Encyklopedia

Linia 227: Głębokie - Łukasińskiego Ogrody

dodane przez Waszka; zmodyfikowane przez Waszka

Trasa: Głębokie — Kupczyka — Wołczkowo: Lipowa — Słoneczna — Bezrzecze: Górna — Bezrzecze — Górna — Koralowa — Szczecin: Koralowa — Modra — Szeroka — rondo Prymy — Żołnierska — Krzekowo — Klonowica — Wernyhory — rondo Karskiego — Mickiewicza — Czorsztyńska — Łukasińskiego — Łukasińskiego Ogrody — Mierzyn: Nasienna — Topolowa — Długa — Kolorowa — Mierzyn Szkoła

zdjęcie
Nowa sieć autobusowej komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra od 1 maja 2022
Utrzymujący się w ostatnich latach proces suburbanizacji (czyli przemieszczanie się ludności z centrów miast na przedmieścia), powoduje prężnie rozrastającą się graniczącą ze Szczecinem gminę Dobra, a co za tym idzie - nieustannie powiększającą się liczbę mieszkańców. Ówcześnie obowiązująca siatka połączeń komunikacji miejskiej w gminie Dobra nie nadążała za potrzebami mieszkańców. Niska częstotliwość (szczególnie poza godzinami szczytu) oraz ograniczone możliwości sprawnych przesiadek w dużej mierze spowodowały niechęć mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie z miejscowości nieposiadających bezpośredniego połączenia do najważniejszych węzłow przesiadkowych w Szczecinie (np. Kościno, Buk).

W związku z tym, 1 maja 2022 roku uruchomiono nową sieć komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra. Wprowadzony został cykliczny i łatwy do zapamiętania rozkład jazdy, który miał ułatwić planowanie podróży i przesiadek. Ponadto, częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej została zwiększona, a od tego dnia, każda linia w gminie Dobra posiadała połączenie z linią tramwajową w jednym z punktów przesiadkowych. Zmiana numeracji wynikała z przyjętej przez miasto Szczecin strategii, w której wszystkie linie podmiejskie miałyby mieścić się w zakresie „dwusetek”.

Linia 227 to nowe wcielenie dotychczasowej linii 74. Trasa linii została częściowo zmodyfikowana, a rozkład jazdy również uległ znacznej zmianie.

Najprościej mówiąc, linia 227 to nowa odsłona zlikwidowanej linii 74. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, trasa linii została przedłużona. Autobusy, zamiast kończyć kurs na Bezrzeczu docierają aż do pętli na Głębokim, dając mieszkańcom możliwość przesiadki w linie 9, 12, 51, 103 i 106.

Kursy wykonywane są z częstotliwością co 60 minut przez cały dzień, we wszystkie dni tygodnia. 

Na odcinku Bezrzecze KoralowaŁukasińskiego Ogrody/Mierzyn Szkoła linia kursuje naprzemiennie z linią 222, w efekcie dając taką samą lub zbliżoną częstotliwość kursowania do linii 74.

W dni nauki w szkołach pojedyncze kursy linii przedłużone są do pętli Mierzyn Szkoła. Wszystkie pozostałe kursy kończą swój bieg na pętli Łukasińskiego Ogrody.

Linia jest obsługiwana przez PKS Szczecin dwoma pojazdami klasy MAXI, przez cały dzień, we wszystkie dni tygodnia.

na podstawie komunikatu ZDiTM i wiedzy własnej opracował Waszka