Encyklopedia

Linia 529: Plac Rodła - Jaworowa

dodane przez michalSPAK; zmodyfikowane przez fan004

20.06.2022
Dodano informacje o zmianach od 16.06 man
21.02.2018
Dodano informacje z lat 2010, 2015 - 2017 jas59
07.03.2010
Dodano informację o zmianie trasy z powodu remontu pętli "Krzekowo". kajetansz

Trasa: Plac Rodła – aleja Piłsudskiego - Plac Rodła - Aleja Wyzwolenia - Plac Żołnierza Polskiego - Aleja Niepodległości - Plac Brama Portowa - Aleja Niepodległości - Aleja 3 Maja - Owocowa - Czarnieckiego - Potulicka - Piekary - Dąbrowskiego - Aleja Powstańców Wielkopolskich - Milczańska - Mieszka I - Południowa - Rondo Uniwersyteckie - Południowa - Radomska - Cukrowa - Rondo Uniwersyteckie - Krakowska - Wrocławska - Okulickiego - Ku Słońcu - Santocka - Witkiewicza - Żwirki i Wigury - Czorsztyńska - Mickiewicza - Wernyhory (z powrotem Wernyhory - Reduty Ordona - Witkiewicza) - Klonowica – Krzekowo - Klonowica - Zawadzkiego - Szafera - Aleja Wojska Polskiego – Zegadłowicza – Jaworowa

zdjęcie
Rozkład jazdy linii 509 po pierwszej reformie komunikacji nocnej
Pierwszy dość zbliżony wariant tejże linii powstał podczas pierwszej reformy komunikacji nocnej, która miała miejsce 1 lipca 1997 roku. Utworzono wówczas linię 509 która kursowała na trasie: Głębokie – Wojska Polskiego – Wawrzyniaka – Bohaterów Warszawy – Bolesława Krzywoustego – plac Kościuszki – plac Zwycięstwa – 3-go Maja – Narutowicza – Potulicka – Czarnieckiego.

20 czerwca 2000 roku zmieniono nazwy przystanków z „Okulickiego – Kingi” na „Kwiatowa” a „Okulickiego – Ku Słońcu” na „Ku Słońcu”.

Pierwszej zmiana trasy nastąpiła dopiero 1 października 2003 roku kiedy to przeprowadzono kolejną wielką reformę komunikacji nocnej. Przenumerowano z numeru 509 na 529 i zmieniono znacząco trasę. Od tej pory linia 529 kursuje na trasie: Plac RodłaKrzekowo – Głębokie Jaworowa. Trasa ta nie zmieniła się do dnia dzisiejszego.

zdjęcie
Informacja o objazdach dla linii 60 i 529
5 kwietnia 2005 roku z powodu przebudowy wiaduktu kolejowego nad ulicą Południową ulega zmiana trasy linii 529. Autobusy między przystankami "Reda" i "Bronowicka" w obu kierunkach kursowały według normalnego rozkładu jazdy na zmienionej trasie z pominięciem ulicy Południowej i ulicy Radomskiej. Od przystanku "Reda" autobus pojechał ulica Cukrową (przystanek "Płocka"), zawrócił na pętli "Cukrowa" (dla linii 60 i 61 Bis), po czym wrócił ulicą Cukrową (ponownie zatrzymując się na przystanku "Płocka") i dalej pojechał ulicą Krakowską. Tymczasowo nieczynne były przystanki "Rondo", "Południowa" i "Radomska".

zdjęcie
"Ulubiony" wóz kierowców SPAK na linii 529
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
11 stycznia 2007 roku autobusy linii 529 w kierunku Krzekowa od ulicy Okulickiego kursowały objazdem przez ulicę Derdowskiego i ulicę Świerczewską do ulicy Santockiej.

12 kwietnia 2007 roku z powodu kolejnych etapów budowy ronda na Gumieńcach trasa linii 529 zmienia trasę i kursuje: od ulicy Wrocławskiej przez ulicę Okulickiego, ulicę Kwiatową i ulicę Ku Słońcu do przystanku "Szkoła Salezjańska" i dalej po zwykłej trasie.

Kolejna zmiana trasy nastąpiła 28 kwietnia 2007 roku, kiedy to zaczęto budowę kolejnego etapu ronda na Gumieńcach. W kierunku placu Rodła obowiązywał objazd - od przystanku "Szkoła Salezjańska" przez ulicę Ku Słońcu i ulicę Kwiatową do przystanku "Kwiatowa" i dalej po zwykłej trasie. Nieobsługiwany był przystanek "Ku Słońcu" w kierunku placu Rodła. W zamian został uruchomiony przystanek "Kręta". Zamieszanie trwało do 31 lipca 2007 roku.

zdjęcie
Tabliczka informująca o zmianie trasy linii nocnej 529
Z powodu robót kanalizacyjnych od 10 maja do 20 czerwca 2007 roku linia 529 kursowała objazdem: od przystanku "Bracka" przez ulicę Witkiewicza i ulicę Derdowskiego do ulicy 26 Kwietnia i dalej po normalnej trasie. Nieobsługiwany był przystanek "Taczaka", a w kierunku Krzekowa trasa nie uległa zmianie.

W związku z budową następnego etapu budowy ronda na Gumieńcach trasa linii 529 znowu ulega zmianie. Autobusy kursowały przez ulicę Ku Słońcu z pominięciem ulicy Kwiatowej.

Od 27 sierpnia do 2 października 2007 roku z powodu robót kanalizacyjnych w rejonach ulicy Taczaka zostaje zmieniona kolejny raz trasa. Autobusy od przystanku "Reduty Ordona" kursowały objazdem przez ulicę Łukasińskiego, ulicę Grota-Roweckiego i ulicę Witkiewicza do ulicę Taczaka. Nieobsługiwane były przystanki: "Kleeberga" i "Bracka" oraz "Taczaka" w kierunku Krzekowa. W kierunku placu Rodła został uruchomiony dodatkowy przystanek "Berlinga" na ulicy Grota-Roweckiego.

Od 13 października do 20 października 2007 roku z powodu robót kanalizacyjnych na nowym rondzie na Gumieńcach zmieniono trasę linii. Autobusy linii 529 w kierunku placu Rodła od przystanku "Ku Słońcu" na ulicy Ku Słońcu kursowały przez ulicę Ku Słońcu i ulicę Kwiatową do ulicy Okulickiego. Rozkład jazdy nie uległ zmianie.

W dniu dzisiejszym linia 529 jest obsługiwana przez dwie brygady a przewoźnikiem jest SPA Klonowica. Czas przejazdu w obydwu kierunkach wynosi 46 minut a długość trasy szacowana jest na około 23 kilometrów.

W dniach 6 marca - 2 kwietnia 2010 roku z powodu remontu pętli "Krzekowo" zmieniono trasę linii 529. Kursy w kierunku pętli "Głębokie Jaworowa" od przystanku "Reduty Ordona" odbywać się będą ulicą Żołnierską i ulicą Klonowica, a dalej autobusy będą się włączać w swoją normalną trasę. Kursy skrócone do pętli "Krzekowo" są skrócone do przystanku Klonowica Zajezdnia.

Realizacja zadania pn. ”Budowa sygnalizacji świetlnej wraz z przyłączem na skrzyżowaniu ulic Ku Słońcu – Santocka oraz remontem ulicy Ku Słońcu na odcinku od ulicy Karola Miarki do ronda Lucjana Gierosa, w dniach 18 - 22 października 2010 roku zamknięto dla ruchu jezdnie południową (po stronie cmentarza) ulicy Ku Słońcu na odcinku od ronda Gierosa do ulicy Karola Miarki w związku z układaniem masy bitumicznej na całej szerokości jezdni.

Objazd w kierunku centrum miasta wytyczony został zgodnie z zatwierdzoną czasową organizacją ruchu przez ulicę 26 Kwietnia. Ruch w kierunku ronda Gierosa będzie odbywała się na dotychczasowych zasadach.

Linia 529 w kierunku Głębokie Jaworowa od przystanku „Ku Słońcu” kursowała przez ulicę Ku Słońcu – rondo Gierosa – Derowskiego – Świerczewską do ulicy Santockiej i dalej po stałej trasie wg normalnego rozkładu jazdy. W kierunku placu Rodła po stałej trasie.

Przystanek „Szkoła Salezjańska” czasowo został przeniesiony na ulice Derdowskiego na zjeździe z ronda Gierosa (przystanek wspólny z linią 528). Przystanek „Piękna” uległ czasowej likwidacji.

W dniach 18-24 listopada 2010 roku na czas prac budowy kolektora deszczowego w ulicy Santockiej przed skrzyżowaniem z ulicą. Ku Słońcu, została zamknięta dla ruchu ulica Santocka na odcinku od ulicy Świerczewskiej do ulicy Ku Słońcu.

Linia 529 w kierunku Głębokie Jaworowa, od przystanku „Ku Słońcu” kursowała przez ulicę Ku Słońcu – rondo Gierosa – Derdowskiego – Świerczewską do ul. Santockiej i dalej po stałej trasie wg normalnego rozkładu jazdy.

W kierunku placu Rodła kursowała od przystanku „Santocka” przez ulicę Świerczewską – Derdowskiego – rondo Gierosa i dalej po stałej trasie wg normalnego rozkładu jazdy.

Przystanek „Szkoła Salezjańska” w obu kierunkach, czasowo został przeniesiony na ulice Derdowskiego (na zjeździe z ronda Gierosa kierunek Głębokie) oraz w zatokę autobusową na kierunku do placu Rodła. Przystanek „Piękna” w obu kierunkach uległ czasowej likwidacji.

Zmiana organizacji ruchu na ulicach Czarnieckiego i Piekary w dniach 27/28 lutego 2014 - 1 września 2015 roku wymusiła zmianę trasy linii autobusowej 529 z powodu przebudowy ulicy Potulickiej i Narutowicza wraz z pętlą tramwajową na pętli Potulicka.

Linia 529 kursowała na trasie: Głębokie Jaworowa - Krzekowo - Plac Rodła po częściowo zmienionej trasie. Od przystanku plac Zawiszy linia jeździła ulicami: Narutowicza, Potulicką, Sowińskiego, Kusocińskiego, Dąbrowskiego i dalej po stałej trasie wg normalnego rozkładu jazdy. Zawieszone zostały przystanki "Owocowa Dworzec" i "Potulicka". Przystanek "Kusocińskiego" został przesunięty w rejon skrzyżowania ulic Kusocińskiego i Dąbrowskiego.

Etapowanie prac związanych z przebudową skrzyżowania ulic Wernyhory, Żołnierskiej, Mickiewicza i Reduty Ordona w dniach 7 czerwca - 9 listopada 2016 roku wymuszały częste zmiany tras i lokalizacji przystanków linii kursujących w tym rejonie.

Prace prowadzone przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji, w dniach 13 - 14 lipca 2016 roku nastąpiło wyłączenie z ruchu ulicy Reduty Ordona na odcinku od Mickiewicza do Łukasińskiego. Zmianie uległa trasa linii, która jadąc w kierunku placu Rodła kursowała od przystanku ,,Wernyhory" ulicami Żołnierską, Somosierry, Łukasińskiego i dalej swoją trasą. 

16 czerwca 2022 przy okazji kolejnego etapu przebudowy torowisk w rejonie placu Rodła, wprowadzono zmianę trasy linii. Kursowała ona na trasie skróconej do przystanku  „Plac Żołnierza Polskiego”, zlokalizowanego w ciągu alei Wyzwolenia przed skrzyżowaniem z ulicą Małopolską. Powrót następował przez ulicę Małopolską, plac Hołdu Pruskiego, plac Żołnierza Polskiego, aleję Niepodległości do przystanku „Brama Portowa” i dalej bez zmian. Zlikwidowano wówczas dotychczasowy przystanek „Plac Rodła”.

1 lipca 2022 w związku z przuwróceniem ruchu drogowego w rejonie placu Rodła linia 529 powróciła na trasę Krzekowo/Jaworowa – Plac Rodła. W kierunku pętli „Krzekowo” i „Jaworowa” autobusy wykonują nawrót na pl. Rodła. Przystanek końcowy „Plac Rodła” zlokalizowany został w ciągu alei Wyzwolenia przed skrzyżowaniem z ulicą Mazowiecką. Likwidacji uległ tymczsowy przystanek „Plac Żołnierza Polskiego”. Dodatkowo w kierunku pętli „Krzekowo” i „Jaworowa” uruchomione zostały przystanki: „Plac Rodła” (w ciągu alei Wyzwolenia przed skrzyżowaniem z ulicą Mazowiecką (przy „Locie”)) oraz „Plac Żołnierza Polskiego” (w ciągu alei Wyzwolenia przed placem Żołnierza Polskiego).

na podstawie informacji własnych opracował Michał Szczerbiński, aktualizacja na podstawie komunikatów ZDiTM Janusz Światowy