Encyklopedia
Beynes
dodane przez DamTram; zmodyfikowane przez
man

Beynes’y w Poznaniu
Jedynym polskim miastem, w którym pojawiły się tramwaje tego typu był Poznań. Pierwsza seria 20 pojazdów trafiła w latach 1991-1995. Były to wagony typu 1G i 2G. Trzech z nich nie wprowadzono do ruchu liniowego. Wagonom pozostawiono amsterdamską numerację. Pierwsze pojazdy na linii pojawił się w sierpniu 1991 roku. Były to wagony 1G 853 oraz 866. Pierwsze reakcje pasażerów na nowe tramwaje były pozytywne. Wagony były ciche i poruszały się płynnie. Chwalono je za duży i czytelny numer linii w tzw. „telewizorku”. Wagonom dostarczonym do 1995 roku pozostawiono popielato-żółte malowanie z Amsterdamu. We wnętrzu obudowano stanowisko motorniczego oraz zdemontowano siedzenia naprzeciw II, III i IV drzwi stanowiąc miejsce dla wózków, które i tak z trudnością przedostawały się do tramwaju przez wąskie drzwi.
Wagony nie sprawdziły się w polskiej rzeczywistości. Miały słabą wentylację wnętrza oraz zbyt wąskie drzwi (55 cm), przez które do tramwaju nie mogły wsiąść osoby z wózkami. Pomimo wielu problemów związanych z eksploatacją wagonów dwóch pierwszych serii, MPK Poznań ze względu na braki taborowe zdecydowało się w 2003 roku kupić 11 wagonów 3G,, zastępując tym samym najbardziej zasłużone Beynes’y. W trzeciej wersji pojazdów należało zmienić układ siedzeń, zlikwidować budkę konduktorską oraz zamontować dodatkowy reflektor z tyłu wagonu. Pojazdom przydzielono numerację od 800-810.
W 2004 roku całkowicie zakończono eksploatację najstarszych „Amsterdamów” (1G i 2G).
Ostatnie Beynes'y 3G zakończyły eksploatację w Poznaniu w czerwcu 2011 roku. Zachowano jeden egzemplarz (o numerze 805), który został przeznaczony na wagon zabytkowy.
na podstawie: Komunikacja Miejska w Poznaniu, Wikipedia.pl
aktualizacja: man
Ten artykuł encyklopedyczny jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe. Udostępnienie na licencji Creative Commons obejmuje treść artykułu i (o ile nie zaznaczono inaczej) nie dotyczy załączonych ilustracji.