pierwsze tramwaje niskopodłogowe trafią do Szczecina za 181 dni. Jutro podpisanie umowy
 • A jednak Swingi! Umowa na nowe tramwaje w październiku
 • Swingów drugi zastrzyk
 • Kontrakt na swingi
 • Kolejne Swingi dla Szczecina
 • Kontrakt na tramwaje: odsłona druga

  więcej »

 • Jeszcze w tym tygodniu do wszystkich firm, które zainteresowane są dostawą 22 niskopodłogowych tramwajów dla Szczecina, powinna dotrzeć specyfikacja istotnych warunków zamówienia. Tym samym zaczyna się długo oczekiwany drugi i rozstrzygający etap przetargu na kontrakt wart około dwustu milionów złotych.

  Po fazie wyjaśnień i weryfikacji dokumentów oraz odwołaniu jednego z potencjalnych oferentów do Krajowej Izby Odwoławczej przy Urzędzie Zamówień Publicznych spółka "Tramwaje Szczecińskie" może wreszcie zaprosić do udziału w zasadniczej części przetargu producentów, którzy zabiegają o zlecenie. W gronie potencjalnych dostawców jest bydgoska Pesa (jej seria 6 składów pod nazwą "swing" dotąd jeździ po Szczecinie). Oprócz niej do rywalizacji o zamówienie stanęły Solaris Bus & Coach z Bolechowa koło Poznania oraz czeska Skoda. Czwarty wnioskodawca to hiszpańska firma Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles S.A. z siedzibą w Beasain.

  Dłuższa niż wcześniej zakładano procedura wyboru kontrahenta to skutek zastrzeżeń jednego z nich do treści niektórych wymogów formalno-prawnych, jakie spółka "TS" sformułowała w ogłoszeniu o przetargu. Odwołanie do KIO złożyła hiszpańska firma Construcciones y Auxiliar de Ferrocarriles S.A.. Jak poinformowała nas Małgorzata Stręciwilk, rzeczniczka prasowa KIO, postępowanie odwoławcze zostało umorzone, a orzeczenie w tej sprawie zapadło w miniony piątek.

  - Ostatecznie uznaliśmy argumenty hiszpańskiego oferenta, a ten nie wniósł sprzeciwu, więc rozstrzygnięcie KIO mogło być tylko właśnie takie o umorzeniu postępowania. A to oznacza, że nie ma już przeszkód, by wszystkie cztery firmy złożyły nam kompletne oferty, zgodnie z warunkami, jakie postawimy im jako zamawiający - wyjaśnił Krystian Wawrzyniak, prezes "TS".

  Całkowity orientacyjny wydatek na nowy tabor, który do Szczecina ma trafić najpóźniej do grudnia 2014 r., uwzględniając w puli jeżdżące na razie niskopodłogowce Pesy, to ponad 244 mln zł. Na początku tego roku spółka "Tramwaje Szczecińskie" - jak już informowaliśmy - podpisała umowę z Bankiem Millennium, który udzieli jej kredytu do kwoty 80 mln zł na zakup tych tramwajów. To pieniądze na wkład własny. Reszta ma pochodzić z eurodotacji, zapisanej w unijnym Programie Operacyjnym Infrastruktura i Środowisko.

  Kredyt tramwajowy spłacany będzie od 2016 r. przez następnych osiem lat środkami z podwyższenia kapitału zakładowego spółki "TS", gwarantowanego w planach finansowych miasta, jak również tymi z ostatecznego rozliczenia przewidzianej na inwestycję unijnej dotacji. W części POIiŚ, przy której podziale pośredniczy ministerstwo infrastruktury, zapisanych zostało 117 mln zł na zakup w sumie 28 wagonów. Jednym z zabezpieczeń kredytu będzie zastaw dotąd kupionych 6 niskopodłogowców, jak i następnych zakontraktowanych w toczącym się właśnie przetargu składów.

  Czytaj także na stronie: 24Kurier »

  źródło: 24Kurier
  brak komentarzy | wersja do druku |

  KOMIS wersja 6.3 | © 2001-2019 by KOMIS Team | grafika i skrypty: Marcin Stefanowicz
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Zasady użytkowania...
  Hosting strony zapewnia PROSCAPE - www.netlook.pl
  Ten serwis używa cookies i podobnych technologii (brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to)