Encyklopedia

Hyundai Rotem 142N

dodane przez Karton_03; zmodyfikowane przez MQ

Konstrukcja

Wagon typu 142N jest wagonem jednokierunkowym, trójczłonowym, całkowicie niskopodłogowym, o długości 23,4 m. Pudło wagonu jest oparte na trzech wózkach.

Wózki skrajne są średniopodłogowe, w pełni obrotowe, napędowe, zaś wózki środkowe – niskopodłogowe, sztywne, toczne. Dzięki zastosowaniu takiego rozwiązania wózek napędowy ma bardziej prostą konstrukcję, wagon łagodniej przechodzi przez łuki torowiska (co pozwala na poprawę komfortu jazdy), a zużycie torowiska na łuku jest mniejsze. Natomiast sztywny wózek toczny pozwala na maksymalizowanie szerokości przejścia wewnątrz wagonu.

Wagon tego typu mieści 162 pasażerów, z czego 34 zajmie miejsca siedzące. Na całej przestrzeni pasażerskiej wysokość podłogi wynosi 350 mm. W każdym wagonie przewidziano 10 zespołów podwójnych drzwi odskokowo-uchylnych (po 5 na każdą stronę). Motorniczy ma dostęp do swojego stanowiska pracy dzięki dedykowanym dla niego drzwiom zewnętrznym.

Wśród niektórych wykonawców komponentów można wyróżnić polskie firmy: Medcom (odpowiedzialny za aparaturę), ATM (rejestratory zdarzeń) i Damiro (fotele motorniczego).

Jak to się zaczęło…

14 września 2018 roku Tramwaje Warszawskie Sp. z o.o. ogłosiły drugi przetarg na 213 wieloczłonowych, całkowicie niskopodłogowych tramwajów jedno- i dwukierunkowych (123 wagony w zamówieniu podstawowym oraz 90 w ramach opcji). Powtórzono w nim większość wymagań, które trzeba było spełnić w poprzednim przetargu, który został unieważniony. Swoje oferty złożyły następujący producenci:

  • Hyundai Rotem Company (2 245 950 000 zł brutto) – jedyna oferta, która zmieściła się w zaplanowanym budżecie
  • Pojazdy Szynowe Pesa Bydgoszcz S.A. (2 836 800 000 zł brutto)
  • konsorcjum firm Stadler Polska sp. z o.o. oraz Solaris Tram sp. z o.o. (2 473 520 000 zł).

Wyniki przetargu ujrzały światło dzienne 8 lutego 2019 roku. Zdaniem komisji najkorzystniejszą ofertę złożył południowokoreański producent. Po wielu tygodniach perturbacji (oba odwołania do Krajowej Izby Odwoławczej, które złożyła Pesa, ostatecznie zostały oddalone) w dniu 12 czerwca 2019, w obecności wiceprezydenta Warszawy Roberta Soszyńskiego, ambasador Korei Południowej w Polsce i przedstawicieli Hyundai Rotem Company podpisano umowę na dostawę 123 tramwajów z opcją na zwiększenie zamówienia o dodatkowe 90 wagonów. 

W ramach zamówienia do Warszawy trafią wagony trzech typów:

  • 140N (dwukierunkowe, dłuższe, 85 wagonów),
  • 141N (jednokierunkowe, dłuższe, 18 wagonów),
  • 142N (jednokierunkowe, krótsze, 20 wagonów).

Po podpisaniu umowy z producentem Tramwaje Warszawskie zorganizowały plebiscyt, w którym warszawiacy mogli wybrać jeden spośród trzech wariantów stylistycznych nowych tramwajów. Mieszkańcom stolicy najbardziej spodobał się wariant "C" z charakterystycznym "uśmiechem" na ścianach czołowych, nawiązujący do dalekowschodnich motywów.

Zgodnie z nowym harmonogramem dostaw pierwszy wagon typu 142N ma dotrzeć do Warszawy w 2022 roku.

Źródła: Tramwaje Warszawskie, tramwar.pl, Transport Publiczny ([1] [2])

Opracował: Antoni Stefański Karton_03

Producent:
Hyundai Rotem
Model:
142N
Liczba członów:
3
Liczba i układ drzwi:
4 (2-2-2-2)
Długość:
23 420 mm
Szerokość:
2 480 mm
Liczba osi:
6
Wysokość podłogi:
350 mm
Liczba miejsc siedzących:
34
Liczba miejsc stojących:
128
Liczba miejsc ogółem:
162
Liczba zakupiona/w eksploatacji:
nie występuje w Szczecinie