Encyklopedia

description Linia 11 Bis: Pomorzany - Stocznia Szczecińska

dodane 18.02.2009, godz. 1:25 przez zdjęcie profilowe użytkownika kajetansz kajetansz; zmodyfikowane 18.02.2009, godz. 1:28 przez zdjęcie profilowe użytkownika kajetansz kajetansz

Trasa: Stocznia Szczecińska – ulica Firlika – ulica Dubois – ulica Parkowa – ulica Malczewskiego – ulica Matejki – ulica Piłsudskiego – plac Sprzymierzonych – aleja Piastów – aleja Powstańców Wielkopolskich – Pomorzany

zdjęcie
Historia linii 11 Bis jest tylko dwumiesięcznym epizodem w 130-letniej historii szczecińskiej komunikacji tramwajowej. Zaczęło się bardzo niewinnie gdyż 26 marca 2007 roku na cztery miesiące zamknięto wiadukt na ulicy Druckiego—Lubeckiego co spowodowało ogromne utrudnienia w dojeździe do Polic, a co za tym idzie ogromne korki. Z powodu tych korków zdecydowano się na tymczasowe przekwalifikowanie ulicy Ludowej na ulicę dwukierunkową co spowoduje zamknięcie jej dla ruchu tramwajowego (dojazd tramwajów linii 6 Bis i 11 do pętli „Ludowa”). 12 kwietnia 2007 roku zawieszono linię 6 Bis, zwiększono częstości kursowania linii 6, wydłużono linię 11 do zajezdni Golęcin, oraz uruchomiono nową linię tramwajową 11bis na trasie PomorzanyStocznia Szczecińska.

Linia 11 Bis kursowała w wyłącznie w godzinach szczytu w dni powszednie. Do jej obsługi kierowane były składy podwójne tramwajów rodziny 105N, jednak zdarzały się przypadki tramwajów solowych, bądź ”helmutów”, który najczęściej był na brygadzie, która na pętli Pomorzany przechodziła na linię 11 i kierowała się w kierunku Gocławia.

zdjęcie
Kres funkcjonowania linii 11 Bis przyszedł wraz z nadejściem wakacji 2007. Ostatnie tramwaje na tą linię wyjechały 20 czerwca 2007 roku. Co ciekawe na tablicach rozkładów jazdy kursy linii 11 Bis były wpisane na tabliczce wspólnej z linią 11, gdzie kursy 11 Bis zostały oznaczone. Inną sprawą było samo oznaczenie tramwajów linii 11 Bis, gdzie literki „bis” za liczbą 11 były bardzo małe przez co z trudem odczytywalne. Dodatkowe zamieszanie w tym wypadku sprawiała tablica dla niedowidzących z liczbą 11.
na podstawie wiedzy własnej opracował Kajetan Szmuciński