Encyklopedia

Linia 527: Dworzec Główny - Bezrzecze

dodane przez michalSPAK; zmodyfikowane przez man

20.02.2018
Dodano informacje z lat 2009, 2011 - 2012, 2016 jas59
07.03.2010
Dodano informację o zmianie trasy z powodu remontu pętli "Krzekowo". kajetansz

Trasa: Dworzec Główny – Kolumba – Nabrzeże Wieleckie – Wyszyńskiego – Plac Brama Portowa – Plac Zwycięstwa – Krzywoustego – Plac Kościuszki – Krzywoustego – Aleja Bohaterów Warszawy – Mickiewicza – Most Akademicki – Mickiewicza – Wernyhory – Klonowica – Krzekowo - Żołnierska – Szeroka – Modra – Koralowa – Bezrzecze.

Z powodu dość szybkiego rozwoju Bezrzecza, zaczęto rozważać uruchomienie linii nocnej w tejże rejony. Mieszkańcy tej dzielnicy doczekali się swojej pierwszej linii nocnej 1 lipca 1997 kiedy to przeprowadzono dość dużą reformę komunikacji miejskiej i utworzono 16 nowych linii autobusowych w tym linię 507. Kursy były wykonywane średnio, co półtorej godziny, a ostatni kurs z pętli Bezrzecze był wykonywany tylko do pętli Krzekowo.

zdjęcie
Rozkład jazdy linii 507 po pierwszej reformie komunikacji nocnej
Z powodu remontu ulicy Mickiewicza w czerwcu 2000 roku linia zmienia lekko trasę kursując objazdem przez ulicę Wawrzyniaka, aleję Wojska Polskiego i ulicę Traugutta. Remont zostaje zakończony w grudniu i linia wraca na swoją starą trasę.

W nocy z 1 na 2 października 2003 roku wchodzi w życie nowa numeracja linii nocnych i linia 507 zostaje przenumerowana, na 527, która kursuje z tym oznaczeniem do dnia dzisiejszego. Kolejna zmiana trasy następuje 3 lipca 2005 roku kiedy to rozpoczyna się remont ulicy Krzywoustego. Linia zostaje skierowana na ulicę Łokietka i kursuje przez nią w obu kierunkach. Remont zostaje zakończony 31 stycznia 2006 roku i linia 527 wraca na swoją trasę.

zdjęcie
Klonowicki Jelcz jako linia 527
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Linia 527 jest obsługiwana przez zajezdnię Klonowica


Konieczność odtworzenia nawierzchni asfaltowej jezdni po zakończeniu budowy sieci kanalizacyjnej i wodociągowej dla lewobrzeżnej części miasta w dniach 11 - 17 maja 2009 roku nastąpiło zamknięcie dla ruchu ulicy Szerokiej na odcinku od ulicy Żołnierskiej do ulicy Modrej. Na czas prac obowiązywał objazd ulicami Klonowica – Zawadzkiego – Szafera. Linia 527 – kursuje na trasie: Bezrzecze – Dworzec Główny częściowo zmienioną trasą wg normalnego rozkładu jazdy:

• w kierunku Dworca Głównego od przystanku „Modra” ulicami Romera – Benesza – Klonowica do Krzekowa i dalej po stałej trasie do Dworca Głównego,
• w kierunku Bezrzecza od przystanku „Krzekowo” ulicami Klonowica – Benesza – Romera do przystanku „Modra” i dalej po stałej trasie do Bezrzecza.

Realizacja kolejnego etapu remontu torów i sieci trakcyjnej na placu Kościuszki, w dniach 27 - 30 listopada 2009 roku wprowadzono zmienioną organizacja kursowania środków komunikacji miejskiej.

• linie 75, 521 i 527 w kierunku Dworca Głównego kursowały objazdem od ulicy Krzywoustego przez ulice Bolesława Śmiałego, Pułaskiego, Sikorskiego. Przystanek „Turzyn Dworzec” przeniesiono na ulice Krzywoustego za skrzyżowaniem z aleją Bohaterów Warszawy.

6 marca - 2 kwietnia 2010 roku z powodu remontu pętli "Krzekowo" zmieniono trasę linii 527. Kursy w kierunku Bezrzecza i powrotne od ulicy Modrej kursują ulicami Szafera, ulicą Zawadzkiego i ulicą Klonowica i na ulicy Wernyhory włączają się w swoją normalną trasę. Kursy do Krzekowa kończą swój bieg na przystanku Klonowica Zajezdnia.

Budową ronda u zbiegu ulic Szerokiej i Żołnierskiej i zamknięcie dla ruchu kołowego skrzyżowania, w okresie 24 - 28 sierpnia 2011 roku wprowadzono zmiany w kursowaniu linii autobusowych 74, 75, 521 i 527.

• linia 527 kursująca na trasie kursowała częściowo zmienioną trasą, od przystanku „Modra" ulicami: Romera - Benesza - Zawadzkiego - Klonowica, do przystanku „Krzekowo" i dalej stała trasą wg normalnego rozkładu jazdy. Autobusy nie zatrzymywały się na przystanku „Krzekowo Kościół" w obu kierunkach.

Prace torowe w ciągu Wyszyńskiego - Brama Portowa na wysokości alei Niepodległości w dniach 1 - 4 czerwca 2012 roku uległy zmianie trasy linii 61, 75, 81, 521, 527, 528 na kierunku do placu Zwycięstwa.

• od ulicy Wyszyńskiego linie kursowały ulicami Niepodległości później następował nawrót na placu Żołnierza i jechały Niepodległości do placu Zwycięstwa i dalej po stałych trasach wg obowiązujących rozkładów jazdy. W kierunku powrotnym autobusy kursowały po stałej trasie.

Etapowanie prac związanych z przebudową skrzyżowania ulic Wernyhory, Żołnierskiej, Mickiewicza i Reduty Ordona w dniach 7 czerwca - 9 listopada 2016 roku wymuszały częste zmiany tras i lokalizacji przystanków linii kursujących w tym rejonie.

Prace prowadzone przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji, w dniach 13 - 14 lipca 2016 roku nastąpiło wyłączenie z ruchu ulicy Reduty Ordona na odcinku od Mickiewicza do Łukasińskiego. Zmianie uległy trasy linii: 53, 74, 75, 80, 521, 527, 529.

• linia 527 – jadąc w kierunku Dw. Głównego kursowała od przystanku ,,Wernyhory", ulicami Żołnierską, Somosierry, Łukasińskiego, Mickiewicza i od przystanku ,,Brzozowskiego’’ stałą trasą.

Na podstawie kalendarium KOMIS-u, oraz informacji własnych opracował Michał Szczerbiński, aktualizacja na podstawie komunikatów ZDiTM Janusz Światowy