Encyklopedia

description Pętla autobusowa Dworzec Główny

dodane 16.02.2020, godz. 16:05 przez zdjęcie profilowe użytkownika man man; zmodyfikowane 15.03.2020, godz. 20:45 przez zdjęcie profilowe użytkownika man man

zdjęcie
Pętla Dworzec Główny (jak sama nazwa wskazuje) znajduje się przy budynku dworca stacji Szczecin Główny, który jest najważniejszym, centralnym dworcem w Szczecinie. Sam teren dworca znajduje się pomiędzy ulicami Kolumba i Owocową.

Dworzec Główny to pętla uliczna, na której miejsca postojowe dla autobusów nie mają wyznaczonej zatoczki, a jedynie wymalowane miejsca na jezdni, na której oczekują na odjazd.

zdjęcie
  Pętla znajduje się w dwóch lokalizacjach - jedną z nich jest pas jezdni na ulicy Kolumba, bezpośrednio przed budynkiem dworca, natomiast druga z pętli znajduje się na ulicy Owocowej, również przed wejściem na dworzec. Przez wiele lat perony dla niektórych linii zlokalizowane były również pod kładką na ulicy Kolumba, jednak obecnie swój postój mają tam wyłącznie autobusy międzymiastowe prywatnych przewoźników niezwiązanych ze szczecińską komunikacją miejską.

zdjęcie
Przez pętlę przejeżdżają również tramwaje, które swój przystanek mają zlokalizowany na torach naprzeciw wejścia na dworzec przy ulicy Kolumba. 

zdjęcie
W historii szczecińskiej komunikacji miejskiej przewinęło się wiele linii, które miały na pętli koło Dworca Głównego swój przystanek końcowy, a były to m.in. linia 61Bis, linia 68, linia 74, linia 76 Bis i linia 81.

Obecnie na pętli przy ulicy Owocowej swój bieg kończą:

Natomiast przy ulicy Kolumba przystanek końcowy mają:

Obok Dworca Głównego przejeżdżają natomiast tramwaje linii 3 i linii 6 oraz autobusy linii nocnych 528 i 529.

na podstawie wiedzy własnej oraz innych artykułów - autor: man