Encyklopedia

Škoda 05 T

dodane przez mike_1994; zmodyfikowane przez mike_1994

03.07.2007
Uzupełniono opracowanie hasła X
Vektra, bo tak nazywany jest tramwaj Škoda 05 T jest pięcioczłonowym, jednokierunkowym, częściowo-niskopodłogowym tramwajem produkowany przez Škoda Holding w Pilznie. Niska podłoga znajduje tylko członach II i IV. Co więcej jest również nazywany "dzieckiem kryzysu" z powodu powstania tego tramwaju podczas rozłamu między firmami Inekon oraz Škoda.

05 T ma prawie 32 metry długości przez co jest jednym z najdłuższych tramwajów świata. Na swoim pokładzie może przewieźć aż 330 osób z czego 66 na miejscach siedzących. Składa się z pięciu członów, z czego II i IV "wiszą", ponieważ nie posiadają wózków. Do zmian w porównaniu do swojego poprzednika 03 T można zaliczyć dodanie dwóch członów, zmianę wyglądu oraz zmiany techniczne np. dodanie dwóch silników. Środkowy wózek jest jezdny na wymogi Pragi, ponieważ umożliwia on podjazd pod wzniesienia.

W członach I i V podłoga wznosi się na 78 cm, w II oraz IV na 35 cm, a w III członie na 62 cm.

Zaraz po wyprodukowaniu tramwaj został przeniesiony do Pilzna, gdzie odbywał testy homologacyjne, które zakończyły się w 2004 roku.

Niestety nikt nie składał zamówień, więc projekt zaniechano. Prawdopodobnie spowodowane jest to tym, że tramwaj jest tylko w dwóch członach niskopodłogowy i jest dość drogi.

Po dzień dzisiejszy istnieje tylko jeden taki wóz. Jeździ on liniowo w Pilznie z numerem 122. Niestety jest on zbyt duży na potrzeby tego miasta i w najbliższym czasie może zostać przetransportowany do Brna.
na podstawie: Wikipedia.pl, Wikipedia.cs, Plzeňské tramvaje
opracował: Michał Pilaszkiewicz
Producent:
Škoda Holding
Model:
05 T
Liczba członów:
5
Liczba i układ drzwi:
6 (1-2-2-2-2-1)
Długość:
31,93 m
Szerokość:
2,46 m
Wysokość:
3,46 m
Liczba osi:
6
Masa własna:
38750 kg
Liczba i moc silników:
6 x 90 kW
Liczba miejsc siedzących:
66
Liczba miejsc ogółem:
330
Liczba zakupiona/w eksploatacji:
nie występuje w Szczecinie