Encyklopedia

Linia 225: Klonowica Zajezdnia - Dobra Osiedle

dodane przez Waszka; zmodyfikowane przez man

25.07.2023
Dodano informacje o zmianie lokalizacji przystanków Krzekowo man
24.01.2023
dodano informację o regularnych zmianach lokalizacji przystanków w związku z przebudową ulicy Modrej i Koralowej w Szczecinie oraz Koralowej i Górnej w Bezrzeczu Waszka

Trasa: Klonowica Zajezdnia — Wernyhory — rondo Karskiego — Żołnierska (z powrotem: Klonowica — Wernyhory) — Krzekowo —  Żołnierska — rondo Prymy — Szeroka — Modra — Koralowa — Berzecze: Koralowa — Górna — Bezrzecze — Górna — Wołczkowo: Słoneczna — Lipowa — Dobra: Szczecińska — Dobra Rondo — Graniczna — Szczecińska — Dobra Osiedle

zdjęcie
Nowa sieć autobusowej komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra od 1 maja 2022
Utrzymujący się w ostatnich latach proces suburbanizacji (czyli przemieszczanie się ludności z centrów miast na przedmieścia), powoduje prężnie rozrastającą się graniczącą ze Szczecinem gminę Dobra, a co za tym idzie - nieustannie powiększającą się liczbę mieszkańców. Ówcześnie obowiązująca siatka połączeń komunikacji miejskiej w gminie Dobra nie nadążała za potrzebami mieszkańców. Niska częstotliwość (szczególnie poza godzinami szczytu) oraz ograniczone możliwości sprawnych przesiadek w dużej mierze spowodowały niechęć mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie z miejscowości nieposiadających bezpośredniego połączenia do najważniejszych węzłow przesiadkowych w Szczecinie (np. Kościno, Buk).

zdjęcie
Zazwyczaj na linii pracowniczej, tym razem pojawił się na miejskiej
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W związku z tym, 1 maja 2022 roku uruchomiono nową sieć komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra. Wprowadzony został cykliczny i łatwy do zapamiętania rozkład jazdy, który miał ułatwić planowanie podróży i przesiadek. Ponadto, częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej została zwiększona, a od tego dnia, każda linia w gminie Dobra posiadała połączenie z linią tramwajową w jednym z punktów przesiadkowych. Zmiana numeracji wynikała z przyjętej przez miasto Szczecin strategii, w której wszystkie linie podmiejskie miałyby mieścić się w zakresie „dwusetek”.

Linia 225 to nowe wcielenie dotychczasowej linii 105. Jej trasa nie została zmieniona, ale rozkład jazdy uległ nieznacznej zmianie. 

Kursy wykonywane są z częstotliwością:

  • w dni powszednie: w godzinach szczytu co około 15 minut, w pozostałym okresie co 30 minut,
  • w soboty i dni świąteczne: przez cały dzień co 60 minut.

zdjęcie
Drzewa przegrały walkę o istnienie związaną z modernizacją ulicy Koralowej
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Daje to nieco wyższą częstotliwość niż w przypadku linii 105, która w godzinach szczytu kursowała co około 24 minuty, poza godzinami szczytu co 30 - 60 minut, a w dni wolne od pracy jak dotychczas, co 60 minut.

Linia jest obsługiwana przez PKS Szczecin czteroma pojazdami klasy MEGA w szczycie, dwoma poza szczytem oraz jednym w dni wolne od pracy.

W związku z pracami drogowymi związanymi z modernizacją ulicy Modrej i Koralowej w Szczecinie oraz ulicy Koralowej i Górnej w Bezrzeczu do czasu zakończenia przebudowy wielokrotnie zmieniano lokalizację przystanków usytuowanych na wspomnianych ulicach.

W związku z pracami przy budowie przedłużenia ulicy Sosabowskiego, a także rozpoczęciem likwidacji pętli „Krzekowo”, od 29 lipca 2023 roku autobusy linii 225 korzystają z przystanków „Krzekowo” w nowych lokalizacjach.

W kierunku przystanku „Klonowica Zajezdnia” zlokalizowano go na ulicy Klonowica za skrzyżowaniem z ulicą Jana Brzechwy, zaś w kierunku Bezrzecza na ulicy Żołnierskiej przed skrzyżowaniem z ulicą Klonowica.

na podstawie komunikatu ZDiTM i wiedzy własnej opracował Waszka

aktualizacja: man

Częstotliwość:

  • Dni powszednie:
    • W szczycie: około 15 minut
    • Poza szczytem: około 30 minut
  • Soboty, niedziele i dni świąteczne: 60 minut

Operator: PKS Szczecin