Encyklopedia

Linia 222: Łukasińskiego Ogrody - Kościno

dodane przez Waszka; zmodyfikowane przez man

25.07.2023
Dodano informacje o zmianie lokalizacji przystanków Krzekowo man
10.03.2023
dodano informację o konieczności nawracania na pętli „Bezrzecze” Waszka
24.01.2023
dodano informację o regularnych zmianach lokalizacji przystanków w związku z przebudową ulicy Modrej i Koralowej w Szczecinie oraz Koralowej i Górnej w Bezrzeczu Waszka

Trasa: Mierzyn Szkoła — Mierzyn: Kolorowa — Długa (z powrotem: Długa) — Topolowa — Nasienna — Łukasińskiego Ogrody — Szczecin: Łukasińskiego — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego (z powrotem: rondo Karskiego — Reduty Ordona — Łukasińskiego) — Wernyhory — Klonowica — Żołnierska —  Krzekowo — rondo Prymy — Szeroka — Modra — Koralowa — Bezrzecze: Koralowa — Szkolna — Redlica — Wąwelnica — Dołuje: Jesienny Sad — Słoneczny Sad — Daniela — Żubrza — Kościno

zdjęcie
Nowa sieć autobusowej komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra od 1 maja 2022
Utrzymujący się w ostatnich latach proces suburbanizacji (czyli przemieszczanie się ludności z centrów miast na przedmieścia), powoduje prężnie rozrastającą się graniczącą ze Szczecinem gminę Dobra, a co za tym idzie - nieustannie powiększającą się liczbę mieszkańców. Ówcześnie obowiązująca siatka połączeń komunikacji miejskiej w gminie Dobra nie nadążała za potrzebami mieszkańców. Niska częstotliwość (szczególnie poza godzinami szczytu) oraz ograniczone możliwości sprawnych przesiadek w dużej mierze spowodowały niechęć mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie z miejscowości nieposiadających bezpośredniego połączenia do najważniejszych węzłow przesiadkowych w Szczecinie (np. Kościno, Buk).

zdjęcie
Do wczoraj jeździły tutaj autobusy ze SPAK, a od dzisiaj zobaczymy tu autobusy z PKS-u
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W związku z tym, 1 maja 2022 roku uruchomiono nową sieć komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra. Wprowadzony został cykliczny i łatwy do zapamiętania rozkład jazdy, który miał ułatwić planowanie podróży i przesiadek. Ponadto, częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej została zwiększona, a od tego dnia, każda linia w gminie Dobra posiadała połączenie z linią tramwajową w jednym z punktów przesiadkowych. Zmiana numeracji wynikała z przyjętej przez miasto Szczecin strategii, w której wszystkie linie podmiejskie miałyby mieścić się w zakresie „dwusetek”.

zdjęcie
Na tej trasie po reformie numeracji często można spotkać miejskiego MAN-a
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Linia 222 to nowe wcielenie dotychczasowej linii 122, a także 74. Trasa linii została częściowo zmodyfikowana, a rozkład jazdy również uległ znacznej zmianie.

zdjęcie
Oby pozostałe debiutujące pojazdy miały więcej szczęścia
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Najprościej mówiąc, linia 222 to połączenie zlikwidowanych linii 74 i 122. Jadąc od strony Kościna, autobusy kursują trasą 122 do skrzyżowania ulic Szkolnej, Górnej i Koralowej w Bezrzeczu, a następnie skręcają w prawo i kontynuują kurs trasą ówczesnej linii 74. Jedyny przystanek nieobsługiwany przez 222, a obecny na trasach wcześniejszych odsłon tychże linii, to pętla „Bezrzecze”, a także przystanek „Bezrzecze Koralowa” w kierunku Krzekowa

zdjęcie
Nagła zmiana jesiennej scenerii
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Kursy wykonywane są z częstotliwością co 60 minut przez cały dzień, we wszystkie dni tygodnia. W stosunku do linii 122, najbardziej zauważalna poprawa częstotliwości kursowania występuje w dni wolne od pracy, gdyż wtedy linia 122 przez cały dzień wykonywała jedynie osiem obiegów.

zdjęcie
Wydłużona trasa dawnej linii 122 sięga aż do działek na Krzekowie
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Na odcinku Bezrzecze KoralowaŁukasińskiego Ogrody/Mierzyn Szkoła linia kursuje naprzemiennie z linią 227, w efekcie dając taką samą lub zbliżoną częstotliwość kursowania do linii 74.

zdjęcie
Obecnie na ulicy Łukasińskiego można spotkać autobusy PKS-u
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W dni nauki w szkołach linia wykonuje jeden obieg na skróconej trasie Kościno - Dołuje, a ponadto pojedyncze kursy linii przedłużone są do pętli „Mierzyn Szkoła”. Wszystkie pozostałe kończą swój bieg na pętli „Łukasińskiego Ogrody”.

Linia jest obsługiwana przez PKS Szczecin dwoma pojazdami klasy MAXI, przez cały dzień, we wszystkie dni tygodnia.

zdjęcie
Listopadowe podrygi zimy
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W związku z pracami drogowymi związanymi z modernizacją ulicy Modrej i Koralowej w Szczecinie oraz ulicy Koralowej i Górnej w Bezrzeczu do czasu zakończenia przebudowy wielokrotnie zmieniano lokalizację przystanków usytuowanych na wspomnianych ulicach.

Szczególnie dotkliwa dla linii 222 okazała się zmiana lokalizacji przystanku „Bezrzecze Koralowa” w kierunku Wołczkowa, który 8 listopada 2022 roku został usytuowany za skrzyżowaniem z ulicą Szkolną (równolegle do przystanku w kierunku Szczecina). Aby obsłużyć wspomniany przystanek i powrócić na właściwa trasę, autobusy nawracały na pętli w Bezrzeczu. Rozkład jazdy nie został do tej sytuacji przystosowany, ani nie została wydana oficjalna informacja o zmianie lokalizacji przystanku. W rzeczywistości, nie każdy kierujący otrzymał informację o zmianie lokalizacji przystanku, wskutek czego regularnie zdarzały się sytuacje, w których przystanek ten nie był obsługiwany, a autobusy jeździły „po staremu”. 3 stycznia 2023 roku przystanek powrócił na swoje miejsce, przed skrzyżowaniem z ulicą Szkolną.

W związku z rozpoczęciem kolejnego etapu przebudowy skrzyżowania na zbiegu ulic Szkolnej, Górnej i Koralowej w Bezrzeczu, który uniemożliwił wykonanie skrętu pomiędzy ulicą Szkolną a Koralową, od 4 do 24 marca 2023 roku linia ponownie zmuszona była nawracać na pętli „Bezrzecze”.

W związku z pracami przy budowie przedłużenia ulicy Sosabowskiego, a także rozpoczęciem likwidacji pętli „Krzekowo”, od 29 lipca 2023 roku autobusy linii 222 korzystają z przystanków „Krzekowo” w nowych lokalizacjach.

W kierunku przystanku „Klonowica Zajezdnia” zlokalizowano go na ulicy Klonowica za skrzyżowaniem z ulicą Jana Brzechwy, zaś w kierunku Bezrzecza na ulicy Klonowica przed skrzyżowaniem z ulicą Jana Brzechwy.

na podstawie komunikatu ZDiTM i wiedzy własnej opracował Waszka

aktualizacja: man

Częstotliwość: 60 minut

Operator: PKS Szczecin