Encyklopedia

Linia 523: Zajezdnia Golęcin - Przecław

dodane przez michalSPAK; zmodyfikowane przez man

02.01.2021
Dodano informację o objeździe od 2021 man
20.02.2018
Dodano informacje z lat 2009, 2012 - 2015, 2017 jas59

Trasa: Zajezdnia Golęcin — Dębogórska — Robotnicza — Studzienna — Zgorzelecka — Hoża — Bogumińska — Obotrycka — Przyjaciół Żołnierza — Warcisława I — Kołłątaja — rondo Sybiraków — Kołłątaja — rondo Giedroycia — aleja Wyzwolenia — plac Rodła — Piłsudskiego — plac Grunwaldzki — Piłsudskiego — plac Odrodzenia — Piłsudskiego — plac Szarych Szeregów — aleja Piastów — plac Kościuszki — aleja Piastów — plac Szyrockiego — aleja Powstańców Wielkopolskich — Milczańska — Mieszka I — Południowa — Janiszewskiego — rondo Uniwersyteckie — Cukrowa — Warzymice — Przecław
 

zdjęcie
Przed pierwszym kursem na linii 503
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Historię tejże linii możemy porównać z linią 503, którą uruchomiono 1 lipca 1997 roku podczas pierwszej reformy komunikacji nocnej. Kursowała ona jednak na innej trasie a mianowicie łączyła pętlę Cukrowa z Placem Rodła.

Pierwsza zmiana trasy nastąpiła 1 lipca 2000 roku, kiedy to przeprowadzono kolejną reformę komunikacji nocnej i zmieniono wówczas przebieg trasy linii 503. Trasę wydłużono przez Aleję Wyzwolenia, Niemcewicza, Warcisława I, Przyjaciół Żołnierza, Bandurskiego do pętli Kormoranów.

Trasa przebiegała następująco:
Kormoranów – Bandurskiego – Przyjaciół Żołnierza – Warcisława – Kołłątaja – Niemcewicza – Krasińskiego – Wyzwolenia – Plac Rodła – Piłsudskiego – Plac Sprzymierzonych – Piastów – Mieszka I – Cukrowa.

Kolejna zmiana trasy nastąpiła w nocy z 1 na 2 października 2003 roku. Przeprowadzono kolejną dość sporą reformę komunikacji nocnej. Zmieniono numerację i linia 503 od tej pory kursuje pod numerem 523. Zmienił się nie tylko numer linii, ale także trasa znacznie uległa zmianie, bowiem skierowano ją do pętli Wiszesława.

Miłą niespodziankę dla mieszkańców Przecławia przygotował ZDiTM na początku 2004 roku. Postanowiono wydłużyć wybrane kursy linii 523 do pętli „Przecław”.

zdjęcie
Rozkład jazdy linii 503 po pierwszej reformie komunikacji nocnej
Niewielką kosmetykę odjazdów z pętli przeprowadzono w nocy z 1 na 2 lutego 2005 roku. Wydłużono czas przejazdu z pętli pętli Wiszesława do pętli Przecław o 4 minuty a w przeciwnym kierunku o 5 minut. Spowodowało to zmianę rozkładu jazdy, który prezentował się następująco:

  • z Wiszesława: z godz. 0:00 na 0:05, z 1:00 na 1:25, z 2:55 na 2:50, z 3:55 na 4:05 i z 4:45 na 5:04
  • z Przecławia: z 0:30 na 0:45 i z 3:25 na 3:26
  • z Cukrowej: z 23:30 na 23:32, z 0:35 na 0:51, z 1:30 na 2:00, z 3:30 na 3:32 i z 4:20 na 4:35


Jedną z ostatnich poważnych zmian dokonano 1 października 2005 roku. W celu przyspieszenia odjazdu ostatniego kursu z pętli „Wiszesława” wprowadzono drugą brygadę, która wykonywała obieg na trasie: Plac Rodła (4:25) – Wiszesława (4:45) – Plac Rodła. Tym samym zlikwidowany został wykonywany dotychczas kurs z Wiszesława o godz. 5:04. Zmianie uległa także trasa. Autobusy kursują z pominięciem Cmentarza Centralnego, od placu Szyrockiego pojechały trasą przez aleję Powstańców Wielkopolskich i ulicą Milczańską do ulicy Mieszka I.

Z powodu robót drogowych dla bezpieczeństwa pasażerów zamknięto 25 lipca 2006 roku przystanek „Przyjaciół Żołnierza”. Kolejna zmiana organizacji ruchu na ulicy Przyjaciół Żołnierza nastąpiła 20 października 2006
roku. Z powodu budowy kładki nad tą ulicą autobusy linii 523 kursowały zmienioną trasą, która wyglądała następująco: od przystanku "Łucznicza" ulicami Warcisława I, Kresową, Bandurskiego i Przyjaciół Ronda do przystanku "Pasterska" i dalej na dotychczasowej trasie. Rozkład jazdy nie uległ wtedy zmianie a ponadto nieobsługiwany był wtedy przystanek „Przyjaciół Żołnierza”. Zamieszanie trwało tylko jedną noc i kolejnej nocy linia 523 wróciła na poprzednią trasę.

27 sierpnia 2008 roku rozpoczęła się budowa kolejnego IV etapu obwodnicy Szczecińskiej. Zawieszono wtedy przystanek „Przyjaciół Żołnierza” w kierunku pętli „Kołłątaja”. Prace zakończono 30 września 2008 roku.

Później, bo w dniach 28 września - 1 grudnia 2008 roku został zamknięty dla ruchu wjazd z ulicy Warcisława w ulic Przyjaciół Żołnierza.

• Linia 523 – kursowała po częściowo zmienionej trasie: od przystanku „Orzeszkowej zlokalizowanym na ulicy Kołłątaja” jechała ulicą Orzeszkowej – Krasińskiego – do nowo budowanego odcinka obwodnicy – Przyjaciół Żołnierza do przystanku „Przyjaciół Żołnierza” i dalej po stałej trasie, wg normalnego rozkładu jazdy. W czasie wykonywania prac uległ likwidacji w obu kierunkach przystanek „Łucznicza” na ulicy Warcisława. Na trasie objazdu autobusy zatrzymywały się na przystankach „Krasińskiego” „Łabędzia”.

W chwili obecnej linia 523 jest obsługiwana przez dwie brygady, a przewoźnikiem jest PKS Szczecin

Na czas budowy kolektora deszczowego z dniem 9 lipca 2009 roku do odwołania ulica Kołłątaja na odcinku od ulicy Ks. bpa Naruszewicza do ulicy Orzeszkowej była ulicą jednokierunkową. W związku z powyższym uległa zmianie trasa linii 523. W kierunku pętli Kołłątaja autobusy kursowały (z pominięciem części ulicy Kołłątaja) po częściowo zmienionej trasie: od przystanku „Łucznicza” na ulicy Warcisława ulicami Warcislawa – Orzeszkowej – Boguchwały – Asnyka do ronda Sybiraków i dalej po stałych trasach.

Otwarcie dla ruchu tramwajowego trasy w ciągu ulic Niemierzyńskiej i Arkońskiej po zakończonym kapitalnym remoncie, w dniu 22 września 2012 roku wymusiło wprowadzenie zmian w kursowaniu linii 523, która kursowała w obu kierunkach od przystanku „Kołłątaja” przez ulicę Kołłątaja do Ronda Sybiraków i dalej po swojej trasie, z pominięciem ulic Krasińskiego i Niemcewicza oraz przystanków „Krasińskiego” i „Niemcewicza” (w kierunku Cukrowej). Autobusy zatrzymywały się na przystanku „Niemcewicza” wspólnym dla linii tramwajowych 2 i 12 w kierunku Dworca Niebuszewo.

Remont przejazdu kolejowego na ulicy Cukrowej, w dniach 7 listopada - 14 grudnia 2012 roku, wymusił zmianę trasy linii 61, 61bis, 81, 83 i 523.

• Przecławia/Będargowa od przystanku „Płocka” kursowały przez ulice Radomską i Południową z obsługą dodatkowych przystanków „Radomska” i „Ogrodnictwo nż”, z pominięciem przystanku „Cukrowa” (nie dotyczy linii 523 na trasie do Cukrowej).

• w kierunku Dworca Głównego/plac Kościuszki autobusy kursowały przez ulice Południową z obsługą dodatkowych przystanków „Ogrodnictwo nż” i „Południowa nż”, z pominięciem ulicy Cukrowej i przystanków: „Cukrownia nż”, „Cukrowa” oraz „Płocka”.

1 sierpnia 2014 roku wprowadzono zmiany na linii 523 i od tamtej pory autobusy kursują przez ulicę Robotniczą i Hożą, z pominięciem ulicy Studziennej.

Przebudowa ulicy Warcisława na odcinku od ulicy Orzeszkowej do ulicy Przyjaciół Żołnierza, od 11 marca 2015 roku wymusiła objazd autobusów linii 69 i 523.

• dla autobusów jadących w kierunku Rugiańskiej (linia 69) i Wiszesława (linia 523) od przystanku "Niemcewicza" trasa przebiegać będzie ulicami: Asnyka, Kadłubka, Kołłątaja, Orzeszkowej, Krasińskiego, Przyjaciół Żołnierza do przystanku "Przyjaciół Żołnierza" i dalej bez zmian.

Z dniem 6 lipca 2017 roku, ZDiTM wprowadził zmianę tras i rozkładów jazdy linii 523 w związku z modernizacją wiaduktu znajdującego się w ciągu ulicy Hożej przy linii kolejowej 406 Szczecin - Trzebież.

Linia 523 jeździła częściowo zmienioną trasą od ulicy Przyjaciół Żołnierza - ulicami Komuny Paryskiej, Rugiańską, Lubeckiego, Konarskiego, Ludową, Dębogórską wg normalnego rozkładu jazdy. Nieczynne dla linii były przystanki: „Komuny Paryskiej” (kier. Gocław), „Jana z Czarnolasu”, „Hoża”, „Żelazna”, „Robotnicza 5”. Dodatkowo został uruchomiony przystanek „Golisza” w obu kierunach.

Trasa linii po zmianach: Wiszesława — Dębogórska — Ludowa — Konarskiego — Blizińskiego — Druckiego-Lubeckiego — Rugiańska — Komuny Paryskiej — Przyjaciół Żołnierza  i dalej po swojej trasie.

Od 9 stycznia 2021 w związku z pierwszym etapem przebudowy torowisk – na odcinku od ronda Giedroycia do pętli „Dworzec Niebuszewo”, linia kursuje w obie strony objazdem na trasie: od przystanku „Orzeszkowej” przez ul. Naruszewicza-Krasińskiego-al. Wyzwolenia do ronda Giedroycia i dalej bez zmian.

Na podstawie kalendarium KOMIS-u, schematów komunikacji nocnej oraz informacji własnych opracował Michał Szczerbiński, aktualizacja na podstawie komunikatów ZDiTM Janusz Światowy jas59

aktualizacja: man