Encyklopedia
Pętla tramwajowo-autobusowa Głębokie
dodane przez jas59; zmodyfikowane przez
jas59
Pętla "Głębokie" znajduje się w willowej części miasta na osiedlu Głębokie - Pilchowo, położonej w dolinie u podnóża Wzgórz Warszewskich na terenie Puszczy Wkrzańskiej (Parki Leśne Głębokie i Arkoński) przy jeziorze noszącym taką samą nazwę, na skrzyżowaniu ulic Wojska Polskiego, Zegadłowicza, Miodowej i Kupczyka.
W lipcu 1955 roku "jedynka" pojechała po wydłużonej trasie do Głębokiego (odcinek torów od Toru Kolarskiego do jez. Głebokiego). Otwarcie uświetniły nowo dostarczone wagony typu N.
Położono nowe tory do Głębokiego. Były przedłużeniem istniejącej dawnej linii, która kończyła się u wylotu Aleja Wojska Polskiego patrząc od strony północnej. Przedłużenie torów do Głębokiego umożliwiło zasiedlenie niewykorzystywanych zasobów mieszkaniowych willowego osiedla, stojących do tej pory jako pustostany. Linia jeżdżąca tą trasą była oblegana szczególnie w porze letniej ze względu na istniejące jezioro. Położenie torów do Głębokiego zakończono pętlą tramwajową.
Nie każdy wie, że na pętlę Głębokie zajeżdżały duże czteroosiowe wagony typu L. Były, to wagony motorowe z początku naszego wieku. Wagony te były charakterystycznym widokiem na szczecińskich torowiskach na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych. Można było je spotkać na różnych liniach - częste wykolejenia na ostrzejszych łukach sprawiły, że skierowano je głównie do obsługi linii 1: Głębokie - Potulicka.
W1964 roku pracownicy zajezdni Pogodno wybudowali w czynie społecznym wiatę przystankową na pętli Głębokie. Była, to zadaszona tzw. "poczekalnia" na podstawie betonowej. Boki i tył "poczekalni" wykonano ze szkła zbrojonego. Taki układ chronił pasażerów przed deszczem i wiatrem.
26 kwietnia 1965 roku zmieniona została trasa linii 1 i 9 od tego dnia linia 1 jeździ na trasie Stocznia Szczecińska – Głębokie, a linia 9 - Potulicka – Głębokie.
W chwili obecnej z pętli korzystają tramwaje i autobusy:
- linii 1 kierunek: Potulicka,
- linii 9 kierunek: Potulicka,
- linii 51 kierunek: Kołłątaja,
- linii 103 kierunek: Police Zakłady Chemiczne,
- linii 106 kierunek: Police Rynek,
- linii 121 kierunek: Sławoszewo
Przez Głębokie przejeżdżają natomiast autobusy linii 529 oraz 901
W dniach 13 października 2018 - 15 lutego 2019 roku roku zawieszono kursowanie linii 1 i 9 do pętli na Głębokim z powodu następnego etapu budowy ronda na skrzyżowaniu ulic Arkońskiej, Wojska Pilskiego i Szafera.
Tramwaje tych linii dojeżdżały z pasażerami tylko do przystanku Unii Lubelskiej. Nawrót tramwajów w stronę centrum odbywał się przez teren zajezdni Pogodno, jako przejazd techniczny. Na czas przebudowy uruchomiono linię zastępczą 809 kursującą na trasie Wernyhory - Głębokie Kąpieliskowa.
16 września 2019 roku Szczecińskie Inwestycję Miejskie ogłosiły przetarg na przebudowę pętli „Głębokie” i skrzyżowania alei Wojska Polskiego, z ulicami Kupczyka, Miodowej i Zegadłowicza na czterowlotowe rondo turbinowe oraz samej ulicy Kupczyka do granic miasta. Otwarcie ofert miało nastąpić 21 października 2019 roku, jednak przedłużono je do 31 października 2019 roku. Zgłosiły się trzy fimy, które zaproponowały od ponad 65 - 83 milionów złotych.
Spółka Szczecińskie Inwestycje Miejskie przeanalizowała złożone oferty i 6 grudnia 2019 roku ogłosiła wybór oferty na powyższe zadanie. Została wybrana firma Strabag Sp. z o.o. z Pruszkowa. 20 grudnia 2019 podpisano umowę ( w imieniu miasta podpisał ją Michał Przepiera, zastępca prezydenta Szczecina, a ze strony firmy "Strabag" dyrektor Stanisław Buca.), a 8 stycznia 2020 przekazano plac budowy. Projekt objęty był dofinansowaniem w ramach Strategii Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych Szczecińskiego Obszaru Metropolitalnego. Firma miała 24 miesiące na wykonanie zadania.
Z powodu przejścia do kolejnego etapu przebudowy węzła przesiadkowego Głębokie od 1 sierpnia 2020 roku aż do odwołania wstrzymany został ruch tramwajów na odcinku Rondo Olszewskiego – Głębokie. W związku z tym, tramwaje linii 1 i 9 kursowały na normalnej trasie od pętli „Potulicka” do przystanku „Rondo Olszewskiego”, a następnie skierowane zostały przez ulicę Arkońską do pętli „Las Arkoński”.
W ramach inwestycji powstała nowa pętla tramwajowo-autobusowa z peronami tramwajowo-autbusowymi door to door, miejscami postojowymi kiss&ride, stanowiskami do postoju taksówek, parkingiem rowerowym, stanowiskiem wypożyczalni roweru miejskiego.
Na terenie pętli zamontowano 8 dwustronnych wiat przystankowych oraz elementy małej architektury takich jak ławki, przysiadki i kosze na śmieci. Na pętli postawiono nowy budynek socjalny z poczekalnią dla pasażerów. Węzeł wyposażono w System Informacji Pasażerskiej oraz system zasilania telefonów komórkowych – ładowny poprzez panele słoneczne. Inwestycja objęła również budowę parkingu z zachowaniem walorów parkingu leśnego i okolicznego drzewostanu.
Koszt inwestycji, to 65 808 473,15 zł z czego 26 428 291,31 zł pochodziło z funduszy unijnych dostępnych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014-2020. Miasto zwiększyło unijne dofinansowanie na ten cel, rezygnując z budowy drogi rowerowej wzdłuż całej alei Wojska Polskiego.
Po przeprowadzonych próbach technicznych nowowybudowanej pętli w dniu 27 listopada 2020 dopuszczono ją do eksploatacji z dniem 1 grudnia 2020 roku. Od tego dnia tramwaje linii 1 i 9 pojawiły się ponownie na pętli. Jeżdżą one wg. nowych rozkładów jazdy bez zmiany częstotliwości kursowania. Od tej pory obowiązuje następująca organizacja przystanków na pętli „Głębokie”
• tor zewnętrzny – linia 9 (nr 31751),
• tor środkowy – linia 1 (nr 31752),
• tor wewnętrzny – rezerwowy (nr 31753),
Rozkład jazdy linii autobusowych nie uległ zmianie i przydzielono im perony:
• peron zewnętrzny – linia 103 na początku peronu, tj. od strony Polic (nr 31741),
• peron zewnętrzny – linia 106 na końcu peronu, tj. od strony centrum (nr 31740),
• peron środkowy – linia 51 (nr 31742),
• peron wewnętrzny – linia 121 (nr 31743).
Na podstawie materiałów z archiwów MZK Szczecin biuletynów informacyjnych wydawanych WPKM, MZK, ZKM oraz informacji własnych, również informacji ze strony nowo powstałej spółki miejskiej - Szczecińskie Inwestycje Miejskie opracował: Janusz Światowy