Encyklopedia

Linia 223: Gumieńce - Stolec

dodane przez Waszka; zmodyfikowane przez man

Trasa: Gumieńce — Kwiatowa — Ku Słońcu — Mierzyn: Welecka — Lubieszyńska — Skarbimierzyce — Dołuje: Słoneczny Sad — Lubieszyn —  Lubieszyn Rondo — Lubieszyn — Dobra: Graniczna — Dobra Rondo — Graniczna — Szczecińska — Sportowa — Buk — Łęgi: Połnocna — Na Świdwie — Północna — Rzędziny — Stolec

zdjęcie
Nowa sieć autobusowej komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra od 1 maja 2022
Utrzymujący się w ostatnich latach proces suburbanizacji (czyli przemieszczanie się ludności z centrów miast na przedmieścia), powoduje prężnie rozrastającą się graniczącą ze Szczecinem gminę Dobra, a co za tym idzie - nieustannie powiększającą się liczbę mieszkańców. Ówcześnie obowiązująca siatka połączeń komunikacji miejskiej w gminie Dobra nie nadążała za potrzebami mieszkańców. Niska częstotliwość (szczególnie poza godzinami szczytu) oraz ograniczone możliwości sprawnych przesiadek w dużej mierze spowodowały niechęć mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie z miejscowości nieposiadających bezpośredniego połączenia do najważniejszych węzłow przesiadkowych w Szczecinie (np. Kościno, Buk).

zdjęcie
Wbrew informacji na tablicach, nie był to autobus rezerwowy
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W związku z tym, 1 maja 2022 roku uruchomiono nową sieć komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra. Wprowadzony został cykliczny i łatwy do zapamiętania rozkład jazdy, który miał ułatwić planowanie podróży i przesiadek. Ponadto, częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej została zwiększona, a od tego dnia, każda linia w gminie Dobra posiadała połączenie z linią tramwajową w jednym z punktów przesiadkowych. Zmiana numeracji wynikała z przyjętej przez miasto Szczecin strategii, w której wszystkie linie podmiejskie miałyby mieścić się w zakresie „dwusetek”.

zdjęcie
Cisza przed burzą
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Linia 223 to nowe wcielenie dotychczasowej linii 123, a także 108. Trasa linii została częściowo zmodyfikowana, a rozkład jazdy również uległ znacznej zmianie.

Najprościej mówiąc, linia 223 to połączenie zlikwidowanych linii 123 i 108, z nieznacznie zmodyfikowaną trasą. Jadąc od strony Gumieniec, autobusy dojeżdżają do pętli Lubieszyn Rondo trasą linii 226 (nowej odsłony 108), zawracają na rondzie, a następnie kontynuują kurs trasą ówczesnej linii 123 aż do ronda w Dobrej. Tam rozpoczyna się nowy odcinek trasy – komunikacja miejska wprowadzona została na ulicę Sportową w Dobrej, gdzie utworzone zostały nowe przystanki:

zdjęcie
Setrą do Stolca
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią

  • „Dobra Sportowa” na żądanie – przy skrzyżowaniu z ulicą Szczecińską,
  • „Dobra Konwaliowa” na żądanie – przy skrzyżowaniu z ulicą Konwaliową.

W związku z tym, w odróżnieniu od 123, przystanek „Dobra Osiedle” nie jest obsługiwany. Ulicą Sportową autobusy dojeżdżają do Buku, skąd trasa dalej przebiega identycznie, jak linii 123 – do Stolca.

zdjęcie
Wieczorny powrót do miasta
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Kursy wykonywane są z częstotliwością co 60 minut przez cały dzień, we wszystkie dni tygodnia, ale w dni powszednie poza godzinami szczytu oraz w weekendy przez cały dzień co drugi kurs jedzie na skróconej trasie GumieńceDobra Rondo (a więc do Stolca docierają co 120 minut). 

zdjęcie
Debiut w wiejskim klimacie
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Na odcinku Dobra RondoStolec daje to nieco wyższą częstotliwość niż w przypadku linii 123, która rzadziej kursowała szczególnie w dni powszednie poza godzinami szczytu. Na odcinku GumieńceLubieszyn Rondo w godzinach szczytu, pomiędzy kursami 223 przepadają dwa kursy 226 (a więc częstotliwość wynosi co 20 minut), zaś poza godzinami szczytu i w dni wolne od pracy, linia 223 kursuje naprzemiennie z 226, dając częstotliwość co 30 minut.

Dodatkowo niektóre kursy podjeżdżają do targowiska w Lubieszynie.

zdjęcie
Autobusów MAN z początku lat dwutysięcznych nie zostało zbyt dużo
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pierwszy kurs linii 223 (podobnie jak ówcześnie 123) odbywa się na skróconej trasie Dobra Rondo - Stolec, z pominięciem Łęgów i Rzędzin. W dni powszednie rozpoczyna się o godzinie 3:48, zaś w dni wolne od pracy o godzinie 4:48. Ponadto, w dni nauki w szkołach linia wykonuje po jednym obiegu w porannym i popołudniowym szczycie na skróconej trasie Dobra Rondo - Stolec.

zdjęcie
Debiut „lwa” w jesiennej aurze
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Linia jest obsługiwana przez PKS Szczecin dwoma pojazdami przez cały dzień, we wszystkie dni tygodnia (wyjątek stanowią dni nauki w szkołach, gdy na linię wyjeżdża dodatkowa, trzecia brygada, wykonująca po jednym, skróconym obiegu w porannym i popołudniowym szczycie). W dni powszednie powinny kursować pojazdy klasy MEGA, zaś w dni wolne od pracy pojazdy klasy MAXI. W rzeczywistości jednak, linię obsługują wyłącznie pojazdy dwunastometrowe. Wyjątek stanowi poranny obieg 223/3, gdzie z powodu łączonego zadania z linią pracowniczą oraz nocną kursuje autobus przegubowy.

na podstawie komunikatu ZDiTM i wiedzy własnej opracował Waszka

Częstotliwość: 60 minut

Operator: PKS Szczecin