Encyklopedia

Konstal 105Nz

dodane przez mike_1994; zmodyfikowane przez mike_1994

Konstal 105Nz to oznaczenie tramwaju wyprodukowanego dla Warszawy w 1997 roku. W zakładach Konstal wykonano tylko dwa tego typu tramwaje. Były to pierwsze wagony z rodziny 105N posiadające silniki prądu przemiennego firmy Elin-EBG. Do poważniejszych modyfikacji można również zaliczyć zmianę przetwornicy wirującej na statyczną oraz zastosowanie impulsowego układu rozruchowego opartego na tyrystorze typu GTO. Zamontowano również pantograf typu OTK-2. Pantograf jest elektromechaniczny - opuszczany automatycznie.

Pudło wagon jest trzydrzwiowe. Wykonane jest z blachy o grubości 2mm. Drzwi są odskokowo-wychylne (płaty drzwiowe oraz napęd wyprodukowany został przez IFE). Pudło zostało również wyposażone w rynienki dachowe. Przez zmniejszenie ilości drzwi z czterech do trzech ilość miejsc siedzących wzrosła do 22.

Sterowanie odbywa się za pomocą ręcznego zadajnika jazdy. Do zmian można dodać również, że lusterko jest sterowane elektrycznie z pulpitu motorniczego, który został lekko zmieniony w porównaniu do wcześniejszych wersji.

System ogrzewania jest nieco inny w porównaniu do poprzednich wersji. Na każdy wagon przypadają trzy agregaty grzewcze: pierwszy znajduje się pod pierwszym siedzeniem po prawej stronie, dlatego jest ono odwrócone w kierunku przeciwnym do kierunku jazdy. Drugi znajduje się pod trzecim siedzenie po prawej stronie, a trzeci pod ostatnim siedzeniem również po prawej stronie.

Do dziś tramwaje te jeżdżą po Warszawie z numerami 2028 oraz 2029 i stacjonują w zajezdni R-2 Praga.
na podstawie Tramwaje Warszawskie, PestkoPedia, Warszawskie tramwaje elektryczne 1908-2008, tom III, wyd. Komunikacji i Łączności sp.z.o.o.
opracował Michał Pilaszkiewicz
Producent:
Konstal
Model:
105Nz
Liczba członów:
1
Liczba i układ drzwi:
3 (2-2-2)
Długość:
13,50 m
Szerokość:
2,40 m
Wysokość:
3,06 m
Liczba osi:
4
Masa własna:
17 500 kg
Wysokość podłogi:
910 mm
Liczba i moc silników:
4 x 45 kW
Liczba miejsc siedzących:
22
Liczba miejsc ogółem:
125
Liczba zakupiona/w eksploatacji:
nie występuje w Szczecinie