Encyklopedia
Linia 199: Plac Rodła - Łasztownia
dodane przez man; zmodyfikowane przez man
Trasa: Plac Rodła — aleja Wyzwolenia — plac Żołnierza Polskiego — aleja Niepodległości — plac Brama Portowa — Wyszyńskiego — most Długi — Energetyków — rondo Portowców — Energetyków — Zbożowa — rondo Lisowskiego (z powrotem: rondo Lisowskiego — Władysława IV — Floriana — rondo Portowców) — Zbożowa — Nad Duńczycą — Łasztownia
Linia 199 została uruchomiona 1 lipca 2022 jako linia sezonowa umożliwiająca dojazd komunikacją miejską do Łasztowni, łącząca z nią węzeł Plac Rodła.
Na trasie uruchomiono przystanki:
- Plac Rodła (w ciągu ul. Piłsudskiego za skrzyżowaniem z ul. Roosevelta, wspólny z linią 68, nr 11526),
- Plac Żołnierza Polskiego (nr 11330, tylko w kierunku pl. Rodła),
- Brama Portowa (wspólne z linią 76, nr 10813 i 10814),
- Wyszyńskiego (wspólne z linią 76, nr 10912 i 10917),
- Przychodnia Portowa nż (nr 62811, tylko w kierunku Łasztowni),
- Bytomska (nr 61121, tylko w kierunku Łasztowni),
- Bulwar Gdyński (w ciągu ul. Zbożowej przy bulwarze Gdyńskim, nr 63111 i 63112),
- Morskie Centrum Nauki (w ciągu ul. Nad Duńczycą przy MCN, nr 63011 i 63012),
- Łasztownia (przystanki dla wysiadających i dla wsiadających, w ciągu ul. Nad Duńczycą przy Starej Rzeźni, nr 62911 i 62913),
- Łasztownia (przystanek techniczny, postojowy, przy końcu ul. Nad Duńczycą, nr 62912).
Kursy były wykonywane w okresie od 1 lipca do 4 września z wyłączeniem dni 12–14 sierpnia i 19–21 sierpnia.
Linia kursuje z częstotliwością:
- w piątki w godz. 17–22 co 40 minut,
- w soboty w godz. 10–22 co 40 minut,
- w niedziele w godz. 10–20 co 40 minut.
Operatorem linii jest zajezdnia PKS Szczecin.
W związku z otwarciem dla ruchu ronda Portowców oraz zamknięciem bulwaru Gdańskiego i bulwaru Śląskiego, od 26 lipca 2022 autobusy linii 199 w kierunku Łasztowni od przystanku „Przychodnia Portowa” kursowały przez rondo Portowców, ulicę św. Floriana do ulicy Władysława IV i dalej bez zmian. Wyłączony z obsługi został przystanek „Bytomska”.
W 2023 roku w okresie wakacji letnich ponownie uruchomiono linię 199. Kursowała ona na analogicznych zasadach i z taką samą częstotliwością, co rok wcześniej. W związku z zakończoną przebudową układu drogowego na Międzyodrzu, w nowej odsłonie autobusy od przystanku „Celna” kursują przez rondo Portowców — Energetyków — Zbożową — rondo Lisowskiego i dalej po stałej trasie do pętli „Łasztownia”.
Zmieniona została również lokalizacja przystanku końcowego „Plac Rodła” na położony w ciągu alei Wyzwolenia (wspólny z liniami 58, 59 i C). Ponadto po przeciwnej stronie uruchomiono dla linii przystanek przelotowy „Plac Rodła” (wspólny z liniami 86, B i C) w kierunku placu Żołnierza Polskiego.
Na trasie uruchomiono także nowe przystanki „Zbożowa” w obu kierunkach oraz „Celna” w kierunku Bramy Portowej (zlokalizowany na torowisku tramwajowym).
Kursy wykonywano w okresie od 30 czerwca do 27 sierpnia z wyłączeniem dni 18–20 sierpnia.
na podstawie komunikatu ZDiTM - autor: man
Częstotliwość: 40 minut
Operator: PKS Szczecin