Encyklopedia

description Konstal 105Np

dodane 5.12.2004, godz. 19:10 przez zdjęcie profilowe użytkownika Phobos Phobos; zmodyfikowane 22.05.2009, godz. 19:08 przez zdjęcie profilowe użytkownika kajetansz kajetansz

Po zakończeniu w 1992 roku produkcji wagonów 105Na, inżynierowie Konstalu rozpoczęli prace nad kolejnymi wersjami popularnych "stopiątek". Pierwszym efektem ich pracy były niezwykle awaryjne wagony 105Nb wyprodukowane na przełomie lat 1992-1993. Rozwinięciem tej konstrukcji były wagony 105Ne, natomiast ich rozwinięciem są jedyne 2 wyprodukowane wagony 105Np. Trafiły one do Szczecina i jeżdżą do dziś z numerami 1035 oraz 1036.

Wagony te mają poszycie wykonane z blachy 2mm, nowe wózki (z systemem smarowanie obręczy) oraz przekładnie, cichszy mechanizm drzwi, przetwornice statyczne, uchylne okna oraz pantograf połówkowy. Trzeba zauważyć, iż były to 2 pierwsze w Szczecinie wagony tramwajowe z przetwornicami statycznymi. Jedną z cech charakterystycznych tych wagonów są drzwi pozbawione dolnej szyby, za wyjątkiem drzwi do kabiny motorniczego.

Od początku eksploatacji wagony te stacjonowały na Zajezdni Golęcin, gdzie obsługa techniczna nie potrafiła odpowiednio dbać o wagon, co w rezultacie dość szybko doprowadziło do zepsucia przetwornicy w wagonie. Aby temu zaradzić już w Szczecinie prowadzono szczególną zmianę konstrukcyjną - trzeci kabel sterowania wielokrotnego pomiędzy wagonami.

Po serii awarii wózków w drugim wagonie składu w 2002 roku (można było wówczas obejrzeć wagon 1035 solo na linii 11), oba wagony w roku 2003 przeszły remont w Centralnych Warsztatach w czasie którego nie tylko gruntownie naprawiono systemy wagonu, ale również zlikwidowano tradycyjne 3 gniazda sterowania wielokrotnego i zastąpiono je nowym gniazdem kostkowym. Ponad to, nie wprowadzono istotniejszych zmian konstrukcyjnych, głównie dlatego, iż nie było takiej potrzeby.
Licencja Creative Commons
Ten artykuł encyklopedyczny jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe. Udostępnienie na licencji Creative Commons obejmuje treść artykułu i (o ile nie zaznaczono inaczej) nie dotyczy załączonych ilustracji.

Liczba pojazdów spełniających kryteria: 0
Średni wiek pojazdu: 0,00 lat