Encyklopedia

Pętla autobusowa Jezierzyce

dodane przez man; zmodyfikowane przez man

zdjęcie
Solaris z trudem pokonujący zakręt na pętli "Jezierzyce"
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Jezierzyce (do 1945 Jeseritz) to południowo-wschodnia dzielnica prawobrzeżnej części Szczecina leżąca nad rzeką Płonią. Od wschodu graniczy z gminą Kobylanka, zaś od zachodu ze Starym Czarnowem. Jest najbardziej oddaloną - ok. 20 km od śródmieścia - dzielnicą leżącą na drodze do Pyrzyc, położoną wśród lasów Puszczy Bukowej i Goleniowskiej. Część południowa Jezierzyc znajduje się przy ulicy Topolowej, natomiast północna przy ulicy Relaksowej. Obie części rozdzielone są rzeką Płonią. W samych Jezierzycach znajduje się jedynie 5 ulic.

Jezierzyce przyłączono do Szczecina w 1972 roku. Wcześniej w latach 1816-1818 należały do powiatu Pyrzyckiego, a w latach 1818-1972 do powiatu Gryfińskiego. 

zdjęcie
Volvo w Jezierzycach
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pętla autobusowa „Jezierzyce” znajduje się na końcu ulicy Topolowej, gdzie w rejonie skrzyżowania z ulicą Mostową na pasie ruchu ulokowany jest przystanek, na który składa się słupek z rozkładami jazdy oraz przeszklona wiata dla pasażerów.

W kierunku miasta autobusy zawracają z wykorzystaniem trójkątnej wysepki na skrzyżowaniu ulic Topolowej i Mostowej, po czym rozpoczynają podróż w kierunku przeciwnym.

zdjęcie
I wracam do miasta
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
24 lipca 1979 z pętli w Śmierdnicy przedłużono do Jezierzyc linię 72, której kraniec w Szczecinie znajdował się na Basenie Górniczym.

Kilka lat później, 17 sierpnia 1984 roku ponownie skrócono linię 72 do Śmierdnicy, zaś uruchomiono linię 79, która podobnie jak dotychczas 72 łączyła Jezierzyce z pętlą „Basen Górniczy”

zdjęcie
79/3 przed odjazdem do zajezdni Dąbie
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Przez lata, jedyną linią, która zapewniała obsługę dzielnicy Jezierzyce była 79. Zmieniło się to 4 maja 2015, kiedy na wniosek Rad Osiedli, mieszkańców i przedstawicieli zakładów pracy zlokalizowanych przy ulicy Pomorskiej, zdecydowano się na uruchomienie linii 72 do pętli „Jezierzyce” oraz zmianę odcinka trasy i częstotliwości kursowania linii 79, która została podzielona między nie dwie. 

Od 29 sierpnia 2015 w związku z uruchomieniem Szczecińskiego Szybkiego Tramwaju oraz zmianami w siatce połączeń autobusowych na prawobrzeżu, skrócono linię 72 do pętli „Śmierdnica”.

Przy okazji uruchomienia węzła autobusowo-tramwajowego na pętli „Turkusowa”, w dniu 29 stycznia 2018 ponownie przywrócono wariantowe kursy 72 do Jezierzyc, które realizowane są w dni powszednie w godz. 6:00-8:30 oraz 14:00-18:00. Ponadto obsługę Jezierzyc w dalszym ciągu zapewnia linia 79.

Obecnie do pętli dojeżdżają:

na podstawie informacji w serwisie KOMIS oraz wiedzy własnej - autor: man

aktualizacja (dopisek dot. dzielnicy Jezierzyce): jas59