Encyklopedia

Linia 108: Gumieńce - Lubieszyn Rondo

dodane przez jas59; zmodyfikowane przez Waszka

19.04.2022
dodano informację o likwidacji linii Waszka
13.02.2022
poprawiono stylistykę, uzupełniono niepełne informacje, dodano informacje o historii przewozów przed reaktywacją linii, dodano informacje do roku 2022 Waszka
19.01.2020
aktualizacja man
17.02.2018
Dodano informacje z roku 2015 i 2017 jas59
18.12.2014
Dodano informacje o reaktywowaniu linii jas59

Trasa: Gumieńce —  Kwiatowa — Ku Słońcu — Mierzyn: Welecka — Lubieszyńska — Skarbimierzyce — Dołuje: Słoneczny Sad — Lubieszyn RondoLubieszyn Granica

Dawne dzieje

zdjęcie
Wbrew temu, co jest na wyświetlaczu, autobus jedzie do Szczecina, a nie do granicy państwa
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
15 lutego 1982 roku ówczesny WPKM Szczecin uruchomił linię 108 na trasie: Przecław – Kombinat Przecław – Szosa Poznańska – Południowa – Radomska – Cukrowa – Wierzbowa – Dworska – Ku Słońcu – Mierzyn z przelotem, który w ciągu całego dnia wynosił 25 minut. Obsługiwana była przez 1-2 autobusy z 30 i 60-minutową częstotliwością przed i po południu. W święta jeździł jeden autobus co 70 minut przez cały dzień. W czasie kursowania linii zmieniano ekspedycję taboru. Raz linię obsługiwała zajezdnia Klonowica, a później zajezdnia Dąbie.

24 lipca 1989 roku zmniejszono obsługę linii o jeden autobus w dni powszednie, przelot trasy pozostawiając bez zmian. Kursowała ona co godzinę. Jeździła na tej trasie do 2 stycznia 1992 roku.

zdjęcie
Spotkanie na pętli
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 2 stycznia 1992 roku linia zaczęła kursować na trasie Lubieszyn – Ku Słońcu. Obsługiwana była jednym autobusem z 50-minutową częstotliwością przez cały dzień. Trasę skrócono, ponieważ gmina Dobra notowała brak środków na komunikację. W związku z tym dostosowano trasę linii do możliwości finansowych gminy.

Linia 108 została zlikwidowana 1 kwietnia 1994 roku z powodu wymówienia umowy przez gminę Dobra o partycypacji w kosztach.

Powrót po latach

zdjęcie
Przegubowy MAN PKS-u w barwach Floating Garden
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
1 stycznia 2015 roku reaktywowano linię 108. Było to możliwe dzięki podpisaniu umowy w dniu 14 listopada 2014 roku pomiędzy gminą Szczecin a gminą Dobra, gdzie gminy zobowiązały się do partycypacji w kosztach utrzymania linii.

Linia 108 zastąpiła PKS-ową linię 8, która kursowała na trasie: Szczecin - Mierzyn - Skarbimierzyce - Dołuje - Lubieszyn.

Linia 108 od początku obsługiwana była przez PKS Szczecin taborem klasy MEGA, choć w porannym szczycie dwa obiegi wykonywał pojazd klasy MAXI z linii 124 (w rozkładzie obowiązującym od 2016 roku).

W dni robocze linia wykonywała 34 obiegi (w kierunku Gumieniec 35), w godzinach szczytu kursowała co 24 minuty, w godzinach międzyszczytu co 48 minut, w godzinach wieczornych co 40 minut. W dni świąteczne linia wykonywała 21 obiegów, w godzinach 9-17 kursowała co 36-48 minut, zaś w pozostałym okresie co 40-80 minut.

zdjęcie
Autobus linii 108 wykonuje wariantowy podjazd na przystanek Lubieszyn Targowisko
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pojedyncze kursy w ciągu dnia wykonywane były z podjazdem do przystanku „Lubieszyn Targowisko", zaś jeden z porannych kursów z Gumieniec wykonywał podjazd do Wąwelnicy.

zdjęcie
Stały wóz linii 108 wykonuje kurs wariantowy relacji Dobra Rondo - Gumieńce
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W celu zapewnienia sprzyjającego połączenia pracownikom Straży Granicznej, dwa kursy w porannym i dwa popołudniowym szczycie były wydłużone do pętli Lubieszyn Granica". Przedpołudniem, autobusy dwukrotnie dojeżdżały do przystanku „Dobra Rondo". Miało to za zadanie umożliwić mieszkańcom Mierzyna, Skarbimierzyc i Dołuj dogodne połączenie do Urzędu Gminy w Dobrej, w przypadku konieczności załatwienia spraw urzędowych.

zdjęcie
Chwilę po wschodzie słońca, jedziemy przez Wąwelnicę. Intrygujący wariant linii 108
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
1 września 2015 roku na wniosek Gminy Dobra wprowadzone zostały zmiany w komunikacji miejskiej na trasach pomiędzy Szczecinem a Gminą Dobra, a także na terenie gminy. Jedna z nowości dotyczyła porannego kursu linii 108 z Gumieniec, który od tej pory wykonywał podjazd do Wąwelnicy. Ponadto, autobusy kursujące na wariantowych kursach do Dobrej, otrzymały dwa nowe przystanki: „Dobra Lazurowa nż" oraz „Dobra Wiklinowa nż".

1 września 2016 roku na kursie z podjazdem do Wąwelnicy uruchomiony został przystanek „Dołuje Zimowy Sad nż".

zdjęcie
Deskorolka w zimowej scenerii
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
1 stycznia 2017 roku na linii 108 nastąpiła zmiana powszedniego rozkładu jazdy polegająca na zmianie w obsłudze przystanku Lubieszyn Granica". Dla dotychczasowych kursów w relacji Gumieńce - Lubieszyn Rondo z podjazdem do przystanku „Lubieszyn Granica", przystanek „Lubieszyn Granica" pełnił rolę przystanku końcowego. 

Trwająca przebudowa ulicy Kwiatowej i pętli Gumieńce wymusiła zmiany w kursowaniu linii. Od 25 sierpnia 2017 roku nastąpiła zmiana lokalizacji przystanku końcowego „Gumieńce, który zlokalizowano na ulicy Ku Słońcu (kier. rondo Gierosa) przed skrzyżowaniem z ulicą Kwiatową. Przystanek początkowy znajdował się po drugiej stronie ulicy. 24 kwietnia 2018 roku pętla została oddana do użytku i linia 108 powróciła na dotychczasową trasę.

zdjęcie
Niezmienna obsada, zawrotna aura. Kwintesencja podmiejskich terenów aglomeracji szczecińskiej
aktualna ocena: 4,67, liczba ocen: 5
W związku z pracami prowadzonymi w ciągu ulicy Szczecińskiej w Dobrej od 18 sierpnia do 2 września 2021 roku wprowadzone zostały zmiany w kursowaniu linii 108. Dotychczasowe kursy GumieńceDobra Rondo wykonywane były w relacji GumieńceDobra Osiedle.

Nastąpiła zmiana lokalizacji przystanku „Dobra Rondo”:

  • w kierunku Gumieniec przystanek zlokalizowany został przy budynku Ochotniczej Straży Pożarnej przy ulicy Szczecińskiej,
  • w kierunku pętli „Dobra Osiedle” przystanek zlokalizowany został przy budynku Ośrodka Pomocy Społecznej w Dobrej przy ulicy Granicznej.

Odjazdy z przystanku końcowego „Dobra Osiedle” (dni powszednie) w kierunku pętli „Gumieńce” odbywały się o godzinie 9:12 i 10:48, czyli dwie minuty wcześniej niż w normalnym rozkładzie z pętli „Dobra Rondo”.

1 maja 2022 roku na terenie gminy Dobra nastąpiło uruchomienie nowej siatki połączeń komunikacji miejskiej, co skutkowało również zmianą numeracji. W związku z tym linia 108 została zlikwidowana, a w jej miejsce uruchomiono linię 226, kursującą na nieznacznie zmodyfikowanej trasie.

Na podstawie materiałów z archiwów MZK Szczecin, biuletynów informacyjnych wydawanych przez WPKM, MZK, kroniki WPKM z lat 1979 – 1989 oraz informacji własnych, komunikatów ZDiTM opracował: Janusz Światowy jas59

aktualizacja: man, Waszka