Encyklopedia

Linia 79: Osiedle Słoneczne - Jezierzyce

dodane przez jas59; zmodyfikowane przez man

22.01.2020
dodano informacje do roku 2020 man
03.04.2018
Dodano informacje o zmianie trasy i rozkładu jazdy jas59
13.02.2018
Dodano informacje z lat 2007, 2011 - 2012, 2017 i o zmianie trasy linii jas59
06.12.2015
Dodano informacje o zmianie trasy linii w związku z przebudową Basenu Górniczego jas59
20.06.2010
Uaktualniono godziny pracy brygad w dni powszednie i świąteczne, oraz dodano informację o czasie pracy brygady 79/1 w Wielkanoc, Boże Narodzenie i Nowy Rok X
23.12.2009
Zaktualizowano czas pracy brygad paki

Trasa: Osiedle Słoneczne — rondo Reagana — Pszenna — (Turkusowa —) Walecznych — rondo Ułanów Podolskich — Batalionów Chłopskich — Gryfińska — Struga — rondo Szendzielarza — Struga — Zwierzyniecka — Szosa Stargardzka — Przyszłości — Pyrzycka — Śmierdnica — Pyrzycka — Topolowa — Jezierzyce

zdjęcie
Przegub na 79
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Linia 79 została uruchomiona 17 sierpnia 1984 roku na trasie Basen Górniczy Jezierzyce. Powstała z rozdzielenia linii 72 na dwie osobne - 72 i 79.

Obsługiwana była początkowo przez 2-1 autobusy z 40-80-minutową częstotliwością, odpowiednio przed południem i poza nim.

Na przestrzeni lat zmieniała się długość trasy, dodawano kursy lub je odejmowano, następowała korekta długości pomiędzy przystankami i długości linii, przeprowadzano synchronizację z linią 72 oraz zmieniano częstotliwość jej kursowania.

zdjęcie
Volvo na linii 79
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
10 października 1994 roku z powodu remontu Mostu Cłowego i wyłączenia ulicy Przestrzennej z ruchu, linia 79 kursowała przez ulicę Struga–Hangarową–Eskadrową z pominięciem Dąbia. 27 października 1994 remont zakończono i linia powróciła na swoją stałą trasę.

1 sierpnia 1998 roku rozpoczęto remont Mostu Cłowego. Linia ponownie omijała Dąbie. Na czas tego remontu utworzono linię 83 kursującą na trasie Emilii Gierczak – Lotnisko. Po zakończeniu remontu linię tę zlikwidowano, a 79 wróciła na swoją trasę.

zdjęcie
I wracam do miasta
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W związku z budową sieci kanalizacyjnej i wodociągowej dla prawobrzeżnej części Szczecina w dniach 12 sierpnia – 4 września 2006 roku została zamknięta dla ruchu ulica Krzywoń na odcinku od ulicy Emilii Gierczak do ulicy Mierniczej. Objazd zgodnie z zatwierdzoną organizacją ruchu następował przez ulicę Koszarową.

Linia 79 kursowała w obu kierunkach po częściowo zmienionej trasie, od przystanku „Emilii Gierczak” ulicami Gierczak – Koszarową – Krzywoń i dalej po stałej trasie.

Linia obsługiwana jest od samego początku przez zajezdnię Dąbie.

zdjęcie
Ex-berliński MAN w Jezierzycach
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Remont nawierzchni w dniach 24-25 marca 2007 roku wymusił zamkniecie ulicy Topolowej na odcinku od skrzyżowania z ulicą Buczynową do skrzyżowania z ulicą Mostową. W związku z tym przystanek końcowy „Jezierzyce” dla linii 79 został czasowo przeniesiony w pobliże skrzyżowania ulicy Topolowej i Buczynowej (przed kościołem).

Przebudowa ulicy Struga, w dniach 27 kwietnia - 31 sierpnia 2011 roku wymusiła wprowadzenie zmian w kursowaniu linii 79 w kierunku Basenu Górniczego. Od ulicy Zwierzynieckiej linia kursowała objazdem ulicami Pomorską i Struga (północna wspomagająca), tak jak linia 73D. Przystanek „Struga nż” został przeniesiony na istniejący przystanek na jezdni wspomagającej.

zdjęcie
Koszt zrobienia zdjęcia - 40 minut czekania
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Kolejny etap przebudowy ulicy Struga wymusił wprowadzenie na linii objazdu od 19 grudnia 2012 roku. Wówczas linia jeździła na częściowo zmienionej trasie od ulicy Struga – wspomagającą do wysokości zjazdu na jezdnię główną (w rejonie ulicy Iwaszkiewicza), ulicą Struga do Zwierzynieckiej i dalej po swojej trasie.

Od 1 października 2013 roku w obu kierunkach linia 79 jeździ północną (wjazdową do miasta) jezdnią wspomagającą ulicy Struga. 

zdjęcie
Nie tylko w SPPK można zobaczyć takiego "lwa"
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W związku z przebudową pętli na Basenie Górniczym od dnia 18 października 2014 roku została ona wyłączona z eksploatacji na czas jej przebudowy. Obsługę pasażerów linii 79 przejęła tymczasowa pętla „Most Cłowy”, która znajdowała się na ulicy Eskadrowej na wysokości lotniska w kierunku centrum. Trasa linii przebiegała wówczas następująco: Most Cłowy – Eskadrowa – Przestrzenna – Gierczak – Krzywoń – Gryfińska – Struga – Zwierzyniecka – Szosa Stargardzka – Przyszłości – Pyrzycka – Topolowa – Jezierzyce.

zdjęcie
Niby to jeszcze miasto, a krajobraz jak na wsi
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
4 maja 2015 roku zmieniono trasę linii 79, która zaczęła kursować na nowej trasie: na odcinku od pętli „Jezierzyce” do ulicy Struga jak dotychczas, a następnie ulicami Gryfińską–Batalionów Chłopskich–Leszczynową i Eskadrową do pętli „Most Cłowy”. Miało to związek z uruchomieniem nowej linii 72, która zaczęła obsługiwać ulicę Pomorską.

29 sierpnia 2015 roku po oddaniu do eksploatacji nowej trasy tramwajowej na odcinku od Basenu Górniczego do pętli przy ulicy Turkusowej, po raz kolejny zmieniono trasę linii 79. Rozpoczęła wówczas kursowanie na trasie: Rondo Ułanów Podolskich – Batalionów Chłopskich – Struga – Zwierzyniecka – Szosa Stargardzka – Przyszłości – Pyrzycka – Topolowa – Jezierzyce.

zdjęcie
Kursy linii 79 w weekendy skrócone są do pętli „Turkusowa”
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Kolejna zmiana trasy nastąpiła 29 stycznia 2018 roku, kiedy to w związku z uruchomieniem części autobusowej węzła autobusowo-tramwajowego na pętli „Turkusowa” oraz zmianą siatki przebiegu linii autobusowych prawobrzeża, linia 79 zaczęła kursowanie na trasie: Turkusowa — Walecznych — rondo Ułanów Podolskich — Batalionów Chłopskich — Gryfińska — Struga — rondo Szendzielarza — Struga — Zwierzyniecka — Szosa Stargardzka — Przyszłości — Pyrzycka — Topolowa — Jezierzyce.

1 kwietnia 2018 roku na prośbę pasażerów zmieniono trasę linii 79 i wycofano ją z pętli „Turkusowa” kierując ją od ulicy Walecznych przez ulicę Pszenną – rondo Reagana – Handlową do pętli „Osiedle Słoneczne”.

Od 1 lipca 2020 w dni powszednie po godz. 18:30 oraz w soboty, niedziele i święta linia 79 wycofana została z ul. Pszennej i pętli „Osiedle Słoneczne”, i od przystanku „Zdroje Dworzec” skierowana została do pętli „Turkusowa”

zdjęcie
Objazd spowodowany zamknięciem ulicy Pszennej
W związku z budową ronda na skrzyżowaniu ulic Mącznej, Pszennej i Walecznych w dniach 24-29 marca 2022 r. autobusy linii 79 kursowały na zmienionej trasie - od ulicy Walecznych zostały przekierowane do pętli „Turkusowa”.

Z powodu awarii i konieczności naprawy kanalizacji w ciągu ulicy Pszennej, linia 79 w dniach 29-31 maja 2023 została w obu kierunkach skierowana objazdem przez ulicę Mączną, Kolorowych Domów i Chłopską.

Na podstawie materiałów z archiwów MZK Szczecin i ZDiTM Szczecin, biuletynów informacyjnych wydawanych w WPKM, MZK, ZKM, kroniki WPKM z lat 1979 – 1989 oraz informacji własnych, komunikatów ZDiTM opracował: Janusz Światowy jas59

aktualizacja: man

Częstotliwość:

  • Dni powszednie:
    • W szczycie: 30 minut
    • Poza szczytem: 40 minut
  • Soboty, niedziele i dni świąteczne: 40 minut

Operator: SPA Dąbie