Encyklopedia

description Jelcz L11

dodane 5.12.2004, godz. 19:10 przez zdjęcie profilowe użytkownika Phobos Phobos; zmodyfikowane 9.09.2008, godz. 21:08 przez zdjęcie profilowe użytkownika Pepe Pepe

11.08.2007
Dodano informacje o historii pojazdów, oraz zakończeniu ich eksploatacji zdjęcie profilowe użytkownika X X
Podmiejska wersja Jelcza M11. Posiada podwójne rzędy siedzeń z obu stron na całej długości pojazdu. Pozbawiony jest również środkowych drzwi, co niemal całkowicie dyskwalifikuje go z ruchu miejskiego (zbyt wolna wymiana pasażerów).

Do Szczecina trafiły 3 sztuki tego autobusu, z czego dwie trafiły do SPA Klonowica otrzymując numery 150 oraz 151. Do dąbskiej zajezdni przyjechał tylko jeden tego typu pojazd otrzymując numer boczny 399. Pojazdy pochodziły z 1989 roku. Wszystkie weszły do eksploatacji w lipcu 1989 roku.

W sierpniu 1990 roku, czyli rok po zakupie L11-tek oddano do jeszcze wtedy istniejącego wydziału WPKM Świnoujście Jelcza L11 151. Nadano mu tam numer 51.

Szczecińskie pojazdy najczęściej służyły jako wynajmy, gdyż przez posiadanie tylko dwóch par drzwi nie nadawały się do linii obsługiwanych np. przez Jelcze M11. Klonowickiego najczęściej można było spotkać na „kombatanckiej” linii 82 oraz liniach o małych potokach pasażerskich, takich jak 76 czy szczytowe brygady linii 58.

Dąbski na początku swej kariery sporadycznie pojawiał się na linii 65. Można było też zaobserwować kursującego go po mieście reklamując piwo Bosman. Następnie aż do roku 2005 stał bezczynnie na zajezdni służąc jako „Wynajm”. W 2004 roku uruchomiono linię 55 Bis, a dwa lata później Jelcz znalazł swoje powołanie na tej dowozowej "osiedlówce". Jeździł tam niemal codziennie obsługując jedyną brygadę tej linii. Zdarzało się, że czasami był MAN lub inny Jelcz tylko ze względu np. na awarię. Pod koniec swej służby został wysłany na linię 71, na której prawdopodobnie był po raz pierwszy. Swój ostatni kurs odbył na linii 52.

Oba Jelcze zostały kupione przez prywatnego przewoźnika z Bobrownik koło Włocławka.
Licencja Creative Commons
Ten artykuł encyklopedyczny jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe. Udostępnienie na licencji Creative Commons obejmuje treść artykułu i (o ile nie zaznaczono inaczej) nie dotyczy załączonych ilustracji.

Liczba pojazdów spełniających kryteria: 0
Średni wiek pojazdu: 0,00 lat