Encyklopedia

Linia 102: Gocław - Police Tanowska Szkoła

dodane przez jas59; zmodyfikowane przez man

16.02.2018
Dodano informacje z lat 2007, 2012 - 14 i 2017 jas59
16.06.2016
Dodano informację o kursach z podjazdem pod Teleyard. wsad123
28.10.2010
Dodano informacje o czasie pracy brygad w okresie wzmożonych przewozów w związku z dniem Wszystkich Świętych X
20.06.2010
Uaktualniono godziny pracy brygad w dni powszednie, świąteczne oraz w Wielkanoc, Boże Narodzenie i Nowy Rok X

Trasa: Gocław – Lipowa – Nad Odrą – Stołczyńska – Police: Nadbrzeżna – Cisowa – Asfaltowa – Wojska Polskiego – Plac Chrobrego – Grunwaldzka – Siedlecka – Piłsudskiego – Tanowska – Licealna – Police Tanowska Szkoła


Historia powstania linii


Linia 102 powstała w 1973 roku, kiedy przenumerowano linie kursujące poza obszarzem Szczecina. Wcześniej 102-ka nosiła numer 52. Linia obsługiwana była w różnych okresach przez 4–5 brygad w dni powszednie i 2–3 brygady w dni świąteczne. Częstotliwość kursowania wahała się od 16 do 27 minut w dni powszednie przed i po południu, a w dni świąteczne od 27 do 40 minut przed i po południu.

zdjęcie
MAN wyjeżdża z Puszczy Wkrzańskiej
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Jak podają zapiski w materiałach linia 102 w 1974 roku jeździła na trasie: Gocław – Lipowa – Stołczyńska – (Mścięcino Park) – Wojska Polskiego – (Police Rynek) – Grunwaldzka – Siedlecka – Police Szkoła.

2 września 1996 roku wprowadzono do rozkładu jazdy linii kursy pod Liceum Prywatne, a 1 września 1997 roku dodatkowe kursy obsługujące Liceum.

Linia 102 zaliczana była do linii podmiejskich, gdzie obowiązywała taryfa strefowa. Opłaty za każdą rozpoczętą strefę taryfową pobierane były tak jak za przejazd całej strefy, opłaty za przejazdy pomiędzy pojedynczymi przystankami równały się opłatom za jedną strefę taryfową.

Linia była obsługiwana do 1985 roku przez zajezdnię Klonowica, a po oddaniu do eksploatacji zajezdni w Policach, obsługę tej linii przejęła właśnie nowo powstała zajezdnia.

zdjęcie
Wiosna na Skolwinie - mimo rozkopanej nawierzchni coraz częściej linię 102A obsługuje MAN
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Na czas budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej w rejonie Skolwina uruchomiono dodatkową linię autobusową 102A (po raz pierwszy 12 września 2006 roku) kursującą z pętli Skolwin do przystanku Mścięcino Krzyżówka. Linia przez dwa lata dość często zmieniała swoją trasę i ulice którymi jeździła, jednak zawsze cieszyła się marną frekwencją. Swój przystanek końcowy miała między innymi na ulicy Wodnej, pętli Pancerna czy też przy Dworcu Kolejowym w Skolwinie.


Jednocześnie linia 102 na kilka miesięcy zmieniła znacznie swoją trasę. Skierowano ją ulicami Asfaltową, Przęsocińską, Szosą Polską, Policką, Kościelną do ulicy Nad Odrą i dalej stałą trasą do pętli Gocław.

zdjęcie
Nie przeszkodzą wykopy ani kurz - jechać trzeba - rozkład goni i już
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W dniach 8 stycznia - 30 września 2007 roku z powodu budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej nastąpiło zamknięcie dla ruchu kołowego ulicy Stołczyńskiej na odcinku od ulicy Ornej - Celulozowej do wjazdu do papierni Skolwin oraz ulic Orłowskiej i Artyleryjskiej. Linia 102 jeździła na zmienionej trasie: Police Szkoła – Mścięcino Krzyżówka – Przęsocin – Policka – Gocław. 


16 lipca 2007 roku nastąpiło wznowienie ruchu kołowego ulicy Stołczyńskiej na odcinku od ulic Ornej - Celulozowej do wjazdu do papierni Skolwin. Jednak do 30 września 2007 roku linia jeździła na zmienionej trasie: Police Szkoła - Mścięcino Krzyżówka - Stołczyńska - Orłowska - Artyleryjska - Kamienną - Inwalidzka - Stołczyńska i dalej swoja trasą do Gocławia

zdjęcie
Jedna z brygad linii 102 udaje się na przerwę posiłkową
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 1 marca 2012 roku wybrane kursy na linii 102 realizowane są w relacji Gocław - Police Zajezdnia.

zdjęcie
Gmina nie taka zielona
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 9 marca 2015 roku wybrane kursy realizują podjazdy pod fabrykę Teleyard w ciągu ulicy Nad Odrą.

Prace prowadzone w Policach na ulicy Grunwaldzkiej, w dniach 29 - 30 września 2016 roku wymusiły zmianę na trasie - autobusy tej linii zostały wycofane z ulicy Wojska Polskiego. W obu kierunkach kursowały ulicami Kołłątaja, Mazurską i Piłsudskiego.

Na podstawie materiałów z archiwów MZK Szczecin, biuletynów informacyjnych wydawanych przez WPKM, MZK, oraz informacji własnych, komunikatów ZDiTM opracował: Janusz Światowy jas59
aktualizacja: X, man