Encyklopedia

Napęd hybrydowy

dodane przez MarcinB; zmodyfikowane przez man

Jest połączeniem dwóch rodzajów napędu, służących do napędzenia jednego pojazdu. Najczęściej spotykaną hybrydą jest połączenie silnika spalinowego i silnika elektrycznego. Taki układ ma zastosowanie w pojazdach komunikacyjnych. Silniki, spalinowy i elektryczny mogą pracować jednocześnie lub na przemian, w zależności od potrzeb.

Zalety i wadyW dzisiejszych czasach, gdy duży nacisk i nakłady finansowe są położone na ekologię i ochronę środowiska, napęd hybrydowy wydaje się być jednym z lepszych rozwiązań. Dzięki zastosowaniu układu, silnik spalinowy i silnik elektryczny uzyskano znaczne oszczędności w zużyciu paliwa oraz emisji spalin. W dużym stopniu ograniczono również emisję hałasu. Niestety, układ taki posiada również wady. Jedną z największych jest jego cena (np.: Solaris Urbino 18 Hybrid jest około 140 000 euro droższy od klasycznego Urbino 18). 

Rodzaje napędów hybrydowychNapędy hybrydowe w zależności od konfiguracji elementów dzielą się na

  • szeregowe – gdzie cała energia wytworzona przez silnik spalinowy jest przetworzona na energię elektryczną wykorzystaną do napędu silnika elektrycznego. Nadmiar energii elektrycznej służy do ładowania akumulatorów. W razie potrzeby, silnik elektryczny może korzystać z energii zgromadzonej w akumulatorach. W układzie szeregowym nie stosuje się skrzyni biegów.
  • równoległe - gdzie energia wytworzona przez silnik spalinowy częściowo napędza pojazd, a jej nadmiar służy do ładowania akumulatorów. W razie zaistnienia potrzeby użycia dużej mocy, silnik spalinowy i elektryczny współpracują równolegle i napędzają silnik pojazdu. W trakcie hamowania silnik elektryczny działa jak prądnica i ładuje akumulatory.
  • mieszane – który jest kompilacją cech układów szeregowych i równoległych.ZastosowanieNapęd hybrydowy jest bardzo korzystny w przypadku zastosowania go w pojazdach komunikacji miejskiej. Związane jest to z częstym hamowaniem i ruszaniem pojazdu. W trakcie postoju, silnik spalinowy nie pracuje i tym samym nie emituje szkodliwych substancji. Natomiast w trakcie hamowania, znaczna część energii kinetycznej pojazdu jest odzyskiwana i gromadzona w akumulatorach i wykorzystywana jest do ponownego ruszania. Istnieje również możliwość całkowitego wyłączenia silnika spalinowego i poruszania się tylko przy pomocy silników elektrycznych.

Jeden z produkowanych autobusów hybrydowych to Solaris Urbino 12 Hybrid.

zdjęcie
W Warszawie Solaris pokonywał trasę linii 116
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Drugim autobusem hybrydowym poruszającym się po polskich drogach jest też Solaris Urbino 18 Hybrid. Autobus ten jest produkowany od 2008 roku.

opracował Mr_Reaper
informację o drugim z autobusów hybrydowych w Polsce dodał Michał Pilaszkiewicz

Licencja Creative Commons
Ten artykuł encyklopedyczny jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe. Udostępnienie na licencji Creative Commons obejmuje treść artykułu i (o ile nie zaznaczono inaczej) nie dotyczy załączonych ilustracji.