Encyklopedia

Linia 223: Gumieńce - Stolec

dodane przez Waszka; zmodyfikowane przez Waszka

Trasa: Gumieńce — Kwiatowa — Ku Słońcu — Mierzyn: Welecka — Lubieszyńska — Skarbimierzyce — Dołuje: Słoneczny Sad — Lubieszyn —  Lubieszyn Rondo — Lubieszyn — Dobra: Graniczna — Dobra Rondo — Graniczna — Szczecińska — Sportowa — Buk — Łęgi: Połnocna — Na Świdwie — Północna — Rzędziny — Stolec

zdjęcie
Nowa sieć autobusowej komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra od 1 maja 2022
Utrzymujący się w ostatnich latach proces suburbanizacji (czyli przemieszczanie się ludności z centrów miast na przedmieścia), powoduje prężnie rozrastającą się graniczącą ze Szczecinem gminę Dobra, a co za tym idzie - nieustannie powiększającą się liczbę mieszkańców. Ówcześnie obowiązująca siatka połączeń komunikacji miejskiej w gminie Dobra nie nadążała za potrzebami mieszkańców. Niska częstotliwość (szczególnie poza godzinami szczytu) oraz ograniczone możliwości sprawnych przesiadek w dużej mierze spowodowały niechęć mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie z miejscowości nieposiadających bezpośredniego połączenia do najważniejszych węzłow przesiadkowych w Szczecinie (np. Kościno, Buk).

zdjęcie
Wbrew informacji na tablicach, nie był to autobus rezerwowy
aktualna ocena: 4,72, liczba ocen: 51
W związku z tym, 1 maja 2022 roku uruchomiono nową sieć komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra. Wprowadzony został cykliczny i łatwy do zapamiętania rozkład jazdy, który miał ułatwić planowanie podróży i przesiadek. Ponadto, częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej została zwiększona, a od tego dnia, każda linia w gminie Dobra posiadała połączenie z linią tramwajową w jednym z punktów przesiadkowych. Zmiana numeracji wynikała z przyjętej przez miasto Szczecin strategii, w której wszystkie linie podmiejskie miałyby mieścić się w zakresie „dwusetek”.

zdjęcie
Cisza przed burzą
aktualna ocena: 4,86, liczba ocen: 48
Linia 223 to nowe wcielenie dotychczasowej linii 123, a także 108. Trasa linii została częściowo zmodyfikowana, a rozkład jazdy również uległ znacznej zmianie.

Najprościej mówiąc, linia 223 to połączenie zlikwidowanych linii 123 i 108, z nieznacznie zmodyfikowaną trasą. Jadąc od strony Gumieniec, autobusy dojeżdżają do pętli Lubieszyn Rondo trasą linii 226 (nowej odsłony 108), zawracają na rondzie, a następnie kontynuują kurs trasą ówczesnej linii 123 aż do ronda w Dobrej. Tam rozpoczyna się nowy odcinek trasy – komunikacja miejska wprowadzona została na ulicę Sportową w Dobrej, gdzie utworzone zostały nowe przystanki:

  • „Dobra Sportowa” na żądanie – przy skrzyżowaniu z ulicą Szczecińską,
  • „Dobra Konwaliowa” na żądanie – przy skrzyżowaniu z ulicą Konwaliową.

W związku z tym, w odróżnieniu od 123, przystanek „Dobra Osiedle” nie jest obsługiwany. Ulicą Sportową autobusy dojeżdżają do Buku, skąd trasa dalej przebiega identycznie, jak linii 123 – do Stolca.

Kursy wykonywane są z częstotliwością co 60 minut przez cały dzień, we wszystkie dni tygodnia, ale w dni powszednie poza godzinami szczytu oraz w weekendy przez cały dzień co drugi kurs jedzie na skróconej trasie GumieńceDobra Rondo (a więc do Stolca docierają co 120 minut). 

Na odcinku Dobra RondoStolec daje to nieco wyższą częstotliwość niż w przypadku linii 123, która rzadziej kursowała szczególnie w dni powszednie poza godzinami szczytu. Na odcinku GumieńceLubieszyn Rondo w godzinach szczytu, pomiędzy kursami 223 przepadają dwa kursy 226 (a więc częstotliwość wynosi co 20 minut), zaś poza godzinami szczytu i w dni wolne od pracy, linia 223 kursuje naprzemiennie z 226, dając częstotliwość co 30 minut.

Dodatkowo niektóre kursy podjeżdżają do targowiska w Lubieszynie.

Pierwszy kurs linii 223 (podobnie jak ówcześnie 123) odbywa się na skróconej trasie Dobra Rondo - Stolec, z pominięciem Łęgów i Rzędzin. W dni powszednie rozpoczyna się o godzinie 3:48, zaś w dni wolne od pracy o godzinie 4:48. Ponadto, w dni nauki w szkołach linia wykonuje po jednym obiegu w porannym i popołudniowym szczycie na skróconej trasie Dobra Rondo - Stolec.

Linia jest obsługiwana przez PKS Szczecin dwoma pojazdami przez cały dzień, we wszystkie dni tygodnia (wyjątek stanowią dni nauki w szkołach, gdy na linię wyjeżdża dodatkowa, trzecia brygada, wykonująca po jednym, skróconym obiegu w porannym i popołudniowym szczycie). W dni powszednie powinny kursować pojazdy klasy MEGA, zaś w dni wolne od pracy pojazdy klasy MAXI. W rzeczywistości jednak, linię obsługują wyłącznie pojazdy dwunastometrowe. Wyjątek stanowi poranny obieg 223/3, gdzie z powodu łączonego zadania z linią pracowniczą oraz nocną kursuje autobus przegubowy.

na podstawie komunikatu ZDiTM i wiedzy własnej opracował Waszka