Encyklopedia

Pętla autobusowa Cukrowa

dodane przez man; zmodyfikowane przez man

Pętla „Cukrowa” znajduje się w okolicy stacji kolejowej „Szczecin Gumieńce” przy skrzyżowaniu ulicy Cukrowej z ulicą Husarów. 

Wjazd na nią odbywa się poprzez nawrót na specjalnie wydzielonym odcinku jezdni, na którym znajduje się słupek przystankowy. Pasażerowie oczekujący na autobus na tej pętli mają do dyspozycji wiatę z gablotą z rozkładami jazdy, podobnie jak korzystający z przystanku przelotowego o tej samej nazwie w stronę centrum, który znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z pętlą.

Po raz pierwszy pętla „Cukrowa” stała się przystankiem końcowym, kiedy 1 lipca 1993 roku linia 60 została skrócona spod pętli o nazwie Kombinat Ogrodniczy i skierowana właśnie tutaj. 

zdjęcie
Szczyt na pętli "Cukrowa"
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Kolejną linią, która zagościła na Cukrowej była linia 61 Bis, która została uruchomiona na okres wakacji od 1 lipca do 29 sierpnia 1994 roku na trasie Dworzec Główny - Cukrowa. Po raz drugi linia 61 Bis została uruchomiona na tej samej trasie w okresie 3 lipca – 31 sierpnia 1995 roku.

1 lipca 1997 roku podczas pierwszej reformy komunikacji nocnej na pętli „Cukrowa” zagościła ówczesna linia nocna 503 (później przemianowana na numer 523), która kursowała na trasie Cukrowa - Plac Rodła.

Od 1 października 2003 roku pętlę zaczęła odwiedzać również linia nocna 529 (Plac Rodła - Jaworowa), która po jej obsłużeniu bez żadnego postoju robi nawrót w kierunku centrum.

zdjęcie
Kandydat do sprzedaży na historycznej już pętli linii 61 Bis
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
1 października 2004 roku na pętlę „Cukrowa” powróciła tym razem testowo uruchomiona linia 61 Bis, którą skierowano na trasie Plac Zwycięstwa - Cukrowa, sugerując się przede wszystkim chęcią poprawienia dojazdu do Uniwersytetu Szczecińskiego. Jak się później okazało, linia spełniła swe zadanie, rozładowując jednocześnie tłok w przepełnionych autobusach linii 61 oraz 81.

61 Bis nie kończyła swej trasy długo na Cukrowej - w drugiej połowie 2006 roku przetrasowano ją do pętli przy ulicy Południowej. Tym samym z linii dziennych na pętli „Cukrowa” pozostała tylko jedna linia dzienna - 60, która swoją trasę w tym miejscu kończy po dziś dzień.

Epizod w tym miejscu miała również linia zastępcza 853, kursująca w okresie od 12 do 27 kwietnia oraz 30, 31 lipca i 1 sierpnia 2007 roku.

zdjęcie
MAN przejeżdża przez przejazd kolejowy
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Obok Cukrowej swój przystanek przelotowy o tej samej nazwie mają linie: 61, 62, 241 oraz 243.

A z samej pętli korzystają:

autor: man przy pomocy artykułów encyklopedycznych z serwisu KOMIS i wiedzy własnej