Encyklopedia

Linia 226: Gumieńce - Lubieszyn Rondo

dodane przez Waszka; zmodyfikowane przez man

Trasa: Gumieńce —  Kwiatowa — Ku Słońcu — Mierzyn: Welecka — Lubieszyńska — Skarbimierzyce — Dołuje: Słoneczny Sad — Lubieszyn — Lubieszyn RondoLubieszyn Granica

zdjęcie
Nowa sieć autobusowej komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra od 1 maja 2022
Utrzymujący się w ostatnich latach proces suburbanizacji (czyli przemieszczanie się ludności z centrów miast na przedmieścia), powoduje prężnie rozrastającą się graniczącą ze Szczecinem gminę Dobra, a co za tym idzie - nieustannie powiększającą się liczbę mieszkańców. Ówcześnie obowiązująca siatka połączeń komunikacji miejskiej w gminie Dobra nie nadążała za potrzebami mieszkańców. Niska częstotliwość (szczególnie poza godzinami szczytu) oraz ograniczone możliwości sprawnych przesiadek w dużej mierze spowodowały niechęć mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie z miejscowości nieposiadających bezpośredniego połączenia do najważniejszych węzłow przesiadkowych w Szczecinie (np. Kościno, Buk).

zdjęcie
„Frankfurterka” po raz pierwszy na linii miejskiej
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W związku z tym, 1 maja 2022 roku uruchomiono nową sieć komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra. Wprowadzony został cykliczny i łatwy do zapamiętania rozkład jazdy, który miał ułatwić planowanie podróży i przesiadek. Ponadto, częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej została zwiększona, a od tego dnia, każda linia w gminie Dobra posiadała połączenie z linią tramwajową w jednym z punktów przesiadkowych. Zmiana numeracji wynikała z przyjętej przez miasto Szczecin strategii, w której wszystkie linie podmiejskie miałyby mieścić się w zakresie „dwusetek”.

Linia 226 to nowe wcielenie dotychczasowej linii 108. Jej trasa oraz rozkład jazdy uległ nieznacznej zmianie. 

Kursy wykonywane są z częstotliwością:

  • w dni powszednie: w godzinach szczytu co 20 - 40 minut (pomiędzy przerwą 40-minutową kurs 223, co daje częstotliwość co 20 minut), w pozostałym okresie co 60 minut (naprzemiennie z 223, co daje częstotliwość co 30 minut),
  • w soboty i dni świąteczne: przez cały dzień co 60 minut (naprzemiennie z 223, co daje częstotliwość co 30 minut).

zdjęcie
Niedawny debiutant w trasie
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Daje to nieco wyższą częstotliwość niż w przypadku linii 108, która w godzinach szczytu kursowała co 24 minuty, poza godzinami szczytu co 48 minut, wieczorem co 40 minut, a w dni wolne od pracy co 36 - 60 minut.

zdjęcie
Debiuty nie tylko w Dąbiu
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Dodatkowo niektóre kursy podjeżdżają do targowiska w Lubieszynie, po dwa kursy w porannym i popołudniowym szczycie kończą swój bieg na pętli Lubieszyn Granica, a kurs o 5:27 z Gumieniec w dalszym ciągu jest realizowany przez Wąwelnicę (jak w rozkładzie 108). Kursy do Dobrej przejęła natomiast linia 223.

Linia jest obsługiwana przez PKS Szczecin, w dni powszednie w ciągu dnia dwoma pojazdami klasy MEGA (w międzyszczycie kursujące naprzemiennie na linii 226 i 224), zaś wieczorem i w dni wolne od pracy jednym pojazdem owej klasy.

na podstawie komunikatu ZDiTM i wiedzy własnej opracował Waszka

Częstotliwość:

  • Dni powszednie:
    • W szczycie: 20-40 minut
    • Poza szczytem: 60 minut
  • Soboty, niedziele i dni świąteczne: 60 minut

Operator: PKS Szczecin