Encyklopedia

Linia 103: Głębokie - Police Rynek

dodane przez jas59 ; zmodyfikowane przez man

06.08.2022
dodano informację o zmianie rozkładu w związku z poprawą skomunikowań Waszka
27.01.2020
Poprawiono błędną datę i dodano informację o podjeździe linii do Bartoszewa jas59 
16.02.2018
Dodano informacje z lat 2006 - 7 i 2009 -2016 jas59 
21.06.2010
Uaktualniono godziny pracy brygad w dni powszednie, świąteczne, oraz w Wielkanoc, Boże Narodzenie i Nowy Rok X

Trasa: Głębokie —  Zegadłowicza — Pilchowo: Szczecińska — Tanowo: Szczecińska — Policka — Trzeszczyn: Kościuszki — Police: Tanowska — Siedlecka — rondo Pionierów Polic — Piłsudskiego — Wyszyńskiego — rondo Majdańskiego — Wyszyńskiego — Piaskowa — Grzybowa — rondo Pionierów Polic — Piłsudskiego — Mazurska — Kołłątaja — Grunwaldzka — plac Chrobrego — Police Rynek — Grunwaldzka — Kościuszki (z powrotem: Kościuszki — plac Chrobrego — Police Rynek — Grunwaldzka) — Jasienicka — Kuźnicka — Police Zakłady Chemiczne

zdjęcie
MAN w Tanowie
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Linia 103 powstała z przenumerowania linii 53, która jeździła na trasie Głębokie – Tanowo

Po połączeniu jej z linią 65 - 2 lipca 1973 roku rozpoczęła kursowanie na trasie Głębokie – Kombinat Police. Była obsługiwana 3-5 brygadami z 20, 30-minutową częstotliwością kursowania.

zdjęcie
MAN drugiej generacji na ostatnim zakręcie przed pętlą "Głębokie"
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 4 stycznia 1974 roku linia 103 jeździła pierwszymi i ostatnimi kursami tylko do Tanowa i pętli „Police Rynek”, natomiast od 4 marca 1974 po szczytach przewozowych kursowała na trasie Głębokie Police Rynek

W dni świąteczne na trasie Głębokie Police Rynek, przelot trasy wynosił 30-32 minuty, linia obsługiwana była 2-3 brygadami z 25-35 minutową częstotliwością. W czerwcu 1974 zwiększono obsługę linii o 1 brygadę  przed i po południu i w związku z tym zmieniła się częstotliwość kursowania na 18-24 minut.

zdjęcie
Od pewnego czasu panuje nowa konwencja wyświetlania pętli "Zakłady Chemiczne"
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Linia 103 jeździ na tej trasie do chwili obecnej. Na przestrzeni lat kursowania linii zwiększano i zmniejszano ilość brygad obsługujących trasę, czas jej przelotu, jak również częstotliwość kursowania. Wprowadzono również dodatkowe kursy do Zakładów Chemicznych.

Od 22 marca 1975 roku obowiązywał dzień rozkładowy „sobota”.

Od 19 listopada 1986 roku – brygadę 103/4 obsługiwaną przez zajezdnię Klonowica przejęła zajezdnia Police.

zdjęcie
Policki MAN zbliża się do przystanku "Jaworowa"
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Zmieniano też rozkłady jazdy, przeprowadzano korektę odległości pomiędzy przystankami i długości linii dla poszczególnych zajezdni.

Od 15 czerwca 1987 roku niektórymi kursami linia 103 jeździła przez Bartoszewo, również w dni świąteczne. Wydłużona trasa wynosiła 23,8 km. 1 listopada 1987 zawieszono kursy do Bartoszewa, a od 7 maja 1988 roku znowu je wprowadzono i po okresie letnim zlikwidowano je.

W latach dziewięćdziesiątych linię obsługiwało w dni powszednie 6 brygad, w tym jedna szczytowa z zajezdni Klonowica. W dni świąteczne także szczecińska zajezdnia wystawiała jeden pojazd.

zdjęcie
Dawny "mieszkaniec" Berlina, dziś zawitał do Trzeszczyna
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 20 czerwca 1998 roku wprowadzono dla linii letni rozkład jazdy dostosowany do rozkładów jazdy linii tramwajowych 1 i 9. Na okres wakacji bez podjazdu pod szkołę.

W dniach 5-17 września 2005 roku od przystanku „Police Tanowska Szkoła” autobusy kursowały ulicami: Piłsudskiego - Chodkiewicza - Wróblewskiego - Siedlecką i dalej stałą trasą. Przystanki: „Tanowska Cmentarz”, „Police Dworzec”, „Siedlecka MOK nż” zostały zawieszone. Pojazdy na przystanku „Police Tanowska nż” zatrzymywały się w zatoce wspólnej z liniami 102, 109 i 111. Przystanek „Siedlecka Przychodnia” został przeniesiony na wysokość hotelu „Dobosz”. Dodatkowo autobusy stawały na wysokości pawilonów handlowych (w tym miejscu w którym zatrzymywała się linia pracownicza 22).

zdjęcie
Dobrze, że manewrowania na tym kursie uczyli...
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
28 października 2006 roku na linii 103 uległ zmianie powszedni i świąteczny rozkład jazdy. W dni powszednie wprowadzono dodatkowe podjazdy z przystanku Police Rynek pod Zakłady Chemiczne, zgodnie z wnioskiem Gminy Police.

Z powodu zmienionej organizacji ruchu z okazji święta Wszystkich Świętych – w latach 2006-2008 w dniu 1 listopada w godzinach 6:00 – 22:00 na ulicy Tanowskiej w Policach, na odcinku od ulicy Siedleckiej do ulicy Piłsudskiego. Na tym odcinku obowiązywał ruch jednokierunkowy od ulicy Siedleckiej. Nastąpiła zmiana trasy linii 103, która jeździła częściowo zmienioną trasą od ulicy Tanowskiej ulicami Piłsudskiego – Wyszyńskiego – Piaskową – Grzybową – Piłsudskiego – Mazurską – Kołłątaja – Grunwaldzką do pętli „Police Rynek” według normalnego rozkładu jazdy. W kierunku do Głębokiego autobusy kursowały stałą trasą.

zdjęcie
Temu śnieg niestraszny, niestrudzenie wykonuje kolejne kursy przez zaśnieżony las
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
3 czerwca 2007 roku w godzinach 8:00 – 15:30 została zamknięta dla ruchu ulica Wyszyńskiego, część ul. Bankowej, Zamenhofa i Piaskowa w Policach oraz droga do Siedlic w związku z organizacją imprezy „Policka Piętnastka”. Linia 103 kursowała wówczas w dwóch kierunkach ulicą Piłsudskiego, objazd ronda z pominięciem ulic Wyszyńskiego – Piaskowej – Grzybowej i dalej stałą trasą.

Przebudowa ulicy Wyszyńskiego w Policach, w dniach 18 kwietnia - 21 listopada 2009 roku wymusiła zmianę trasy i rozkładu jazdy linii 103. Autobusy kursowały objazdem od ulicy Piaskowej ulicami Zamenhofa, Bankową i Wyszyńskiego do ulicy Piłsudskiego i dalej bez zmian. Objazd obowiązywał dla obu kierunków. Nieczynne były przystanki „Police Piaskowa Szkoła”, „Police Osiedle Chemik” i „Police Wyszyńskiego”. Na trasie objazdu dla obu kierunków uruchomiono przystanki „Police Zamenhofa” przy skrzyżowaniu ulic Piaskowej i Zamenhofa oraz „Police Bankowa” przy skrzyżowaniu ulic Bankowej i Wyszyńskiego.

zdjęcie
Miniony styczeń był naprawdę śnieżny
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W dniach 28 kwietnia - 1 października 2010 roku z powodu remontu została zamknięta dla ruchu ulica Piaskowa w Policach. Na czas remontu linia 103 kursowała w obu kierunkach częściowo zmienioną trasą, od przystanku „Osiedle Chemik” ulicami: Wyszyńskiego (nawrót jak linia 107 przy Centrum Handlowym „Kinga”) – Bankową – do ul. Grzybowej i dalej po stałej trasie. Czasowo uległy likwidacji przystanki „Police Piaskowa Szkoła” i „Police Piaskowa” na ul. Piaskowej. 

zdjęcie
Jeszcze tylko dwa "kółka" i koniec I zmiany
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 23 lipca do 2 września oraz ponownie od do 30 września 2012 roku z powodu remontu zamknięta została dla ruchu ulica Grzybowa w Policach.  W kierunku pętli „Police Rynek” ruch autobusów odbywał się ulicami Piaskową – Odrzańską – Bankową – Grzybową i dalej po stałej trasie.

W związku z wstrzymaniem ruchu na ulicy Wyszyńskiego w Policach, 31 maja w godz. 10:40-12:00 i 2 czerwca 2013 w godz. 9:00-13:00 autobusy  linii 103 w obu kierunkach kursowały z pomięciem ulic Wyszyńskiego, Piaskowej i Grzybowej. 

zdjęcie
Przez pierwsze dni po swoim debiucie kursował tylko na linii 103
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Prace prowadzone w Policach na ulicy Grunwaldzkiej, jej jednoczesne zamknięcie na odcinku od ulicy Kołłątaja do ul. Kościuszki w dniach 29-30 września 2016 roku wymusiły zmiany na linii. Autobusy zostały wycofane z ulicy Mazurskiej i Kołłątaja i były skierowane na Wojska Polskiego z pominięciem przystanków „Police Kołłątaja” i „Police Mazurska Kościół”. Na trasie objazdu uruchomiono dodatkowy przystanek „Police Wojska Polskiego” (wspólny z linią 101).

W okresie od 10 października 2018 do 15 lutego 2019 w związku z trwającą przebudową i wstrzymaniem ruchu tramwajowego do pętli „Głębokie” uruchomiony został przystanek dla wysiadających „Głębokie” przed skrzyżowaniem z ulicą Miodową, wspólny z linią 809.

zdjęcie
Kontrolnie na odnowionej pętli zdarzyło się już przejechać
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 22 lipca do 12 listopada 2019 w związku z rozpoczęciem przebudowy pętli „Police Rynek” i jednoczesnym czasowym wyłączeniu przystanków „Police Rynek” dla wszystkich linii, wprowadzono zmiany na linii 103.

Kursy wykonywane dotychczas do pętli „Police Rynek” skrócono do przystanku „Police Kołłątaja”. Kursy wykonywane do pętli „Police Zakłady Chemiczne” realizowano bez zmian, z wyłączeniem obsługi przystanku „Police Rynek”. W kierunku pętli „Głębokie” uruchomiony został dodatkowy przystanek tymczasowy „Police Kołłątaja” na ul. Kołłątaja za skrzyżowaniem z ul. Grunwaldzką, który funkcjonował  jako przystanek przelotowy dla kursów realizowanych z pętli „Police Zakłady Chemiczne” oraz jako przystanek początkowy dla kursów dotychczas realizowanych z pętli „Police Rynek”.

zdjęcie
Najmłodszy autobus 12-metrowy w SPPK w niedzielnej obsłudze linii 103
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W związku z prowadzoną przebudową drogi wojewódzkiej nr 115 od 19 sierpnia 2019 od godz. 7:30 wprowadzono zmiany na linii 103. Kursy realizowane były przez ulicę Wkrzańską, z pominięciem ulic Polickiej i Szczecińskiej. Nie obsługiwane były przystanki „Tanowo Policka” i „Tanowo”.

zdjęcie
103/6 wykonuje popołudniowy podjazd do miejscowości Bartoszewo
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 1 lutego 2020 roku linia 103 rano i po południu wybrane kursy w dni powszednie zaczęły być wykonywane kieszeniowo do nowo wybudowanej pętli autobusowej „Bartoszewo”.

Od 1 grudnia 2020 w związku z uruchomieniem nowej pętli „Głębokie”linia 103 zatrzymuje się na początku peronu zewnętrznego.

1 lipca 2021 roku z powodu awarii sieci wodno-kanalizacyjnej w Bartoszewie, zawieszono kursowanie linii do przystanku „Bartoszewo”. Kierowcy byli zobowiązani do odczekania ok. 4 minut od czasu zgodnego z obowiązującym rozkładem jazdy na przystankach końcowych linii - „Police Zakłady Chemiczne” oraz „Głębokie” - w celu wyrównania czasu podróży.

W celu poprawy funkcjonowania przesiadek na pętli Głębokie 16 lipca 2022 roku nastąpiła zmiana rozkładów jazdy linii 103 i 106 we wszystkie dni tygodnia, bez zmiany częstotliwości kursowania. Ponadto w dni powszednie poza okresem wakacji letnich na linii 103 wprowadzone zostały następujące zmiany:

Z powodu otwarcia dla ruchu nowego układu drogowego w Policach w ciągu ulic Piłsudskiego i Siedleckiej, 20 stycznia 2024 roku likwidacji uległy przystanki „Police Mazurska” w obu kierunkach, zaś w zamian uruchomiono nowe przystanki „Police Dąbrówka”, zlokalizowane w ciągu ulicy Piłsudskiego przy wiadukcie kolejowym.

Dodatkowo zlikwidowano przystanek „Police MOK”, zaś dotychczasowy przystanek „Police Dworzec”, zlokalizowany w ciągu ulicy Siedleckiej za skrzyżowaniem z ulicą Tanowską, otrzymał nazwę „Police Siedlecka” (na żądanie). Przystanki „Police Dworzec” w obu kierunkach zlokalizowano w ciągu ulicy Siedleckiej przy nowo wybudowanym rondzie.

2 września 2024 roku zlikwidowano podjazdy pod dawną szkołę przy ulicy Tanowskiej w Policach, od tego dnia wszystkie kursy obsługują wyłącznie przystanki „Police Tanowska Szkoła” w ciągu ulicy Tanowskiej.

Na podstawie materiałów z archiwów MZK Szczecin, biuletynów informacyjnych wydawanych przez WPKM, MZK, oraz informacji własnych, komunikatów ZDiTM opracował: Janusz Światowy współpraca Kamil Stochmal

aktualizacja: man, Waszka

Częstotliwość:

  • Dni powszednie: 
    • W ciągu dnia: około 30 minut
    • Wieczorem: około 40 minut
  • Soboty, niedziele i dni świąteczne: około 40 minut

Operator: SPPK Police