Encyklopedia

Linia 121: Głębokie - Sławoszewo

dodane przez jas59 ; zmodyfikowane przez man

19.04.2022
dodano informację o uruchomieniu nowej siatki połączeń i likwidacji linii Waszka
13.02.2022
poprawiono stylistykę, uzupełniono niepełne informacje, dodano informacje o historii przewozów przed powstaniem linii, dodano informacje do roku 2022 Waszka
22.04.2021
Dodano opis objazdu z września i października 2020 roku fan004
16.06.2016
Dodano informacje o skróceniu trasy od 1 września 2015 roku. wsad123

Trasa: Głębokie — Kupczyka — Wołczkowo: Lipowa — Dobra: Szczecińska — Dobra Rondo — Graniczna — Dębowa — Grzepnica — Grzepnica: Alabastrowa — Sławoszewo: Złota — Sławoszewo

Linia została uruchomiona 1 stycznia 2015 roku. Było to możliwe dzięki podpisaniu umowy w dniu 14 listopada 2014 roku pomiędzy gminą Szczecin a gminą Dobra na obsługę komunikacyjną. Gminy zobowiązały się do partycypacji w kosztach utrzymania linii.

zdjęcie
Autobus jednej z siedmiu nowych linii, które weszły do siatki szczecińskiej komunikacji miejskiej
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W przeciwieństwie do pozostałych linii w gmine Dobra, linia 121 nie zastąpiła konkretnej linii PKS-owej. Przez Grzepnicę kursował autobus linii 6 na trasie: Szczecin - Mierzyn - Skarbimierzyce - Dołuje (- Kościno - Dołuje - Wąwelnica) - Lubieszyn - Dobra - Grzepnica - Dobra - Buk - Łęgi - Rzędziny - Stolec, a także szkolny wariant linii 7 na trasie: (Kościno -) Dołuje - Wąwelnica - Redlica - Bezrzecze (- Wołczkowo - Dobra - Grzepnica - Dobra - Buk - Łęgi - Rzędziny - Stolec). Niektóre kursy linii 5 relacji Szczecin - Dobra kursowały przez Głębokie (z pominięciem Bezrzecza), ale nie było bezpośredniego połączenia Głębokie - Grzepnica, jakie powstało dzięki uruchomieniu linii 121.

Linia 121 obsługiwana była przez PKS Szczecin taborem klasy MAXI, a od czasu wydłużenia jej do pętli „Sławoszewo” taborem MIKRO.

W dni robocze linia wykonywała 16 obiegów i w godzinach szczytu kursowała średnio co godzinę, zaś w pozostałych godzinach średnio co dwie godziny. W dni świąteczne linia wykonywała 6 obiegów, kursując z nieregularną częstotliwością, średnio co trzy godziny.

Do 31 sierpnia 2015 roku linia 121 kursowała na trasie Głębokie - Grzepnica - Dobra Osiedle. Mimo, że w Dobrej przerwy pomiędzy kursami wynosiły nawet 15 minut, w przeciwnym kierunku linia nie wykonywała podjazdów do Grzepnicy.

zdjęcie
Mercedes Citaro jest pierwszym krótkim autobusem PKS-u przemalowanym w szczecińskie barwy miejskie
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
1 września 2015 roku na wniosek Gminy Dobra wprowadzone zostały zmiany w komunikacji miejskiej na trasach pomiędzy Szczecinem a Gminą Dobra, a także na terenie gminy. Zatem, została zmieniona została trasa linii 121 oraz jej rozkład jazdy. Wszystkie kursy linii były wykonywane na trasie Głębokie- Grzepnica, za wyjątkiem jednego obiegu w dni powszednie, który kursował na trasie Grzepnica - Dobra Rondo. Ponadto, autobusy linii 121 jadące w kierunku Grzepnicy zatrzymywały się na przystanku „Dobra Rondo” zlokalizowanym na rondzie, a nie przed rondem jak do tej pory. Dodatkowo, w obu kierunkach linia zyskała nowy przystanek o nazwie „Grzepnica Alabastrowa nż”, a przystanek „Dobra Przytulna” został przekwalifikowany z warunkowego na stały.

zdjęcie
Sprinter na Głębokim oczekuje na swój kurs na linii 121
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
1 września 2016 roku na linii 121 został uruchomiony nowy przystanek „Dobra Stokrotki nż” (w obu kierunkach), zlokalizowany w pobliżu skryżowaniu ulic Dębowej i Stokrotki.

Kolejne zmiany na linii wprowadzono 1 lutego 2019 roku, kiedy to wydłużono ją od pętli „Grzepnica” do Sławoszewa. Ze względu na ograniczenie tonażowe na moście nad Rowem Wołczkowskim od tamtej pory linia obsługiwana była wyłącznie taborem MIKRO (z wyjątkiem brygady drugiej w dni powszednie, która wykonywała kursy tylko do Grzepnicy i obsługiwana była taborem kategorii MAXI).

zdjęcie
Tymczasowy objazd na linii 121
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W związku z pracami drogowymi prowadzonymi w ciągu ulicy Szczecińskiej w Dobrej od 18 września do 7 października 2020 roku linia kursowała objazdem przez ulice Poziomkową i Stokrotki z pominięciem przystanku „Dobra Rondo”. Przystanek „Dobra Stokrotki” w kierunku Sławoszewa/Grzepnicy przeniesiono do tymczasowej lokalizacji w ciągu ulicy Stokrotki. Dodatkowo uruchomiono przystanek „Dobra Przytulna” w ciągu ulicy Szczecińskiej, przy skrzyżowaniu z ulicą Przytulną.

1 grudnia 2020 skierowano linię na nową pętlę „Głębokie”.

1 maja 2022 roku na terenie gminy Dobra nastąpiło uruchomienie nowej siatki połączeń komunikacji miejskiej, co skutkowało również zmianą numeracji. W związku z tym linia 121 została zlikwidowana, a w jej miejsce uruchomiono linię 221, kursującą na niezmodyfikowanej trasie.

Na podstawie informacji zawartych na stronie ZDiTM opracował: Janusz Światowy jas59 
aktualizacja: man, fan004, Waszka