Wszystkie Ze Szczecina W skrócie Z kraju Według linii

Szczecin artykuł

Willa Grüneberga czeka na przesunięcie. Po raz kolejny zmieniono termin

Redakcja MM, Moje Miasto,

dodane przez wolvo1565; zmodyfikowane

Po raz kolejny zmieniono termin przesuwania willi Grüneberga, która stoi przy trasie szybkiego tramwaju.
Budynek jest przygotowywany do przesunięcia. Zabezpieczono jego konstrukcję.

- Przeniesienie willi planowane jest na drugą połowę października - mówi Łukasz Kolasa z Biura Prasowego szczecińskiego magistratu.

Budynek będzie przesunięty w całości. Przypomnijmy, że pod uwagę były brane trzy warianty dalszych losów budynku przy ulicy Batalionów Chłopskich 61. Pierwszy to rozbiórka obiektu, drugi to przeniesienie willi, trzeci to przeniesienie willi we fragmentach.

To już trzeci termin operacji najpierw magistrat wskazywał, że do przesunięcia dojdzie przed wakacjami. Po raz drugi na przełomie września i października.

Uzyskaliśmy zapewnienie, że zamieszanie sądowe wokół budynku nie wpłynie na zawieszenie prac. Przypomnijmy, że Naczelny Sąd Administracyjny rozpatrywał skargę kasacyjną stowarzyszenia "Ocalmy Zabytek" na budowę Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju, w ramach której planowane jest przemieszczenie willi Grüneberga.

Sąd dopatrzył się, że doszło do naruszenia prawa w zakresie m. in. wywłaszczenia działki na której znajduje się zabytkowy budynek, zatwierdzenia projektu budowlanego w części dotyczącej przesunięcia budynku przy ulicy Batalionów Chłopskich.

Jak może wyglądać ta operacja? W celu wprowadzenia szyn pod obiekt wykonany będzie specjalny ruszt, który przymocowany do konstrukcji budynku umożliwi jego podniesienie przy pomocy siłowników i umieszczenie budynku na szynach, po uprzednim podcięciu ścian nośnych. Ruszt ma stanowić konstrukcję (tymczasowy fundament), która ustabilizuje budynek podczas jego przesuwania w celu osadzenia na nowych fundamentach wykonanych w docelowym miejscu.

Taka operacja, na znacznie większą skalę odbyła się w Warszawie. W 1961 roku przesunięto o około 10,5 metra północny budynek Rogatek Grochowskich, celem z poszerzenia ulicy Grochowskiej. Było to pierwsze przesunięcie nieruchomego zabytku w Warszawie. Południową rogatkę przesunięto o 8,7 metrów.

źródło: Moje Miasto

brak komentarzy