Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Stanowisko Gminy Miasto Szczecin w sprawie realizacji Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju

Urząd Miasta Szczecin,

dodane przez MQ

Co najmniej od kilkunastu lat miasto dąży do realizacji inwestycji o nazwie Szczeciński Szybki Tramwaj. Budowa nowego połączenia nie jest czczą zachcianką kolejnych włodarzy miasta, lecz realną potrzebą jego mieszkańców. Powstanie SST służyć będzie przede wszystkim kilkudziesięciu tysiącom mieszkańców prawobrzeża. To oni, aby dotrzeć na przeciwny brzeg Odry do pracy, lekarza, znajomych czy na zakupy korzystać mogą wyłącznie z transportu samochodowego i codziennie odczuwają niedogodności z tego wynikające. Nowe połączenie tramwajowe w znacznym stopniu ograniczy te trudności.
Jesteśmy w szczególnym momencie, gdyż realizacja SST nigdy nie była tak bliska urzeczywistnienia. Miasto uzyskało obietnicę dotacji unijnej na realizację tego przedsięwzięcia i stara się pozyskać te środki. Nasz wniosek w tej sprawie poddawany jest ocenie przez odpowiednią instytucję państwową (Centrum Unijnych Projektów Transportowych). Jesteśmy w stałym kontakcie z osobami oceniającymi wniosek o dofinansowanie i w chwili obecnej nie ma żadnych przesłanek, by sądzić, że inwestycja nie otrzyma wsparcia ze środków Unii Europejskiej. Na dniach otwarte zostaną oferty w przetargu na wykonawcę SST i będzie możliwe podpisanie umowy na inżyniera kontraktu pełniącego nadzór nad budową. Dysponujemy też prawomocną decyzją zezwalającą miastu na realizację inwestycji. Zgodnie z nią staliśmy się właścicielami willi przy ul. Batalionów Chłopskich 61, której obecne umiejscowienie koliduje z przebiegiem przyszłego tramwaju. W dniu dzisiejszym przystąpimy do działań, które pozwolą nam objąć w posiadanie tę nieruchomość.

W trakcie przygotowań do rozpoczęcia inwestycji musieliśmy rozstrzygnąć kwestię dalszych losów wilii. Zaproponowaliśmy kompromis w tej sprawie. Obiekt ten początkowo miał zostać wyburzony. W momencie, gdy osoby broniące zabytkowego charakteru willi - głównie Stowarzyszenie "Ocalmy Zabytek" - podjęło działania w celu jej ochrony zmienialiśmy nasze stanowisko. Najpierw miasto gotowe było odtworzyć najcenniejsze elementy wyposażenia budynku. Następnie zaakceptowaliśmy decyzję o wpisaniu obiektu do rejestru zabytków. Nie skorzystaliśmy z przysługujących nam możliwości prawnych, aby odwołać się od decyzji ustanawiającej willę zabytkiem. Uznaliśmy racje i argumenty. Miasto podziela pogląd, że willa warta jest zachowania i warto podjąć działania w celu ochrony spuścizny historycznej rodziny Grünebergów. Miasto stoi również na stanowisku, że wartością istotną dla wszystkich szczecinian jest budowa SST. Pogodzenie obu tych wartości możliwe jest tylko poprzez zmianę lokalizacji zabytkowego budynku.

Kompromis zaproponowany przez miasto został odrzucony przez przedstawicieli Stowarzyszenia. Odpowiedzią były wnioski o objęcie statusem zabytku kolejnych części nieruchomości, na których znajduje się willa. Miasto stoi na stanowisku, że swymi działaniami Stowarzyszenie usiłuje uniemożliwić realizację SST. W naszej ocenie - wbrew swej nazwie - Stowarzyszenie obecnie szkodzi zabytkowi. Doszliśmy do takiego momentu, kiedy musimy sprzeciwić się żądaniom i naciskom Stowarzyszenia. Nie możemy zlekceważyć oczekiwań tysięcy szczecinian. Interes społeczny jakim jest budowa SST jest dla miasta wartością tak samo ważną jak ochrona zabytku, którą wyraźnie zadeklarowaliśmy.

Nasz wielki niepokój budzi fakt, że w działania Stowarzyszenia uwikłani zostali mieszkańcy wilii. Odnosimy wrażenie, że prezes Stowarzyszenia rości sobie prawo do wypowiadania się w ich imieniu. W trosce o dobro mieszkańców wilii złożyliśmy im propozycję mieszkań tymczasowych. Została odrzucona. Podczas spotkania, które miało miejsce 16 października i odbyło się w obecności prezesa Stowarzyszenia mieszkańcy nie wyrazili nawet chęci obejrzenia proponowanych im mieszkań. Nie rozumiemy tej postawy.

W tym kontekście chcemy podkreślić raz jeszcze, że po wydaniu decyzji zezwalającej na budowę Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju Gmina Miasto Szczecin stała się właścicielem wilii. W myśl prawa gmina nie ma obowiązku wskazania lokatorom wilii mieszkań. Chcemy im jednak zapewnić dach nad głową, stąd propozycja mieszkań. Dziś przedstawimy ją raz jeszcze.

Nie jesteśmy bezdusznymi, pozbawionymi uczuć biurokratami. Rozumiemy obawy i niepokój oraz gorycz mieszkańców spowodowane koniecznością opuszczenia willi. Jako przedstawiciele miasta musimy podejmować trudne decyzje służące dobru pozostałych mieszkańców Szczecina. Nie możemy być obojętni na rozgoryczenie czy frustrację tysięcy mieszkańców spowodowane niedoskonałym połączeniem pomiędzy prawobrzeżnym i lewobrzeżnym Szczecinem. W ich imieniu nie zgodzimy się na utratę bardzo ważnej dla miasta inwestycji.

Bogdan Jaroszewicz
Zastępca Prezydenta Szczecina

źródło: Urząd Miasta Szczecin

brak komentarzy