Encyklopedia

Linia 227: Łukasińskiego Ogrody - Głębokie

dodane przez Waszka; zmodyfikowane przez man

25.07.2023
Dodano informacje o zmianie lokalizacji przystanków Krzekowo man
24.01.2023
dodano informację o regularnych zmianach lokalizacji przystanków w związku z przebudową ulicy Modrej i Koralowej w Szczecinie oraz Koralowej i Górnej w Bezrzeczu Waszka

Trasa: Mierzyn Szkoła — Mierzyn: Kolorowa — Długa (z powrotem: Długa) — Topolowa — Nasienna — Łukasińskiego Ogrody — Szczecin: Łukasińskiego — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego (z powrotem: rondo Karskiego — Reduty Ordona — Łukasińskiego) — Wernyhory — Klonowica — Żołnierska —  Krzekowo — rondo Prymy — Szeroka — Modra — Koralowa — Bezrzecze: Koralowa — Górna — Wołczkowo: Słoneczna — Lipowa — Szczecin: Kupczyka — Głębokie

zdjęcie
Nowa sieć autobusowej komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra od 1 maja 2022
Utrzymujący się w ostatnich latach proces suburbanizacji (czyli przemieszczanie się ludności z centrów miast na przedmieścia), powoduje prężnie rozrastającą się graniczącą ze Szczecinem gminę Dobra, a co za tym idzie - nieustannie powiększającą się liczbę mieszkańców. Ówcześnie obowiązująca siatka połączeń komunikacji miejskiej w gminie Dobra nie nadążała za potrzebami mieszkańców. Niska częstotliwość (szczególnie poza godzinami szczytu) oraz ograniczone możliwości sprawnych przesiadek w dużej mierze spowodowały niechęć mieszkańców do korzystania z komunikacji miejskiej, szczególnie z miejscowości nieposiadających bezpośredniego połączenia do najważniejszych węzłow przesiadkowych w Szczecinie (np. Kościno, Buk).

zdjęcie
Tegoroczna jesień dość często raczy nas śniegiem
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W związku z tym, 1 maja 2022 roku uruchomiono nową sieć komunikacji dziennej na terenie gminy Dobra. Wprowadzony został cykliczny i łatwy do zapamiętania rozkład jazdy, który miał ułatwić planowanie podróży i przesiadek. Ponadto, częstotliwość kursowania komunikacji miejskiej została zwiększona, a od tego dnia, każda linia w gminie Dobra posiadała połączenie z linią tramwajową w jednym z punktów przesiadkowych. Zmiana numeracji wynikała z przyjętej przez miasto Szczecin strategii, w której wszystkie linie podmiejskie miałyby mieścić się w zakresie „dwusetek”.

zdjęcie
„Głębokie” po przebudowie
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Linia 227 to nowe wcielenie dotychczasowej linii 74. Trasa linii została częściowo zmodyfikowana, a rozkład jazdy również uległ znacznej zmianie.

Najprościej mówiąc, linia 227 to nowa odsłona zlikwidowanej linii 74. W przeciwieństwie do swojego poprzednika, trasa linii została przedłużona. Autobusy, zamiast kończyć kurs na Bezrzeczu docierają aż do pętli na Głębokim, dając mieszkańcom możliwość przesiadki w linie 9, 51, 103 i 106.

Kursy wykonywane są z częstotliwością co 60 minut przez cały dzień, we wszystkie dni tygodnia. 

Na odcinku Bezrzecze KoralowaŁukasińskiego Ogrody/Mierzyn Szkoła linia kursuje naprzemiennie z linią 222, w efekcie dając taką samą lub zbliżoną częstotliwość kursowania do linii 74.

W dni nauki w szkołach pojedyncze kursy linii przedłużone są do pętli „Mierzyn Szkoła”. Wszystkie pozostałe kursy kończą swój bieg na pętli „Łukasińskiego Ogrody”.

Linia jest obsługiwana przez PKS Szczecin dwoma pojazdami klasy MAXI, przez cały dzień, we wszystkie dni tygodnia.

W związku z pracami drogowymi związanymi z modernizacją ulicy Modrej i Koralowej w Szczecinie oraz ulicy Koralowej i Górnej w Bezrzeczu do czasu zakończenia przebudowy wielokrotnie zmieniano lokalizację przystanków usytuowanych na wspomnianych ulicach.

zdjęcie
Tu swe zawieszenie codziennie testują autobusy kilku szczecińskich linii
aktualna ocena: 4,82, liczba ocen: 48
W związku z pracami przy budowie przedłużenia ulicy Sosabowskiego, a także rozpoczęciem likwidacji pętli „Krzekowo”, od 29 lipca 2023 roku autobusy linii 227 korzystają z przystanków „Krzekowo” w nowych lokalizacjach.

W kierunku przystanku „Klonowica Zajezdnia” zlokalizowano go na ulicy Klonowica za skrzyżowaniem z ulicą Jana Brzechwy, zaś w kierunku Bezrzecza na ulicy Klonowica przed skrzyżowaniem z ulicą Jana Brzechwy.

W niedzielę 15 października 2023 roku w związku z odbywającymi się w tym dniu wyborami parlamentarnymi, w celu umożliwienia mieszkańcom dotarcia do lokali wyborczych, na linii 227 obowiązywał rozkład na dni powszednie w okresie nauki w szkołach (z podjazdami do pętli „Mierzyn Szkoła”).

4 marca 2024 roku w obu kierunkach uruchomiono nowe przystanki „Wołczkowo Strumykowa nż” zlokalizowane w Wołczkowie przy ulicy Lipowej, w sąsiedztwie cmentarza komunalnego. Ponadto, skorygowano międzyprzystankowe czasy przejazdu oraz godziny odjazdów.

na podstawie komunikatu ZDiTM i wiedzy własnej opracował Waszka

aktualizacja: man

Częstotliwość: 60 minut

Operator: PKS Szczecin