Encyklopedia

Linia 222: Kościno - Łukasińskiego Ogrody

dodane przez Waszka; zmodyfikowane przez Waszka

Trasa: Kościno — Kościno: Drozda — Dołuje: Żubrza — Daniela — Dołuje — Daniela — Słoneczny Sad — Jesienny Sad — Wąwelnica — Redlica — Bezrzecze: Szkolna — Koralowa — Szczecin: Koralowa — Modra — Szeroka — rondo Prymy — Żołnierska — Krzekowo — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Mickiewicza — Czorsztyńska — Łukasińskiego — Łukasińskiego Ogrody — Mierzyn: Nasienna — Topolowa — Długa — Kolorowa — Mierzyn Szkoła

zdjęcie
Nowa sieć autobusowej komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra od 1 maja 2022
Utrzymujący się w ostatnich latach proces suburbanizacji (czyli przemieszczanie się ludności z centrów miast na przedmieścia), powoduje prężnie rozrastającą się graniczącą ze Szczecinem gminę Dobra, a co za tym idzie - nieustannie powiększającą się liczbę mieszkańców. Ówcześnie obowiązująca siatka połączeń komunikacji miejskiej w gminie Dobra nie nadążała za potrzebami mieszkańców. Niska częstotliwość (szczególnie poza godzinami szczytu) oraz ograniczone możliwości sprawnych przesiadek w dużej mierze spowodowały niechęć mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie z miejscowości nieposiadających bezpośredniego połączenia do najważniejszych węzłow przesiadkowych w Szczecinie (np. Kościno, Buk).

zdjęcie
Do wczoraj jeździły tutaj autobusy ze SPAK, a od dzisiaj zobaczymy tu autobusy z PKS-u
aktualna ocena: 4,76, liczba ocen: 52
W związku z tym, 1 maja 2022 roku uruchomiono nową sieć komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra. Wprowadzony został cykliczny i łatwy do zapamiętania rozkład jazdy, który miał ułatwić planowanie podróży i przesiadek. Ponadto, częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej została zwiększona, a od tego dnia, każda linia w gminie Dobra posiadała połączenie z linią tramwajową w jednym z punktów przesiadkowych. Zmiana numeracji wynikała z przyjętej przez miasto Szczecin strategii, w której wszystkie linie podmiejskie miałyby mieścić się w zakresie „dwusetek”.

Linia 222 to nowe wcielenie dotychczasowej linii 122, a także 74. Trasa linii została częściowo zmodyfikowana, a rozkład jazdy również uległ znacznej zmianie.

zdjęcie
Oby pozostałe debiutujące pojazdy miały więcej szczęścia
aktualna ocena: 4,70, liczba ocen: 41
Najprościej mówiąc, linia 222 to połączenie zlikwidowanych linii 74 i 122. Jadąc od strony Kościna, autobusy kursują trasą 122 do skrzyżowania ulic Szkolnej, Górnej i Koralowej w Bezrzeczu, a następnie skręcają w prawo i kontynuują kurs trasą ówczesnej linii 74. Jedyny przystanek nieobsługiwany przez 222, a obecny na trasach wcześniejszych odsłon tychże linii, to pętla „Bezrzecze”, a także przystanek „Bezrzecze Koralowa” w kierunku Krzekowa

Kursy wykonwyane są z częstotliwością co 60 minut przez cały dzień, we wszystkie dni tygodnia. W stosunku do linii 122, najbardziej zauważalna poprawa częstotliwości kursowania występuje w dni wolne od pracy, gdyż wtedy linia 122 przez cały dzień wykonywała jedynie osiem obiegów.

Na odcinku Bezrzecze KoralowaŁukasińskiego Ogrody/Mierzyn Szkoła linia kursuje naprzemiennie z linią 227, w efekcie dając taką samą lub zbliżoną częstotliwość kursowania do linii 74.

W dni nauki w szkołach linia wykonuje jeden obieg na skróconej trasie Kościno - Dołuje, a ponadto pojedyncze kursy linii przedłużone są do pętli Mierzyn Szkoła. Wszystkie pozostałe kończą swój bieg na pętli Łukasińskiego Ogrody.

Linia jest obsługiwana przez PKS Szczecin dwoma pojazdami klasy MAXI, przez cały dzień, we wszystkie dni tygodnia.

na podstawie komunikatu ZDiTM i wiedzy własnej opracował Waszka