Encyklopedia

Linia 101: Plac Rodła - Police Jasienica

dodane przez jas59; zmodyfikowane przez man

28.06.2022
Dodano informacje o zmianach na linii od 1 lipca man
12.06.2022
Dodano informację o objeździe od 16 czerwca man
29.12.2021
Dodano informacje o objeździe od grudnia 2021 man
04.10.2021
Dodano informację o objeździe man
16.02.2018
Dodano informacje z lat 2007, 2009, 2012 - 13, 20015 - 2018 jas59
17.08.2010
Dodano informację o korekcie rozkładu dla 101/2 X
20.06.2010
Uaktualniono godziny pracy 101/2 w dzień powszedni, oraz 101/3 w dzień świąteczny X
04.11.2008
Dodano kilka ciekawostek i poprawiono hasło Pepe

Trasa: Plac Rodła – Matejki – Gontyny – Sczanieckiej – Wilcza – Obotrycka – Pokoju – Szosa Polska — Ogrodnicza — Ludgardy — Zagórskiego — Szosa Polska — Przęsocin: Szczecińska – Szczecin: Przęsocińska – Police: Asfaltowa – Wojska Polskiego – Plac Chrobrego – Kościuszki – Jasienicka – Kuźnicka – Jasienicka – Dworcowa – Piastów – Police Jasienica Pętla

Historia linii

zdjęcie
Nietypowy jak na linię 101 autobus najwyraźniej zabłądził
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
O linii 101 wspomina się już 10 listopada 1972 roku, ale tak naprawdę dopiero od 2 kwietnia 1973 roku zaczęła kursować na trasie Plac Hołdu Pruskiego – Jasienica. Obsługiwana była przez 8-12 autobusów z częstotliwością co 8-9 i 12 minut.

1 lutego 1973 roku zwiększono ilość taboru do 16 autobusów w obsłudze porannej, które jeździły z 6-7 minutową częstotliwością, a 28 października 1975 roku zmniejszono obsługę poranną o 1 autobus z powodu braków taborowych.

9 stycznia 1976 roku zwiększono obsługę linii o 2 autobusy po szczycie. W tym czasie wprowadzono również przerwy na posiłek w Jasienicy i na Placu Hołdu Pruskiego. Wydłużono również czas kursowania linii do godziny 21:00. Na placu Hołdu Pruskiego trzymano rezerwę.

zdjęcie
W przemysłowej krainie rurociągów i taśmociągów
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Linia 101 była linią pozamiejską i obowiązywały na niej opłaty strefowe. Opłaty za każdą rozpoczętą strefę taryfową pobierane były tak jak za przejazd całej strefy, opłaty za przejazdy pomiędzy pojedynczymi przystankami równały się opłatom za jedną strefę taryfową.

zdjęcie
Obecnie Jelcz z SPPK to rzadki widok na placu Rodła
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W związku z wycinką drzew w ciągu ulicy Szosa Polska w dniach 15 – 28 czerwca 1978 roku linia 101 jeździła objazdem przez ulicę Nehringa, Kościelną i Stołczyńską. 

Linia na tej trasie jeździła do 19 grudnia 1986 roku. W tym okresie wydłużano trasę, zwiększano lub zmniejszano ilość taboru kursującego na linii oraz zawieszano niektóre kursy.

zdjęcie
Czerwona mordka
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
19 grudnia 1986 roku przeniesiono przystanek końcowy na Plac Rodła.

W latach 90. na linii 101 wprowadzono niektóre kursy z podjazdem pod Zakłady Chemiczne. Początkowo tylko niektóre brygady obsługiwała zajezdnia Police, a od połowy lat 90-tych przejęła ją w całości.

zdjęcie
Najnowsza policka solówka przejeżdża przez osiedle Bukowo
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 2 grudnia 2007 roku linia w zamian za linię 58 kursuje ulicami Ogrodniczą, Ludgardy, Zagórskiego obsługując osiedle Bukowo.

zdjęcie
Od listopada 2017 wybrane kursy linii 101 wykonują podjazdy na ulicę Brzozową w Policach
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Na wniosek pasażerów, od 6 listopada 2017 roku wprowadzone zostały kursy przez ulicę Piotra i Pawła w Policach (ulicami Piotra i Pawła oraz Brzozową).

W związku z rozpoczęciem kolejnego etapu przebudowy torowisk tramwajowych w rejonie placu Rodła i jednoczesną likwidacją wszystkich przystanków autobusowych zlokalizowanych w ciągu ulicy Piłsudskiego na odcinku między placem Rodła a ulicą Matejki, od 9 października 2021 wprowadzono zmiany w funcjonowaniu linii 101

Od przystanku „Matejki” kursowały przez zmienioną trasą przez ulicę Malczewskiego, aleję Wyzwolenia, plac Rodła, aleję Wyzwolenia, z nawrotem na placu Żołnierza Polskiego. Na zmienionej trasie obowiązywały przystanki:

  • „Plac Rodła” zlokalizowany w ciągu alei Wyzwolenia przed placem Rodła, w kierunku placu Żołnierza Polskiego, wspólny z linią 835 (nr 11510),
  • „Plac Żołnierza Polskiego” zlokalizowany w ciągu alei Wyzwolenia przed placem Żołnierza Polskiego, w kierunku Bramy Portowej, wspólny z liniami 86 i 835 (nr 11311),
  • „Plac Żołnierza Polskiego” zlokalizowany w ciągu alei Wyzwolenia za placem Żołnierza Polskiego, w kierunku placu Rodła (nr 11313) – przystanek krańcowy,
  • „Plac Rodła” zlokalizowany w ciągu alei Wyzwolenia przed placem Rodła, w kierunku Niebuszewa (nr 11530).

zdjęcie
Przegubowy Solaris wjeżdża na teren Zakładów Chemicznych
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 18 grudnia 2021 w związku z kolejnym etapem przebudowy torowisk, autobusy linii 101 od przystanku „Matejki” kursowały przez ulicę Matejki, plac Hołdu Pruskiego, plac Żołnierza Polskiego do swoich obecnych przystanków końcowych w ciągu alei Wyzwolenia. Dla tego kierunku nie obowiązywały dotychczasowe przystanki „Plac Rodła” i „Plac Żołnierza Polskiego”. W zamian uruchomiono przystanek „Filharmonia” (w ciągu ulicy Matejki na wysokości przystanku tramwajowego) oraz „Plac Żołnierza Polskiego” (w ciągu alei Wyzwolenia za placem Żołnierza Polskiego).

zdjęcie
Jeden z pięciu Solarisów w barwach szczecińskich podczas obsługi linii 101
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
16 czerwca 2022 przy okazji rozpoczęcia kolejnego etapu przebudowy torowisk w rejonie placu Rodła, ponownie wprowadzono zmianę trasy linii. Powróciła ona do swojej poprzedniej relacji, tj. Police Jasienica Pętla Plac Rodła. W kierunku placu Rodła linia kursowała od przystanku „Matejki” przez ulicę Malczewskiego i aleję Wyzwolenia do przystanku końcowego „Plac Rodła”, zlokalizowanego w ciągu ulicy Piłsudskiego pomiędzy skrzyżowaniami z aleją Wyzwolenia i ulicą Mazurską. Zlikwidowano wówczas przystanki „Filharmonia” i „Plac Żołnierza Polskiego” oraz dotychczasowy przelotowy przystanek „Plac Rodła”. W kierunku pętli „Police Jasienica Pętla” od przystanku „Plac Rodła” autobusy kursowały przez ulicę Piłsudskiego, plac Grunwaldzki, ulicę Rayskiego do przystanku „Malczewskiego” i dalej bez zmian.

Od 1 lipca 2022 w związku z przywróceniem ruchu drogowego w rejonie placu Rodła, linia 101 rozpoczęła kursowanie na nowej trasie w relacji Police Jasienica Pętla - Plac Żołnierza Polskiego:

  • w kierunku pętli „Plac Żołnierza Polskiego” od przystanku „Matejki” autobusy kursują przez ulicę Matejki, plac Hołdu Pruskiego, plac Żołnierza Polskiego, aleję Wyzwolenia do przystanku końcowego „Plac Żołnierza Polskiego”, zlokalizowanego w ciągu alei Wyzwolenia przed skrzyżowaniem z ulicą Małopolską. Zlikwidowany został dotychczasowy przystanek „Plac Rodła”. W zamian uruchomiono przystanek „Filharmonia”, zlokalizowany w ciągu ulicy Matejki przed skrzyżowaniem z ulicą Mazowiecką;
  • w kierunku pętli „Police Jasienica Pętla” od przystanku początkowego „Plac Żołnierza Polskiego” autobusy kursują przez aleję Wyzwolenia, ulicę Malczewskiego do przystanku „Rayskiego” (nastąpiła zmiana nazwy z „Malczewskiego”) i dalej bez zmian. Dodatkowo uruchomiono przystanek „Plac Rodła”, zlokalizowany w ciągu alei Wyzwolenia za skrzyżowaniem z ulicą Mazowiecką (kierunek Niebuszewo).

Na podstawie materiałów z archiwów MZK Szczecin, biuletynów informacyjnych wydawanych przez WPKM, MZK, oraz informacji własnych, komunikatów ZDiTM opracował: Janusz Światowy

aktualizacja: man