Encyklopedia

Linia 12: Dworzec Niebuszewo - Pomorzany

dodane przez mike_1994; zmodyfikowane przez man

04.07.2023
Dodano informacje o zmianie trasy linii od 8 lipca 2023 man
09.10.2022
dodano informację o zmniejszeniu podstawowej a zarazem zwiększeniu szczytowej częstotliwości kursowania linii Waszka
11.12.2021
Dodano informacje o zmianach na linii od 18 grudnia 2021 man
15.01.2021
Informacje o długości trasy, czasie przejazdu, itp. przeniesiono w inne miejsce. Karton_03
13.01.2021
Dodano informacje o długości trasy, czasie przejazdu, częstotliwości i liczbie przystanków na trasie stałej i objazdowej. Karton_03
31.12.2020
Dodano informacje o objazdowej trasie od 2021 man
25.07.2020
Powrót linii na stałą trasę jas59 
14.03.2020
dodano informacje do roku 2020 oraz informacje o II etapie ss man
06.09.2012
Dodano informacje o zmianach w czasie trwania 3 i 4 etapu przebudowy Bramy Portowej X
26.03.2011
Zaktualizowano podział na brygady. kajetansz
19.10.2010
Dodano podział na brygady w dni powszednie, soboty, niedziele, oraz w Wielkanoc, Boże Narodzenie i Nowy Rok X
19.10.2009
Dodano informację o zmianie trasy tramwajów linii 12 z powodu wymiany torowiska na placu Kościuszki. kajetansz

Trasa: Dworzec Niebuszewo — Boguchwały — Asnyka (z powrotem: Asnyka — Orzeszkowej) — rondo Sybiraków — Kołłątaja — rondo Giedroycia — aleja Wyzwolenia — plac Rodła — Piłsudskiego — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — plac Odrodzenia — Piłsudskiego — plac Szarych Szeregów — aleja Piastów — plac Kościuszki — aleja Piastów — plac Szyrockiego — aleja Powstańców Wielkopolskich — Budziszyńska — Pomorzany

Historia „dwunastki”

zdjęcie
601 zmierza na Pomorzany
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Linia 12 została uruchomiona 30 lipca 1985 roku, początkowo na trasie Pomorzany – Powstańców Wielkopolskich – Piastów – Wojska Polskiego – Głębokie. Zaledwie trzy lata później, 10 października 1988 roku, przeniesiono jej drugą końcówkę z pętli przy jeziorze na Dworzec Niebuszewo.

zdjęcie
Czerwona "stodwójka" skręca w kierunku Pomorzan
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W 1992 roku podczas remontu torowiska na ulicy Piłsudskiego „dwunastka” z Niebuszewa kursowała do pętli „Potulicka”.

Budowa Ronda Giedroycia latem 2001 roku wymusiła kolejną zmianę trasy linii 12. Wagony jadące z Pomorzan skręcały w ulicę Jagiellońską i odbywały chwilowy postój na przystanku „Wawrzyniaka”. Następnie kierowały się przez Plac Gałczyńskiego – Wojska Polskiego oraz z powrotem aleją Piastów.

W te same wakacje, 6 sierpnia 2001 linia ponownie zmieniła trasę jadąc Piłsudskiego – Matejki – Plac Hołdu Pruskiego – Niepodległości. Później wykonywała pętlę uliczną przez Wyszyńskiego – Dworcową – Nową i dalej do Bramy Portowej.

zdjęcie
"Dwunastka" w zimowej szacie
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W 2002 roku odbył się remont wiaduktu w ciągu ulicy Powstańców Wielkopolskich. Ruch tramwajowy do Pomorzan został zawieszony. Linia 12 kursowała objazdem od alei Piastów przez Jagiellońską – Bohaterów Warszawy – Wawrzyniaka oraz Wojska Polskiego, po czym kierowała się z powrotem do pętli „Dworzec Niebuszewo”.

zdjęcie
Monotonia w wyjazdach wróci nieprędko
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Na ten sam objazd, „dwunastka” trafiła w związku z budową placu Szyrockiego w okresie 26 czerwca – 31 lipca 2004.

W dniach 16-19 października 2009 roku w związku z remontem torowiska na placu Kościuszki, linię 12 skierowano od placu Sprzymierzonych przez aleję Wojska Polskiego do zajezdni Pogodno.

zdjęcie
Ponad połowa linii tramwajowych przejeżdża przez Krzywoustego. Mieszkańcy kamienic mają co oglądać
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W okresie przebudowy torowiska w ciągu alei Piastów w dniach 7 stycznia - 13 kwietnia 2014 roku linia 12 kursowała na okrężnej trasie: Dworzec Niebuszewo – Brama Portowa – Plac Gałczyńskiego – plac RodłaDworzec Niebuszewo.

W kierunku przeciwnym kursowała linia 13.

zdjęcie
No to jedziemy przez Bramę Portową...
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Co roku, 11 listopada linia kierowana jest ze względu na Marsz Niepodległości objazdem przez Plac Żołnierza Polskiego i Bramę Portową w obu kierunkach.

Od 14 marca 2020 roku w związku z rozpoczęciem II etapu przebudowy placu Szarych Szeregów linia została skierowana właśnie objazdem przez Bramę Portową i ulicę Krzywoustego, pozostając na tych samych przystankach końcowych.

W związku z zakończeniem modernizacji placu Szarych Szeregów, przywrócono od 25 lipca 2020 roku stałą trasę linii, skorygowano również dotychczasowe rozkłady jazdy.

zdjęcie
Od przyszłej soboty nie zobaczymy tutaj „dwunastki”
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 9 stycznia 2021 z powodu przebudowy torowisk na odcinku od ronda Giedroycia do pętli „Dworzec Niebuszewo”, linia 12 została skierowana do pętli „Las Arkoński”.

Trasa objazdowa: Las Arkoński - Arkońska - Niemierzyńska - Krasińskiego - rondo Giedroycia - aleja Wyzwolenia - [...] - Pomorzany

Długość trasy objazdowej: 8,8 km (w obu kierunkach)

Czas przejazdu:

 • w kierunku Lasu Arkońskiego: 34 minuty
 • w kierunku Pomorzan: 33 minuty

Częstotliwość: bez zmian

Liczba przystanków:

 • w kierunku Lasu Arkońskiego: 23
 • w kierunku Pomorzan: 22

zdjęcie
Aktualnie „dwunastki”, a także innych linii tramwajowych w tym miejscu nie zobaczymy
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 18 grudnia 2021 w związku z rozpoczęciem kolejnego etapu przebudowy torowisk tramwajowych (m.in w ciągu alei Wyzwolenia i placu Rodła) oraz jednoczesnym wstrzymaniem ruchu tramwajowego na odcinku plac Szarych Szeregów – plac Rodła – rondo Giedroycia, linia 12 stała się linią szczytową kursującą wyłącznie w dni powszednie w godzinach szczytu z częstotliwością co 12 minut, według specjalnego rozkładu jazdy na tymczasowej trasie:

Głębokie – aleja Wojska Polskiego – plac Gałczyńskiego – Jagiellońska – aleja Piastów – Pomorzany.

27 czerwca 2022 po przywróceniu kursowania tramwajów na odcinku alei Wyzwolenia od placu Żołnierza Polskiego do placu Rodła oraz na odcinku ulicy Piłsudskiego od ulicy Matejki do placu Szarych Szeregów, ponownie wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu linii 12.

Została skierowana na trasę tymczasową: Plac Żołnierza Polskiego – plac Hołdu Pruskiego (powrót przez aleję Wyzwolenia) – plac Rodła – aleja Piastów – Pomorzany. W związku z trudną sytuacją kadrową linia kursowała z częstotliwością co 12 minut w dni powszednie (także w szczycie) i soboty oraz w dni świąteczne co 20 minut.

Katastrofalna sytuacja kadrowa wymusiła wprowadzenie 9 października 2022 roku zmianę podstawowej częstotliwości kursowania wszystkich linii tramwajowych z dotyczasowych 12 minut do 15 minut. Jednak w godzinach szczytu, częstotliwość kursowania linii 12 została zwiększona z 12 do 5-10 minut (pomiędzy przerwami 10-minutowymi kurs linii 11).

W związku z rozpoczęciem kolejnego etapu przebudowy torowiska na placach Brama Portowa i Zwycięstwa dnia 8 maja 2023 roku i zmianami tras wielu linii tramwajowych (patrz: Dwukierunkowa „ósemka” i inne zmiany) linia 12 została zawieszona. Po zakończeniu tego etapu przebudowy, przywrócono kursowanie linii w dniu 27 maja 2023 na zasadach sprzed jej zawieszenia.

zdjęcie
Niebuszewo otwarte, Pomorzany zamknięte
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W związku ze wznowieniem kursowania tramwajów na odcinku plac Rodła – rondo Giedroycia, a także jednoczesnym wstrzymaniem ruchu tramwajów na odcinku rondo Giedroycia – Dworzec Niebuszewo oraz Piastów – plac KościuszkiPomorzany, od 8 lipca 2023 skierowano linię 12 na tymczasową trasę Las Arkoński – Piotra Skargi (powrót w kierunku centrum następował przez plac Gałczyńskiego – aleję Bohaterów Warszawy i ulicę Jagiellońską). W dni powszednie linia kursowała co 15 minut, bez szczytowych wzmocnień.

29 lipca 2023 roku po przywróceniu ruchu tramwajowego na pętli „Pomorzany”, linia rozpoczęła kursowanie w relacji Las Arkoński - Pomorzany.

2 września 2023 po otwarciu dla ruchu pętli „Dworzec Niebuszewo” „dwunastka” powróciła na stałą trasę Pomorzany - Dworzec Niebuszewo.

na podstawie: Uwaga tramwaj!, Kalendarium, Szmuciński Kajetan "Tramwaje w Szczecinie. Historyja ulicznego omnibusu z lat 1879-2007 we trzynastu księgach prozą. Księga I" (pozycja opublikowana na www.tramwaje.szczecin.pl), komunikatów ZDiTM oraz wiedzy własnej opracował: Michał Pilaszkiewicz, współpraca: Paweł Pieńkowski
aktualizacja: Marcin Pakulski, X, Kajetan Szmuciński, man, jas59 , Antoni Stefański Karton_03, Waszka

Długość trasy:

 • w kierunku Dworca Niebuszewo: 6,9 km
 • w kierunku Pomorzan: 6,8 km

Czas przejazdu: 26-27 minut

Częstotliwość:

 • Dni powszednie:
  • W szczycie: 6-9 minut
  • W międzyszczycie: 15 minut
  • Wieczorem: 20 minut
 • Soboty:
  • W ciągu dnia: 15 minut
  • Rano i wieczorem: 20 minut
 • Niedziele i dni świąteczne: 20 minut