Encyklopedia

description CW 105Ng/S

dodane 5.12.2004, godz. 19:10 przez zdjęcie profilowe użytkownika Phobos Phobos; zmodyfikowane 22.05.2009, godz. 19:09 przez zdjęcie profilowe użytkownika kajetansz kajetansz

Na przełomie lat 2000 i 2001 w Centralnych Warsztatach przy ulicy Klonowica zmodernizowano 12 wagonów typu 105Na (8 z Zajezdni Pogodno oraz 4 z Zajezdni Golęcin). W rzeczywistości stopień ingerencji w konstrukcję okazał się tak duży, że powiedzieć można, iż są to zupełnie nowe wagony. Oznaczenie 105Ng/S pochodzi od niewielkiej serii wagonów 105Ng wybudowanych w Konstalu w latach 90-tych dla Warszawy. Wagony te otrzymały zupełnie nowe pudła przystosowane do 3 par drzwi wychylno-odskokowych, nowe układy rozruchu, nowe wózki, pulpity, przetwornice statyczne oraz system informacji pasażerskiej. Dodatkowo drugi wagon w składzie przebudowano na doczepę czynną poprzez poziome ułożenie głównej szafy elektrycznej. Pierwsze wagony otrzymały również połówkowy pantograf OTK-2.

Wszystkie wagony przystosowano do jazdy w składach co najmniej 2-wagonowych poprzez montaż wyświetlaczy matrycowych wyłącznie z przodu (pierwszy wagon) lub z tyłu (doczepy czynne). Dodatkowo wszystkie wagony z początku otrzymały komplet gniazd do jazdy ukrotnionej, jednak z czasem w części z nich zlikwidowano je.

zdjęcie
Początkowo wagony te były niezwykle awaryjne. Problemem były przetwornice, zbyt wrażliwe na wilgoć. Z czasem producent zdołał naprawić usterkę. Nowością dla pasażerów (jak i dla motorniczych) była możliwość otwierania drzwi z napędem IFE przez pasażerów, po raz pierwszy w Szczecinie zastosowana w wagonach polskiej produkcji. Nie zawsze możliwość ta jest stosowana. W chwili obecnej wagony te, podobnie jak i inne pochodne od 105N spotkać można na praktycznie każdej linii oprócz 4.
Licencja Creative Commons
Ten artykuł encyklopedyczny jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe. Udostępnienie na licencji Creative Commons obejmuje treść artykułu i (o ile nie zaznaczono inaczej) nie dotyczy załączonych ilustracji.

Liczba pojazdów spełniających kryteria: 0
Średni wiek pojazdu: 0,00 lat