Encyklopedia

Linia 80: Zakłady Piekarnicze - Ludowa

dodane przez michalSPAK; zmodyfikowane przez man

03.07.2020
Dodano informację o powrocie na stałą trasę man
22.04.2020
dodano informacje o objeździe przez al. Wojska Polskiego w kwietniu 2020 man
13.02.2018
Dodano informacje z lat 2014 - 2017 jas59 
16.06.2016
Dodano informacje o wydłużeniu linii do pętli Ludowa. wsad123
13.02.2014
Dodano informacje o zmianie trasy i rozkładów jazdy jas59 
16.03.2010
Podano dokładną datę powstania linii i inne informację jas59 
28.11.2008
Dodano informacje o historii linii z lat dziewięćdziesiątych Pepe

Trasa: Zakłady Piekarnicze —  Łukasińskiego — Czorsztyńska — Mickiewicza — rondo Karskiego (z powrotem: rondo Karskiego — Reduty Ordona — Łukasińskiego) — Wernyhory — Klonowica — Zawadzkiego — rondo Szczecińskich Olimpijczyków — Szafera — Jarzyńskiego — aleja Wojska Polskiego — rondo Olszewskiego — Arkońska — Wszystkich Świętych — Przyjaciół Żołnierza — Komuny Paryskiej — Rugiańska — Druckiego-Lubeckiego — Ludowa (z powrotem: Ludowa — Blizińskiego — Druckiego-Lubeckiego)

Dawne wcielenie

zdjęcie
Solaris mknie po remontowanej ulicy Arkońskiej
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Historia linii zatacza kręgi lat siedemdziesiątych, gdy kursowała jeszcze na prawym brzegu Odry. Utworzona 16 sierpnia 1973 roku kursowała na trasie Podjuchy - plac Wolności - Dolna Odra. Obsługiwały ją 3 brygady rano i po południu z 33-minutową częstotliwością.

zdjęcie
Solaris na "osiemdziesiątce" udaje się do Zakładów Piekarniczych
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Jednocześnie tego samego dnia uruchomiono linię 80 Bis, jako wspomagającą na trasie Gryfino – Dolna Odra. Długość trasy wynosiła 5,7 km, przelot z Gryfina 13 minut, a z Dolnej Odry 12 minut. Linia obsługiwana była jednym autobusem z 33-minutową częstotliwością kursowania. Jeździła tylko w dni powszednie jako linia szczytowa. Zlikwidowano ją 2 listopada 1973 roku, a później 2 kwietnia 1985 roku odżyła jako linia 110.

„Osiemdziesiątkę” zlikwidowano 2 listopada 1973 roku w związku z przeniesieniem taboru z tej linii na linię 104 w celu usprawnienia komunikacji w rejonie Gryfina. Tabor uzyskano również dzięki skróceniu linii 64.

Lewobrzeżna wersja linii

zdjęcie
Jelcz i Żuk. Oba reliktami przeszłości?
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
3 kwietnia 1989 roku linia 80 „przeprowadziła się” na lewobrzeżną część miasta na stałe wtapiając się w jej schemat komunikacyjny. Rozpoczęła wówczas kursowanie na trasie Zakłady Piekarnicze – Osiedle Arkońskie. Obsługująca linię zajezdnia Klonowica oferowała w tym czasie pasażerom 2–3 autobusy kursujące z częstotliwością 18–27 minut.

zdjęcie
Ikarus na 80/2 wczesnym porankiem zmierza w stronę pętli "Zakłady Piekarniczne"
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Pierwsze rozkładowe cięcia „osiemdziesiątki” dały się we znaki 7 lipca 1989 roku, kiedy to obsługę linii zmniejszono o jeden autobus. Zmianie uległa też częstotliwość, od tej chwili linia kursowała z 27 i 50-minutową częstotliwością przed i po południu w dni powszednie. W dni świąteczne natomiast 80 obsługiwana była jedną brygadą kursującą z 50–minutową częstotliwością.

15 października 1990 roku z rozkładu linii zniknęła kolejna brygada co poskutkowało zmniejszeniem się częstotliwości kursowania do 50 minut przez cały dzień.

zdjęcie
Autobus linii 80 na skraju parku imienia Fryderyka Chopina
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
1 maja 1994 roku dokonano korekty odległości między przystankami na trasie linii a także jej długości. Po dokonanych zmianach długość trasy wyniosła 7,4 km.

Od 7 września do 14 października 1998 roku trasa linii uległa zmianie z powodu remontu ulicy Wszystkich Świętych. Skutkowało to tym, iż w kierunku pętli „Zakłady Piekarnicze” autobusy linii 80 kursowały objazdem przez ulicę Krasińskiego. 2 listopada 1998 roku wprowadzono do obsługi linii autobusy Autosan H6.

1 stycznia 1999 roku zlikwidowano na linii dzień rozkładowy „wolne soboty”.

Od 1 października 2003 roku zwiększono częstotliwość linii 80 w dni powszednie - w godz. 7:35-18:25 autobusy zaczęły kursować co 25 minut.

zdjęcie
Objazdowa "osiemdziesiątka" na ulicy Taczaka
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Budowa sieci kanalizacyjno-wodociągowej od dnia 27 sierpnia do 2 października 2007 roku wymusiła zamknięcie dla ruchu odcinka jezdni ulicy Łukasińskiego pomiędzy ulicą Bracką a ulicą Taczaka w obu kierunkach. Linia kursowała wówczas objazdem ulicami Taczaka - Witkiewicza i Roweckiego do przystanku ,,Reduty Ordona” zlokalizowanego na ulicy Łukasińskiego i dalej po obowiązującej trasie.

26 stycznia 2008 roku linia powróciła na swoją stałą trasę.

film
0:29
odtwórz
Jednodniowa linia zastępcza, jedna brygada i dwa wozy
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
27 maja 2011 roku w związku z przebudową ulicy Arkońskiej uruchomiono linię zastępczą 80A. Zamknięcie wspomnianej ulicy na odcinku od Wojciechowskiego do Bułgarskiej spowodowało skrócenie linii 80 do Lasu Arkońskiego. Linia zastępcza od pętli w Lesie Arkońskim jechała takim samym objazdem, jaki został wyznaczony dla samochodów na początku przebudowy.

Kursy linii 80A były skomunikowane z linią 80. W godzinach 6:52 -18:25 na przystankach zatrzymywały się dwa autobusy jednocześnie.

zdjęcie
Jedyne Volvo B10L-SN12 w barwach "floating garden" na zmienionej trasie linii 80
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Remont kapitalny ulic Niemierzyńskiej i Arkońskiej do pętli w Lesie Arkońskim wraz z pętlą w dniach 26 marca 2011 - 22 września 2012 roku wymuszał częste zmiany trasy linii 80.

Prace rozpoczęły się w lutym 2011 roku od wycinki 300 drzew i zabezpieczeniu na czas budowy pozostałych gatunków. Później, 26 marca 2011 rozpoczęto wyburzanie starego wiaduktu kolejowego biegnącego nad ulicą Arkońską. Zakres prac obejmował gruntowną przebudowę obu ulic. Wraz z budową nowego wiaduktu wchodził w zakres piątego etapu budowy obwodnicy śródmiejskiej. Podczas robót wymieniono sieć trakcyjną i torowiska tramwajowe.

W dniach 12-16 lipca 2013 roku wykonywano prace przy remoncie nawierzchni bitumicznej na ulicy Wernyhory. W czasie prac występowały utrudnienia, więc autobusy linii 80 były kierowane objazdem przez ulicę Żołnierską i Klonowica.

zdjęcie
Od 1 marca 2014 autobusy linii 80 kursują zmienioną trasą
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
1 marca 2014 roku autobusy linii 80 zostały wydłużone do pętli „Rugiańska”. Na odcinku pomiędzy przystankiem końcowym przy ulicy Łukasińskiego a skrzyżowaniem Obwodnicy Śródmiejskiej z ulicą Chopina trasa autobusu pozostała taka sama. Od tego miejsca autobus zamiast skręcić w ulicę Chopina, jechał kolejnymi odcinkami Obwodnicy Śródmiejskiej aż do wiaduktu przy ulicy Rugiańskiej, w rejonie którego zlokalizowano przystanek końcowy.

Dzięki tej zmianie, pasażerowie Niebuszewa zyskali lepsze skomunikowanie z innymi liniami kursującymi do dzielnic północnych i centrum miasta. Na nowej trasie autobusy zatrzymywały się na przystankach wspólnych z linią 69.

zdjęcie
Solaris na "osiemdziesiątce" udaje się do Zakładów Piekarniczych
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Z powodu awarii sieci wodociągowej w dniu 12 lutego 2016 roku w godzinach 8:00-18:00 została zamknięta dla ruchu samochodowego ulica Reduty Ordona na odcinku od ulicy Mickiewicza do ulicy Łukasińskiego, z możliwością dojazdu do posesji znajdujących się na wyłączonym odcinku. Linia kursowała przez ulicę Żołnierską – Szeroką – Sosabowskiego – Łukasińskiego i dalej swoją trasą.

1 czerwca 2016 ponownie wydłużono trasę linii – wszystkie kursy od przystanku „Rugiańska” przedłużono ulicą Rugiańską i Lubeckiego do pętli „Ludowa” (ówczesną trasą szczytowych wariantów linii 69).

W dniach 7 czerwca - 31 października 2016 roku trwała przebudowa skrzyżowania ulic Mickiewicza, Żołnierskiej, Wernyhory i Reduty Ordona. Prace powodowały perturbacje w kursowaniu m.in. linii 80, która w czasie trwania inwestycji często zmieniała trasy z powodu etapowania tych prac. Autobusy wróciły na swoje trasy 9 listopada 2016 roku.

zdjęcie
Stare Volvo obsługujące linię 80 przejeżdża przez plac budowy
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
8 marca 2018 roku ruszyły prace w związku z przebudową ulicy Arkońskiej. Mimo tego linia 80 nie zmieniła swojej trasy i przez cały czas trwania inwestycji kursowała przez plac budowy. Jedynym objazdem linii było skierowanie jej zamiast przez ulicę Zawadzkiego, ulicami Jarzyńskiego i Szafera. W pierwszych miesiącach robót, ze względu na stan nawierzchni, na linii pojawiały się wyłącznie ostatnie Volva B10MA z zajezdni Klonowica.

W dniach 9 lipca - 12 listopada 2019 roku, z powodu rozbiórki pozostałej części wiaduktu w ciągu przebudowywanej ulicy Arkońskiej nastąpiły zmiany w kursowaniu linii 80. Odcinek ulicy odcinek Arkońskiej pomiędzy ulicą Międzyparkową, a nowo wybudowanym rondem Olszewskiego został całkowicie zamknięty dla ruchu.

W związku z tym, dojazd do kąpieliska „Arkonka”, stadionu KS „Arkonia” oraz posesji odbywał się poprzez ulicę Międzyparkową i był możliwy wyłącznie dla służb miejskich, pojazdów zaopatrzenia oraz autobusów komunikacji miejskiej.

zdjęcie
W związku przebudową ulicy Szafera linia 80 jeździ przez ulicę Franciszka Jarzyńskiego
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W okresie od 25 listopada 2019 do 26 kwietnia 2020 roku, w związku z I etapem przebudowy ulicy Szafera na odcinku od Wojska Polskiego do Szerokiej, linia kursowała objazdem w obu kierunkach: od ronda Olszewskiego przez Wojska Polskiego – Jarzyńskiego i Szafera do przystanku „Zawadzkiego” i dalej bez zmian. Przystanki „Rondo Olszewskiego” zlokalizowane zostały w ciągu alei Wojska Polskiego na wysokości przystanków tramwajów.

zdjęcie
MAN przejeżdża przez plac budowy
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W związku z niedogodnościami związanymi z przejazdem komunikacji miejskiej przez plac budowy na ulicy Szafera, została podjęta decyzja o skierowaniu linii 80 na objazd od 27 kwietnia 2020 roku. W obu kierunkach autobusy kursowały zmienioną trasą: od przystanku „Klonowica Zajezdnia” ulicami Klonowica, Unii Lubelskiej i al. Wojska Polskiego do ronda Olszewskiego i dalej bez zmian. 6 lipca 2020 roku po otwarciu dla ruchu ulicy Szafera, linia powróciła na swoją stałą trasę.

1 maja 2023 roku wprowadzono nowy podział rozkładów jazdy w dni powszednie - rozdzielono je na dni nauki w szkołach oraz dni powszednie wolne od nauki w szkołach. Częstotliwość między nimi nie różni się. Ponadto wprowadzono korekty czasów przejazdu i godzin odjazdów.

Na prośbę firm działających w parku biznesowym P3 Logistic Parks o dostosowanie rozkładów do dwuzmianowego systemu pracy z dniem 13 stycznia 2024 roku ZDiTM zmienił rozkłady jazdy, polegające na korekcie tzw. międzyprzystankowych czasów przejazdu, częstotliwość kursowania nie uległa zmianie. Ponadto we wszystkie dni tygodnia dotychczasowy kurs o godzinie 22:45 w relacji Ludowa – Klonowica Zajezdnia wydłużony został do pętli „Zakłady Piekarnicze”, uruchomiono również kurs o godzinie 23:15 w relacji Zakłady Piekarnicze – Klonowica Zajezdnia.

Na podstawie informacji własnych oraz www.zditm.szczecin.pl opracował: Michał Szczerbiński

aktualizacja: Janusz Światowy jas59 Darek Krukowski, bartez, man

Częstotliwość:

  • Dni powszednie:
    • W ciągu dnia: 20 minut
    • Wieczorem: około 40 minut
  • Soboty, niedziele i dni świąteczne: 40 minut

Operator: SPA Klonowica

Licencja Creative Commons
Ten artykuł encyklopedyczny jest dostępny na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa-Użycie niekomercyjne-Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe. Udostępnienie na licencji Creative Commons obejmuje treść artykułu i (o ile nie zaznaczono inaczej) nie dotyczy załączonych ilustracji.