Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Nowe tabliczki na przystankach. Zapomnieli o zagranicznych turystach?

Redakcja MM,

dodane przez Mareczek; zmodyfikowane

Czy nowe tabliczki, które umieszczono na przystankach tramwajowych i autobusowych, nie powinny mieć także dodatkowych informacji w obcych językach? - zastanawia się nasz Czytelnik
Wkrótce na przystankach pojawią się nowe tabliczki z rozkładem jazdy, utrzymane w kolorystyce nawiązującej do marki "Floating Garden".

- Chodzi mi o obcokrajowców - skomentował pomysł pan Mateusz. - Wiemy, że do Szczecina przybywają chętnie goście zza zachodniej granicy i to z myślą o nich powinno się planować takie informacje. Na przykład słowa: linia, dni powszednie, soboty są przetłumaczone.

Ale brakuje wyjaśnienia w języku angielskim i niemieckim legendy i informacji o tym kiedy można kupić bilety u kierującego pojazdem. Pierwsza, nowa tabliczka została zamontowana wczoraj na przystanku przy pl. Rodła z rozkładem jazdy dla linii nocnej 530.

Element oznakowania powstał z inicjatywy Szczecińskiego Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej.

- Swym wyglądem nawiązują do wytycznych Systemu Informacji Miejskiej - mówi Witold Piasecki z Biura Komunikacji Społecznej i Marketingowej Urzędu Miasta. - W tym tygodniu nowe tabliczki umieszczone zostaną również na przystankach: Hoża Jasienica pętla (dla linii 101), Dobromiry Pomorzany (dla linii 6 i 11), Hoża (dla linii 63), Zdroje Szpital (dla linii 84).

O braku informacji w języku niemieckim i angielskim zawiadomiliśmy magistrat.

- Urząd miasta współpracował przy powstawaniu tabliczek, ale ich wykonaniem zajął się Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego - tłumaczy Witold Piasecki z Biura Komunikacji Społecznej i Marketingowej Urzędu Miasta. - W kwestii tłumaczenia proszę się z nimi kontaktować. ZDiTM tłumaczy, że na tabliczkach przetłumaczone zostały na język angielski i niemiecki podstawowe informacje, gdyż program do konstruowania rozkładów jazdy nie posiada możliwości technicznych dotyczących umieszczenia jeszcze większej liczby znaków.

- Ponadto informuję, iż prowadzone są prace nad wdrożeniem nowego programu, który zlikwiduje takie ograniczenia - tłumaczy Marta Kwiecień - Zwierzyńska, rzecznik ZDiTM. - Informacje, o których mowa, zostaną przetłumaczone na oba języki i umieszczone w pierwszej kolejności w wiatach (w gablotach) zlokalizowanych przy Bramie Portowej, następnie takie informacje będą umieszczane w innych wiatach, które oczywiście są do tego przystosowane.

Warto dodać, że tabliczki nie są pierwszym pomysłem miłośników komunikacji. W marcu tego roku wprowadzono do pojazdów tablice kierunkowe, popularnie nazywane "termometrami".

Na tablicach są piktogramy, które ułatwiają orientację pasażerom, na którym przystanku mają wysiąść, żeby przesiąść się na tramwaj, czy autobus. Czerwony znak oznacza autobus pospieszny, a zielony linię zwykłą.

Dzięki specjalnym znakom można też dowiedzieć się, który przystanek jest na żądanie, a zatem, żeby na nim wysiąść trzeba zasygnalizować ten zamiar.

Szczecińskie Towarzystwo Miłośników Komunikacji Miejskiej przy współpracy z Urzędem Miasta Szczecin, ZDiTM i przewoźnikami opracowało kompleksowy system oznakowania, obejmujący także m.in. słupki przystankowe, schematy sieci czy piktogramy informacyjne w pojazdach.

źródło: Moje Miasto

48 komentarzy