Encyklopedia

Linia 803: (Linia Specjalna/Linia Zastępcza)

dodane przez kajetansz; zmodyfikowane przez MQ

10.02.2020
dodano informacje do roku 2020 man
31.03.2011
Aktualizacja hasła związana z uruchomieniem przystanku "Krasińskiego Wiadukt" 1 kwietnia 2011 roku. kajetansz
18.03.2011
dodano informacje o uruchomieniu linii 803 i 803A i podziale brygad w związku z remontem ulic Niemierzyńskiej i Arkońskiej jas59

Linia 803 to oznaczenie linii używanej zarówno jako linia specjalna jak i linia zastępcza. Była uruchamiana parę razy z rozmaitych powodów.

zdjęcie
Mimo iż woził powietrze, to był lepszy od jakiegokolwiek Ikarusa
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Po raz pierwszy linia 803 została uruchomiona na czas Dni Morza w 1997 roku w dniach od 27 do 30 czerwca na trasie Plac Rodła - Mickiewicza. Linia kursowała z 36-minutową częstotliwością.

zdjęcie
"Białas" w Lasku Arkońskim
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W dniach między 4 a 7 kwietnia 2006 roku z powodu robót kanalizacyjnych prowadzonych na ulicy Arkońskiej od godziny 19:00 do 23:00 zawieszano ruch tramwajów linii 3 na odcinku między rondem Giedroycia, a Lasem Arkońskim, kierując je do pętli Dworzec Niebuszewo. W zastępstwie dla "trójki" na trasie Niemcewicza – Las Arkoński uruchomiono zastępczą linię 803 zatrzymującą się na wszystkich przystankach linii 3. Dodatkowo zatrzymywała się również na przystanku linii B na alei Wyzwolenia przy rondzie Giedroycia. Swój końcowy przystanek linia miała na przystanku tramwajów linii 2 i 12 w kierunku Dworca Niebuszewo, a przystanek początkowy znajdował się po drugiej stronie ulicy.

zdjęcie
Remont torów trwa, zamiast tramwaju z Pogodna - autobus z Polic
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Na przełomie listopada i grudnia 2007 roku z powodu remontu torowiska tramwajowego na ulicach Niemierzyńskiej i Arkońskiej parokrotnie zawieszano ruch tramwajów linii 3 między rondem Giedroycia a Lasem Arkońskim kierując ją do Dworca Niebuszewo. Miało to miejsce: 23, 28 listopada oraz 5 i 7 grudnia 2007 roku.

zdjęcie
803 zmierza w kierunku Bramy Portowej
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Podobnie jak rok wcześniej linia swój końcowy przystanek linia miała na przystanku Niemcewicza. W przeciwieństwie do swojego poprzedniego okresu kursowania linia 803 nie zatrzymywała się na przystanku Kołłątaja dla linii B na alei Wyzwolenia.

zdjęcie
Dąbskie Volvo jako linia 803 widziane na ulicy Czarnieckiego
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
8 kwietnia 2008 roku z powodu braku prądu na ulice Szczecina nie wyjechały żadne tramwaje. Na trasie Las Arkoński – Arkońska – Niemierzyńska –  Krasińskiego – aleja Wyzwolenia – aleja Niepodległości – 3-go Maja – Czarnieckiego uruchomiono linię zastępczą 803. Pierwotnie miała być to linia uruchomiona na wypadek strajku motorniczych. Jednak z racji obfitych opadów śniegu w nocy z 7 na 8 kwietnia 2008 roku i spowodowanych nimi zerwań linii wysokiego napięcia powód uruchomienia linii był zupełnie inny. Linia kursowała z 30-minutową częstością poza godzinami szczytu, a w szczycie co 12 – 15 minut. Do obsługi linii 803 wytypowano autobusy z PKS Szczecin i SPA Dąbie.

zdjęcie
I to by było na tyle, czas wracać do siebie
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Kolejny epizod uruchomienia linii 803 wiązał się z obchodami 80-lecia komunikacji autobusowej w Szczecinie. Po raz pierwszy tego dnia autobus linii 803 wyruszył z przystanku Police Osiedle Chemik do Muzeum Techniki i Komunikacji o godzinie 10:30. Drogę powrotną zaczynał pod SPA Klonowica. Do obsługi linii 803 wydelegowano MAN-a NG313 760.

Trasa: Dworzec Niebuszewo – ulica Orzeszkowej (w drugą stronę: ulica Buguchwały – ulica Asnyka – ulica Orzeszkowej) – ulica Orzeszkowej – ulica Krasińskiego – ulica Chopina – ulica Wszystkich Świętych – ulica Arkońska – Las Arkoński

zdjęcie
Na ulicy Wszystkich Świętych ruch pojazdów skierowano na nową, jeszcze nieukończoną jezdnię
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
26 marca 2011 roku wraz z rozpoczęciem remontu ciągu ulic Arkońskiej, Niemierzyńskiej i Krasińskiego linię 3 skierowano do pętli Dworzec Niebuszewo, a aby zapewnić mieszkańcom dojazd do pętli Las Arkoński uruchomiono autobusową linię zastępczą 803

Została ona uruchomiona na trasie Dworzec Niebuszewo - Las Arkoński.

zdjęcie
MAN jako "zatramwaj" wyruszył z tymczasowego przystanku "Arkońska - Broniewskiego"
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W 2012 roku w związku z dalszymi etapami prac 803-kę przetrasowano na odcinek Dworzec Niebuszewo - Arkońska Broniewskiego.

Linia obsługiwana była przez zajezdnię Klonowica.

Wraz z powrotem tramwajów do Lasu Arkońskiego, linia została zlikwidowana 22 września 2012 roku.

zdjęcie
Odpoczynek Citaro przed pierwszym porannym kursem do Dworca Niebuszewo
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
Ostatni raz linia została uruchomiona 4 marca 2019 roku, kiedy to w związku z przebudową pętli Las Arkoński zawieszono kursowanie do niej tramwajów linii 3 i linii 10. Linia kursowała na trasie Dworzec Niebuszewo - Wojeciechowskiego i była obsługiwana przez PKS Szczecin.

zdjęcie
Mercedes zjeżdża z górki w kierunku końcowego
zbyt mało ocen, aby obliczyć średnią
W związku z otwarciem pętli Las Arkoński dla tramwajów, linia została zlikwidowana 20 lipca 2019 roku została ponownie zlikwidowana.

na podstawie wiedzy własnej i informacji zawartych w serwisie Komis opracował Kajetan Szmuciński

aktualizacja: man