Encyklopedia

Pętla autobusowa Dworzec Główny

dodane przez man; zmodyfikowane przez man

zdjęcie
Jeszcze tylko nawrót na Pomorzanach i można inaugurować kolejny sezon linii turystycznej
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pętla „Dworzec Główny” (jak sama nazwa wskazuje) znajduje się przy budynku dworca stacji Szczecin Główny, który jest najważniejszym, centralnym dworcem w Szczecinie. Sam teren dworca znajduje się pomiędzy ulicami Kolumba i Owocową.

Pętla od strony ulicy Owocowej nosi nazwę „Dworzec Główny (Owocowa)”.

Dworzec Główny to pętla uliczna, na której miejsca postojowe dla autobusów nie mają wyznaczonej zatoczki, a jedynie wymalowane miejsca na jezdni, na której oczekują na odjazd.

zdjęcie
Volvo za chwilę rozpocznie kolejny kurs na najcięższej szczecińskiej linii
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pętla znajduje się na pasie jezdni na ulicy Kolumba, bezpośrednio przed budynkiem dworca, natomiast druga z pętli znajduje się na ulicy Owocowej, również przed wejściem na dworzec. Przez wiele lat perony dla niektórych linii zlokalizowane były również pod kładką na ulicy Kolumba, jednak obecnie swój postój mają tam wyłącznie autobusy międzymiastowe prywatnych przewoźników niezwiązanych ze szczecińską komunikacją miejską.

zdjęcie
Skład "kanarków" mija dworzec główny
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Przez pętlę przejeżdżają również tramwaje, które swój przystanek mają zlokalizowany na torach naprzeciw wejścia na dworzec przy ulicy Kolumba. 

W historii szczecińskiej komunikacji miejskiej przewinęło się wiele linii, które miały na pętli koło Dworca Głównego swój przystanek końcowy, a były to m.in. linie 61 Bis, 68, 70, 74, 76 Bis i 81.

W listopadzie 2021 na peronie linii 75 zamontowano ładowarkę do autobusów elektrycznych.

Obecnie na pętli przy ulicy Kolumba swój bieg kończą:

Obok Dworca Głównego przejeżdżają natomiast tramwaje linii 3 i 6 oraz autobusy linii nocnej 528.

Od 8 stycznia 2022 w związku z przebudową ulicy Nabrzeże Wieleckie i Kolumba, autobusy linii 75, 521 i 527 tymczasowo kursowały do pętli położonej od strony ulicy Owocowej.

Dokładnie rok później, 8 stycznia 2023 linie 75, 521 i 527 powróciły na pętlę przy ulicy Kolumba, która tymczasowo została zlokalizowana na dolnym tarasie.

autor: man przy pomocy artykułów encyklopedycznych z serwisu KOMIS i wiedzy własnej