Encyklopedia

Linia 12: Pomorzany - Dworzec Niebuszewo

dodane przez mike_1994; zmodyfikowane przez Waszka

09.10.2022
dodano informację o zmniejszeniu podstawowej a zarazem zwiększeniu szczytowej częstotliwości kursowania linii Waszka
11.12.2021
Dodano informacje o zmianach na linii od 18 grudnia 2021 man
15.01.2021
Informacje o długości trasy, czasie przejazdu, itp. przeniesiono w inne miejsce. Karton_03
13.01.2021
Dodano informacje o długości trasy, czasie przejazdu, częstotliwości i liczbie przystanków na trasie stałej i objazdowej. Karton_03
31.12.2020
Dodano informacje o objazdowej trasie od 2021 man
25.07.2020
Powrót linii na stałą trasę jas59
14.03.2020
dodano informacje do roku 2020 oraz informacje o II etapie ss man
06.09.2012
Dodano informacje o zmianach w czasie trwania 3 i 4 etapu przebudowy Bramy Portowej X
26.03.2011
Zaktualizowano podział na brygady. kajetansz
19.10.2010
Dodano podział na brygady w dni powszednie, soboty, niedziele, oraz w Wielkanoc, Boże Narodzenie i Nowy Rok X
19.10.2009
Dodano informację o zmianie trasy tramwajów linii 12 z powodu wymiany torowiska na placu Kościuszki. kajetansz

Trasa: Pomorzany — Budziszyńska —  aleja Powstańców Wielkopolskich — plac Szyrockiego — aleja Piastów — plac Kościuszki — aleja Piastów — plac Szarych Szeregów — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — aleja Wyzwolenia — rondo Giedroycia — Kołłątaja — rondo Sybiraków — Asnyka — Boguchwały — Dworzec Niebuszewo

Historia „dwunastki”

zdjęcie
601 zmierza na Pomorzany
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Linia 12 powstała 30 lipca 1985 roku, początkowo na trasie Pomorzany – Powstańców Wielkopolskich – Piastów – Wojska Polskiego – Głębokie. Zaledwie trzy lata później, 10 października 1988 roku, przeniesiono jej drugą końcówkę z pętli przy jeziorze na Dworzec Niebuszewo.

zdjęcie
Czerwona "stodwójka" skręca w kierunku Pomorzan
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W 1992 roku podczas remontu torowiska na ulicy Piłsudskiego „dwunastka” z Niebuszewa kursowała do pętli „Potulicka”.

Budowa Ronda Giedroycia latem 2001 roku wymusiła kolejną zmianę trasy linii 12. Wagony jadące z Pomorzan skręcały w ulicę Jagiellońską i miał chwilowy postój na przystanku Wawrzyniaka.
zdjęcie
"Dwunastka" wyjeżdża na objazdową trasę w 2001 roku
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Następnie wagony jechały przez Plac Gałczyńskiego, Wojska Polskiego oraz z powrotem aleją Piastów. W te same wakacje, bo 6 sierpnia, linia ponownie zmieniła trasę jadąc Piłsudskiego – Matejki – Plac Hołdu Pruskiego – Niepodległości oraz wykonywała pętlę uliczną Wyszyńskiego – Jana z Kolna – Dworcowa – Nowa i dalej do Bramy Portowej.

zdjęcie
"Dwunastka" w zimowej szacie
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
 W 2002 roku odbył się remont wiaduktu w ciągu ulicy Powstańców Wielkopolskich. Ruch tramwajowy do Pomorzan został zawieszony. Linia 12 kursowała objazdem przez Jagiellońską, Bohaterów Warszawy, Wawrzyniaka oraz Wojska Polskiego.

zdjęcie
Monotonia w wyjazdach wróci nieprędko
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Kolejny remont (26.06 – 31.07.2004), tym razem budowa Placu Szyrockiego zmieniła trasę linii 12. Z Dworca Niebuszewo linia jechała swoją trasą aż do alei Piastów, gdzie skręcała w ulicę Jagiellońską, następnie Bohaterów Warszawy, Wawrzyniaka oraz Wojska Polskiego, po czym wracała na Niebuszewo.

16 października 2009 roku linię 12 zamiast na Pomorzany skierowano od placu Sprzymierzonych przez aleję Wojska Polskiego do zajezdni Pogodno. Taki stan rzeczy trwał do 19 października 2009 roku, gdyż dzień później tramwaje linii 12 wróciły na swoją trasę. Związane to było z remontem torowiska na placu Kościuszki.

zdjęcie
Ponad połowa linii tramwajowych przejeżdża przez Krzywoustego. Mieszkańcy kamienic mają co oglądać
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W okresie przebudowy torowiska w ciągu alei Piastów w okresie 7 stycznia-13 kwietnia 2014 roku linia kursowała na trasie okrężnej (naprzemiennej z linią 13): Dworzec Niebuszewo - Brama Portowa - Plac Gałczyńskiego - Plac Rodła - Dworzec Niebuszewo.

zdjęcie
No to jedziemy przez Bramę Portową...
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Co roku, 11 listopada linia kierowana jest ze względu na Marsz Niepodległości objazdem przez Plac Żołnierza Polskiego i Bramę Portową w obu kierunkach.

Od 14 marca 2020 roku w związku z rozpoczęciem II etapu przebudowy placu Szarych Szeregów linia została skierowana właśnie objazdem przez Bramę Portową i ulicę Krzywoustego, pozostając na tych samych przystankach końcowych.

W związku z zakończeniem modernizacji placu Szarych Szeregów, przywrócono od 25 lipca 2020 roku stałą trasę linii, skorygowano również dotychczasowe rozkłady jazdy.

zdjęcie
Od przyszłej soboty nie zobaczymy tutaj „dwunastki”
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 9 stycznia 2021 z powodu przebudowy torowisk na odcinku od ronda Giedroycia do pętli „Dworzec Niebuszewo”, linia 12 została skierowana do pętli „Las Arkoński”.

Trasa objazdowa: Las Arkoński - Arkońska - Niemierzyńska - Krasińskiego - rondo Giedroycia - aleja Wyzwolenia - [...] - Pomorzany

Długość trasy objazdowej: 8,8 km (w obu kierunkach)

Czas przejazdu:

 • w kierunku Lasu Arkońskiego: 34 minuty
 • w kierunku Pomorzan: 33 minuty

Częstotliwość: bez zmian

Liczba przystanków:

 • w kierunku Lasu Arkońskiego: 23
 • w kierunku Pomorzan: 22

zdjęcie
Aktualnie „dwunastki”, a także innych linii tramwajowych w tym miejscu nie zobaczymy
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Od 18 grudnia 2021 w związku z rozpoczęciem kolejnego etapu przebudowy torowisk tramwajowych (m.in w ciągu alei Wyzwolenia i placu Rodła) oraz jednoczesnym wstrzymaniem ruchu tramwajowego na odcinku plac Szarych Szeregów – plac Rodła – rondo Giedroycia, linia 12 stała się linią szczytową kursującą wyłącznie w dni powszednie w godzinach szczytu z częstotliwością co 12 minut, według specjalnego rozkładu jazdy na tymczasowej trasie:

Głębokie – aleja Wojska Polskiego – plac Gałczyńskiego – Jagiellońska – aleja Piastów – Pomorzany.

27 czerwca 2022 po przywróceniu kursowania tramwajów na odcinku alei Wyzwolenia od placu Żołnierza Polskiego do placu Rodła oraz na odcinku ulicy Piłsudskiego od ulicy Matejki do placu Szarych Szeregów, ponownie wprowadzono zmiany w funkcjonowaniu linii 12.

Została skierowana na trasę tymczasową: Plac Żołnierza Polskiego – plac Hołdu Pruskiego (powrót przez aleję Wyzwolenia) – plac Rodła – aleja Piastów – Pomorzany. W związku z trudną sytuacją kadrową linia kursowała z częstotliwością co 12 minut w dni powszednie (także w szczycie) i soboty oraz w dni świąteczne co 20 minut.

Katastrofalna sytuacja kadrowa wymusiła wprowadzenie 9 października 2022 roku zmianę podstawowej częstotliwości kursowania wszystkich linii tramwajowych z dotyczasowych 12 minut do 15 minut. Jednak w godzinach szczytu, częstotliwość kursowania linii 12 została zwiększona z 12 do 5-10 minut (pomiędzy przerwami 10-minutowymi kurs linii 11).

na podstawie: Uwaga tramwaj!, Kalendarium, Szmuciński Kajetan "Tramwaje w Szczecinie. Historyja ulicznego omnibusu z lat 1879-2007 we trzynastu księgach prozą. Księga I" (pozycja opublikowana na www.tramwaje.szczecin.pl), komunikatów ZDiTM oraz wiedzy własnej opracował: Michał Pilaszkiewicz, współpraca: Paweł Pieńkowski
aktualizacja: Marcin Pakulski, X, Kajetan Szmuciński, man, jas59, Antoni Stefański Karton_03, Waszka

Długość trasy:

 • w kierunku Dworca Niebuszewo: 6,9 km
 • w kierunku Pomorzan: 6,8 km

Czas przejazdu: 27 minut (w obu kierunkach)

Częstotliwość:

 • Dni powszednie: 5-10/15/20 minut
 • Soboty: 15/20 minut
 • Niedziele i dni świąteczne, Nowy Rok, Wielkanoc i Boże Narodzenie: 20/24 minuty

Liczba przystanków:

 • w kierunku Dworca Niebuszewo: 17
 • w kierunku Pomorzan: 18